Skolų išieškojimas: kas gali atlikti ir kokia procedūra?
Advokatė Marija Židonienė aiškina, kada pradėti skolos išieškojimo procesą ir kas tai gali atlikti.
Jei paskolinote pinigų ar sudarėte sutartį, bet kita pusė neperdavė daiktų ar neatliko paslaugų, turite teisę šias sumokėtas sumas susigrąžinti. Be abejo, galima iškart bandyti skolą atgauti teisminiu keliu, tačiau dažnai galima išvengti teismo ir advokatų mokesčių pasitelkiant ikiteisminį skolos atgavimo būdą, t. y. – bandyti tartis su skolininku ir gražiuoju prašyti grąžinti pinigus.
Dažniausiai į tokius reikalavimus skolininkai nereaguoja, todėl lieka skolą bandyti išsiieškoti teisiniu keliu. Teisinės priemonės įgyvendinamos išbandžius visus kitus būdus, tokiu atveju reikia parengti dokumentus teismui. Teismui nusprendus, kad jūsų reikalavimas pagrįstas, teismas priima sprendimą. Įsiteisėjus šiam sprendimui, turite kreiptis į teismą dėl vykdomojo rašto gavimo, kurį pateikiate antstoliui vykdyti priverstine tvarka.
Šiame etape atsiranda būtinybė bendradarbiauti su antstolių kontoromis, todėl skolininkui gali būti pritaikytas banko sąskaitų ir turto areštas. Skolininkui neturint lėšų banko sąskaitose, išieškojimas gali būti nukreipiamas į skolininko turtą skelbiant varžytines. Jeigu skolininkas neturi jam priklausančio turto, aktyvus išieškojimas vykdomas ir toliau. Šiame skolos išieškojimo etape tikrinama visa su skolininku susijusi informacija, kuri galėtų turėti įtakos sėkmingam skolos atgavimo procesui.
Būna beviltiškų skolų, kuomet skolininkas neturi pajamų, turto, tačiau reikia pažymėti, kad bet kuriuo metu asmuo gali gauti tam tikrą išmoką, paveldi lėšas ar turtą, o tokiu atveju iš šio turto gali būti patenkinamas kreditoriaus reikalavimas.
Vaizdo įrašas parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2022 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.
Vertimą atliko Lietuvių gestų kalbos vertimo centras.