LR teismų sistema: apygardos teismas

Advokatė Marija Židonienė aiškina, kas yra apygardos teismas ir kada galima į jį kreiptis.

 

Lietuvoje iš viso yra 5 apygardų teismai – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio.

Apygardos teismas yra pirmoji instancija, kuri nagrinėja baudžiamąsias ir civilines bylas, įstatymo priskirtas jo kompetencijai, bei yra apeliacinė instancija apylinkių teismų nuosprendžiams, sprendimams ir nutartims.

Pirmosios instancijos bylos, patenkančios į Apygardos teismą: baudžiamosios bylos, kuriose asmenys kaltinami padarę sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, taip pat bylos, kuriose kaltinamieji nusikalstamos veikos padarymo metu buvo Lietuvos Respublikos Prezidentu, Seimo ar Vyriausybės nariais, Konstitucinio teismo teisėjais, teisėjais ar prokurorais.

Tai pat civilinės bylos, kuriose ieškinio suma didesnė kaip 28,510 EUR, išskyrus šeimos teisinių santykių bylas dėl turto padalijimo, bylas dėl autorinių teisių, dėl civilinių viešo konkurso teisinių santykių, dėl bankroto ir restruktūrizavimo bei kitos bylos.

Apygardos teismas taip pat patikrina apylinkių teismų sprendimų teisėtumą, pvz.: jei sprendžiant ginčą dėl santuokos nutraukimo jūsų netenkina priimtas sprendimas dėl turto padalijimo ar alimentų dydžio, tokiu atveju apylinkės teismo sprendimą galite apskųsti apygardos teismui. Analogiškai, jei buvo išnagrinėtas administracinio nusižengimo skundas, sakykime, jūsų netenkina paskirta bauda už greičio viršijimą arba nepagrįstai atimta teisė vairuoti, tokį sprendimą galite apskųsti apygardos teismui.

 

Vaizdo įrašas parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2022 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

Vertimą atliko Lietuvių gestų kalbos vertimo centras.

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0