WFD (Pirmoji diena)
LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora kartu su viceprezidentu Mykolu Balaišiu jau trečia diena vieši Paryžiuje ir dalinasi pirmomis naujienomis iš Pasaulio kurčiųjų federacijos GA (Generalinės asamblėjos) Suvažiavimo.
Pasaulyje yra 262 valstybės iš kurių 125 valstybės yra Pasaulio kurčiųjų federacijos narės. Paryžiuje dalyvauja 85 narės. Prieš tai jų buvo 83, tačiau patvirtinus Kosovo ir Palestinos priėmimą į gretas, narių skaičius išaugo iki 85. Sveikiname!
Pirmą dieną vyko darbo grupės, kuriuose buvo analizuojami aktualūs klausimai. Buvo išsakytos idėjos ir mintys dėl 2020 – 2030 metų veiklų strategijos, kas yra norima pasiekti, ką reikėtų įgyvendinti. Pasaulio kurčiųjų federacija teigia, kad tikslams pasiekti ir juos įgyvendinti reikalingas gestų kalbos patvirtinimas šalyje. Jeigu nėra gestų kalbos, judėti į priekį – neįmanoma. Tačiau patvirtinus gestų kalbą galima nuveikti labai daug. Taigi gestų kalbos patvirtinimas šalyje – prioritetas, leidžiantis judėti į priekį.
Kitas svarbus prioritetas – lyderiai. Kurčiųjų bendruomenės turi turėti lyderius, kurie suburtu bendruomenes ir bendromis pastangomis judėtų į priekį kuriant geresnę aplinką kurtiesiems. Dėl šios priežasties labai svarbu yra skatinti ir ugdyti lyderystę.
Pirma diena buvo iš ties kupina įspūdžių: čia susirinko žmonių iš skirtingų pasaulio šalių, o tai reiškia ir labai didelę kultūrinę įvairovę. Darbo grupėse buvo diskutuojama apie skirtingų valstybių pranašumus ir trūkumus, svarbiausias pastebėjimas – kad kurčiųjų organizacijos, draugijos ar federacijos bendradarbiautų su savo valstybės Vyriausybe. Abipusė komunikacija veda prie tikslų siekimo, jeigu komunikacijos nėra - asociacijoms ir draugijoms yra sunku vykdyti savo veiklas ar siekti tikslų.
Kitas svarbus dalykas apie ką buvo diskutuojama – įtraukus švietimas. Visiems yra žinoma, kuomet neatsižvelgiant į kurčiuosius yra uždaromos kurčiųjų mokyklos, o pačius kurčiuosius skatinama leisti į bendro lavinimo mokyklas. Dauguma valstybių veikia atsižvelgiant į neįgaliųjų teisių konvenciją, peržvelgdami apie kurčiuosius padaro išvadą, kad jie gali mokytis bendro lavinimo mokyklose, tačiau neatsižvelgia į jų poreikius: neskiria dėmesio, nesuteikiama galimybė gestų kalbai. Pagal juos kurtieji turėtų savaime integruotis. Taigi, Pasaulio kurčiųjų federacija numato, kad reikia kovoti šiuo klausimu, jog kiekviena valstybė atsižvelgtų į kurčiųjų interesus, o ne tik žymėtų savo įvykdytas veiklas. Dauguma valstybių jau kyla problemos dėl šios situacijos, nyksta kurčiųjų identitetas, atsiranda kitos problemos.
Taip pat labai svarbu yra bendradarbiavimas su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Labai daug gydymo įstaigų atmeta gestų kalbą ir primygtinai siūlo klausos aparatus, kochlearinius implantus. Šiandien Pasaulio kurčiųjų federacija teigia, kad bendradarbiaujant su PSO ši situacija gerėja, tad ateityje reikia kovoti ir šiuo klausimu.
Įdomus pastebėjimas ir dėl neįgaliųjų įdarbinimo užsienio šalyse. Dirbant kartu su buvusiu LKD prezidentu Vytautu Pivoru, dabartinis kurčiųjų lyderis Kęstutis Vaišnora pastebėjo, kad Vengrijoje galioja neįgaliųjų įdarbinimo įstatymas. Tokiu keliu pasuko ir Tailandas. Įstatymai nurodo, kad neįdarbinus atitinkamą procentą aklųjų, kurčiųjų ar kitą negalią turinčių žmonių į darbo įstaigas – taikomos baudos. Šios baudos atitinkamai paskirstomos kaip parama neįgaliųjų organizacijoms ar draugijoms, skatinant jų veiklą kovojant dėl žmonių teisių ir pan.
Kupina įspūdžių pirmoji diena – iš ties naudinga. Lietuvos atstovai daug bendravo, užmezgėme naujus ryšius ir sužinojo daug naudingų dalykų.
Sekite tolimesnes naujienas iš Pasaulio kurčiųjų federacijos.
LKD info