Saugaus buvimo saulėje taisyklės

Atėjus vasarai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja: savo odą reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kad nesusirgtume melanoma – odos vėžiu. Kaip tą padaryti?

Kas yra melanoma ir kaip ji gali atsirasti?

Mūsų odoje yra ląstelės pavadinimu melanocitai. Jos gamina spalvos pigmentą melaniną, dėl to deginantis saulėje ar soliariume mūsų oda patamsėja ir atrodo įdegusi. Bet ilgai deginantis saulėje, pernelyg didelis UV spindulių kiekis sukelia melanocitų genų mutacijas, ląstelės labai greitai ima daugintis, todėl išsivysto melanoma, kitaip – odos vėžys.

Pirmieji ligos požymiai, kuriuos galima pastebėti, yra tamsi netaisyklingos formos dėmelė arba pasikeitusios spalvos ar padidėjęs apgamas. Odos vėžiui būdingas spartus naviko augimas. Anksti diagnozavus ligą ir pašalinus apgamą galima išvengti komplikacijų. Labai svarbu nuolatos sekti savo odos bei apgamų pasikeitimus, o pastebėjus neįprastus reiškinius odoje, kurie neišnyksta per 1,5–2 mėnesius, parodyti odos gydytojui (dermatologui) bei saugoti odą nuo tiesioginių saulės spindulių.

Kaip saugoti odą nuo saulės spindulių?

Apsaugai nuo UV spinduliuotės puikiai tinka kremai, losjonai, į kurių sudėtį įeina dviejų tipų UV filtrai: fiziniai bei cheminiai. Fiziniai UV filtrai blokuoja saulės spindulius, tačiau ant odos palieka baltą šydą ir gali tepti tamsesnius drabužius. Cheminiai UV filtrai sugeria saulės spindulius ir taip neleidžia jiems paveikti odos.

Norint mėgautis saulės voniomis ir tuo pačiu nepakenkti odai rekomenduojama rinkis apsaugos priemones, kurių apsauga SPF būtų ne mažesnis kaip 30. Saulės spindulių veikiamas vietas užtenka padengti nedideliu apsauginio kremo kiekiu likus 15 min. iki mėgavimosi saulės spinduliais. Praėjus 2 valandoms po maudymosi ar intensyvios fizinės veiklos, reikėtų pasitepti dar kartą. 

Vieni žmonės saulėje gali būti ilgiau ir nenudegti odos, kitiems pabuvus vos dešimt minučių oda parausta, peršti. Buvimo saulėje trukmė priklauso nuo mūsų odos tipo. Šviesios odos, neįdegantys ir dažnai nudegantys žmonės, vadinamieji I ir II tipo, saulėje gali būti apie 5–10 min. Tamsesnės ir įdegančios odos savininkai, vadinamieji III ir IV tipo, saulėje gali būti apie 10–20 min.

Odos priežiūros priemones turime rinktis taip pat atsižvelgdami į odos tipą. Jei jūsų odos tipas yra I ir jūsų oda pradeda degti jau po 10 min., jums tinka kremas, kurio SPF yra 50. Naudodami tokį kremą nenudegdami saulėje galėsite praleisti 500 min.                  

Apsauginių priemonių nuo saulės naudojimas yra tik vienas iš daugelio galimų odos apsaugojimo būdų. Kad ir kokios efektyvios apsaugos priemonės būtų, 100 % apsaugos pasiekti nepavyks.

 

Efektyviausia nuo žalingų saulės spindulių saugotis šiais būdais:

 1. saulėta vasaros diena mėgautis būnant pavėsyje, o ne ant tiesioginių saulės spindulių;
 2. apsirengti šviesiais  drabužiais, nešioti plačias skrybėles, avėti natūralaus pluošto avalynę;
 3. saulės spinduliais mėgautis ankstyvais rytais arba popiet, bet ne 12 val dienos, kada saulė zenite ir yra labai kaitri;
 4. daryti pertraukas tarp buvimo saulėje;
 5. net tada, kai yra debesuota arba pučia vėjelis, nepamiršti teptis apsaugos priemones;
 6. naudoti kosmetikos gaminius, kurie yra praturtinti UV filtrais.

Riziką susirgti melanoma padidina:

 1. Šviesi oda. Šviesesnė oda turi mažiau spalvos pigmento melanino. Tai reiškia, kad  ji yra mažiau apsaugota nuo žalingų UV spindulių.
 2. Daugkartiniai nudegimai saulėje. Vieną ar daugiau kartų stipriai nudegus saulėje, atsiranda didesnė tikimybė susirgti odos vėžiu.
 3. Pernelyg didelis UV spindulių poveikis. Įrodyta, kad dažnas lankymasis soliariume gali padidinti melanomos riziką iki 75%. Melanoma yra viena iš dažniausių vėžio formų, diagnozuojama jauniems žmonėms (25–29 m.). Mokslininkai tai priskiria prie tendencijos dažnai degintis soliariumuose.
 4. Didesnis apgamų kiekis. Turint daugiau nei 50 apgamų ant kūno, yra didesnė tikimybė susirgti melanoma. Taip pat, neįprasta apgamų forma ir struktūra didina melanomos riziką.
 5. Melanomos atvejai šeimos ligos istorijoje. Jeigu kažkas iš jūsų artimųjų šeimoje arba giminėje sirgo melanoma, reiškia, kad ir jums yra padidėjusi rizika susirgti.
 6. Silpna imuninė sistema. Žmonės, turintys silpną imuninę sistemą, turi didesnę riziką susirgti odos vėžiu.

Saulėtą dieną labai svarbu pasirūpinti ne tik oda, bet ir akimis. Dėl tiesioginių saulės spindulių poveikio gali išsivystyti įvairios akių ligos. Viena iš jų – katarakta. Tad saulėtą dieną akis būtina dengti apsauginiais akiniais, kurie blokuoja nuo 99 % iki 100 % viso UV spindulių spektro.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

Kokia jūsų reakcija?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0