Kurčiųjų teisių aktyvistė M. Kumžaitė prisidėjo prie LNF iniciatyvos

2019 m. gegužės 5 d. Lietuvos negalios organizacijų forumas pradėjo informacinę kampaniją „Daugiau pažinimo – mažiau sutrikimo”, kurios tikslas - supažindinti visuomenę su negalios etiketu. Prie iniciatyvos prisidėjo ir kurčiųjų teisių aktyvistė, LKD Respublikinės valdybos narė – Monika Kumžaitė.

Bendraudama su LRT žurnalistu Deividu Jursevičium, kurčiųjų teisių aktyvistė papasakojo, su kokiais iššūkiais susiduria kurtieji. Viena pagrindinių prolemų – informacijos neprieinamumas ir faktas, kad sunku yra bendrauti su girdinčiais žmonėmis. Pasak Monikos, girdintys asmenys supratę, kad ji negirdi – sprunka, tačiau to daryti iš ties nereikėtų, nes bendravimo būdų tikrai yra.

Vedami baimės ir nežinojimo nuo ko pradėti pokalbį arba kaip prieiti paklausti, girdintieji pasišalina. Jie neretai yra įsitikinę, kad kurtieji nemoka lietuvių kalbos. Kurtieji moka lietuvių kalbą ir su jais galima bendrauti raštu.

Kalbėdama su D.  Jursevičium Monika užsiminė, kad kita bendravimo forma su kurčiaisiais – gestikuliacija. Kasdieniniame gyvenime kiekvienas iš mūsų naudojame labai daug rankų ir kūno judesių, savo emocijas ne retai išreikiame mimikomis. Visa tai galima lengvai pritaikyti bendraujant su kurčiaisiais „Tai lengvesnė forma parodyti, nei susigestikuliuoti tikrąja gestų kalba“, – sako M. Kumžaitė pokalbyje su žurnalistu.

Daugiau informacijos apie M. Kumžaitės ir D. Jursevičiaus pokalbį galite rasti video reportaže ČIA.

Taip pat kviečiame skaityti straipsnį “Nuo gimimo negirdinti Monika: nesame „kurčnebyliai“, tik bendraujame kita kalba” kurį rasite ČIA.

LNF iniciatyva įvairias negalias turintys žmonės susitiko su žymiais žmonėmis ir papasakojo, su kokiais iššūkiais jie susiduria, vėliau jie visi susitiko bendrai diskusijai 2019 m. gegužės 5 d., Nacionalinėje dailės galerijoje.

LKD reporterei pasiteiravus M. Kumžaitės ar verta buvo prisidėti prie šios iniciatyvos, Monika nedvejojo – naudos iš ties daug. Ji sužinojo, su kokiomis problemomis susiduria skirtingą negalią turintys asmenys ir labiausiai ją paveikė suvokimas, kad kurčiųjų taip pat yra turinčių ne tik klausos bet ir papildomą negalią, pvz.: regėjimo, sutrikusio intelekto ir pan. “Aš esu kurčia, bet sveika, o kitiems su papildoma negalia, yra žymiai sunkiau”, - mintimis dalinosi Monika.

“Tai yra iciatyva, kuri skirta Europos savarankiško gyvenimo dienai paminėti ir mes jau penktus metus minėdami tą dieną darom visokių veiklų, įvairių veiklų kaip šviesti visuomenę, kaip rodyti visuomenei, kad žmonės su negalia yra ir gali būti savarankiškai gyvenantys visuomenėje, kuri laužo stereotipus, kuri mažina tą nepažinimo arba sutrikimo kliūtį, barjerą, ir namuose ir aplinkoje.”, - apie informacinę kampaniją kalbėjo Lietuvos negalios organizacijų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė.

Viešoje diskusijoje „Kaip nuimti įtampą nuo negalios?” dalyvavo ir LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė – Budrienė. LKD reporter pasiteiravo jos dėl ypač geros naujienos, jog priimtas naujas įstatymas dėl televizijos pritaikymo įvairią negalią turintiems žmonėms “Ir aš džiaugiuosi tuo, kad LRT tampa prieinama klausos negalią turintiems žmonėms, ir taip pat, pirmą kartą Lietuvos televizijos istorijoje, įgyvendino garsinį vaizdavimą regos negalią turintiems žmonėms. Tokiu būdu mes esame įvairesni ir prieinamesni didesnei visuomenės daliai. Tuo labai džiaugiamės. Ir džiaugiamės, kad turinys LRT produkcijos tampa prieinamas didesniam kiekiui žmonių.” – interviu metu kalbėjo LRT generalinė direktorė.

Taip pat kviečiame visus susipažinti su judėjimo, regos, sutrikusio intelekto negalią turinčių žmonių pasakojimais,kuriuos rasite ČIA.

LKD info

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0