Saulėgrąža – neoficialus Ukrainos simbolis

Saulėgrąžos jau nuo seno siejamos su Ukraina. Kodėl?

 

Rusijai ir toliau veržiantis į Ukrainą, žmonės visame pasaulyje demonstruoja palaikymą Ukrainai ir jos piliečiams – protestuoja prieš karą rankose nešini saulėgrąžomis, iš saulėgrąžų kuriamos meno instaliacijos, piešiniai, žmonės rengiasi rūbais su saulėgrąžų motyvais. Net yra įkurta tarptautinė labdaros organizacija „Taikos saulėgrąža“ (angl. Sunflower of Peace).

Kodėl Ukraina siejama su saulėgrąžomis?

Saulėgrąžos Ukrainoje auginamos nuo 18 amžiaus vidurio. Saulėgrąžų sėklos buvo populiariausias ukrainiečių užkandis, be to, saulėgrąžos buvo tiesiog būtinas Ukrainos kaimo kraštovaizdžio komponentas, todėl ilgainiui šios gėlės tapo neoficialiu Ukrainos simboliu.

Taip pat Ukraina yra viena didžiausių saulėgrąžų aliejaus gamintojų ir eksportuotojų – jai priklauso net 70–80 proc. viso pasaulio saulėgrąžų aliejaus eksporto.

Ukrainos istorijoje saulėgrąžos žiedas buvo suprantamas kaip taikos simbolis. Pavyzdžiui, 1996 metų birželį, švenčiant Ukrainos apsisprendimą atsisakyti branduolinių ginklų, per ceremoniją buvo sodinamos saulėgrąžos.

Šiandien saulėgrąžos įgavo naują prasmę – kartu su mėlynai geltona Ukrainos vėliava jos reprezentuoja neblėstančią kovotojų drąsą, viltį ir solidarumą.

Apie saulėgrąžas

Iš viso pasaulyje skaičiuojama daugiau nei 70 saulėgrąžų rūšių. Lietuvoje populiariausios ryškiai geltonos vienmetės saulėgrąžos, per vasarą subrandinančios valgomas sėklas.

Viena iš įdomiausių saulėgrąžų savybių yra heliotropizmas – jos atsigręžia į saulę, kai ši keliauja danguje. Ryte, kai augalas dar neišskleidęs žiedo, jis „žiūri“ į rytus. Dieną saulėgrąžos plačiai atveria savo galvas ir seka saulės kelionę per dangų, kad gautų kuo daugiau šviesos. Vakare žiedas nusisuka į vakarus, o per naktį vėl atsigręžia į rytus, laukdamas kylančios saulės.

 

Šią vasarą pasisėti saulėgrąžų galite ir savo gėlių darželyje – tegul išdidžiai iškėlusios žiedus saulėgrąžos primena mums svarbiausius dalykus, dėl kurių verta kovoti.

 

Šaltinis: Delfi.lt ir 15min.lt

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0