Vaikų finansinis raštingumas

Vaikų finansinis raštingumas: kas turi išmokyti vaikus skaičiuoti pinigus?

 

Finansinis raštingumas – tai įgūdis, įgyjamas tikslingai planuojant ir tvarkant savo finansus bei priimant teisingus sprendimus. Augdami vaikai daugelį įpročių perima iš tėvų, ne išimtis – ir požiūris į pinigus.

Iš tiesų nėra nustatyto tikslaus laiko, kada turėtume mažuosius pradėti mokyti apie pinigus. Kiekvienas vaikas yra individualus, todėl reikėtų stebėti, kada jis pats prideda rodyti susidomėjimą pinigais.

2–3 metų vaikas jau gali turėti tam tikrą suvokimą apie finansus: žinoti,  kam jie skirti ir kad jais reikia atsiskaityti parduotuvėje.  Vėliau išmokstama pinigus skaičiuoti, atsiranda supratimas apie skirtingas pinigų sumas ir jų vertę. Taigi, kuo anksčiau vaikas suvokia pinigų reikšmę, tuo lengviau bus susigaudyti finansų pasaulyje ateityje.

Pirma pamoka: iš kur atsiranda pinigai?

Tėvai turėtų paaiškinti, kodėl jie eina į darbą, ką ten veikia ir kad už savo įdėtas pastangas gauna pinigų.

Norint vaikams išugdyti  pareigos jausmą, galima sudaryti namų darbų sąrašus. Svarbu vaikus supažindinti, kas yra pareiga, o už kuriuos darbus galima tikėtis ir finansinio atlygio.

Antra pamoka: išmokime, kaip reikia leisti pinigus

4-7 metų vaikams parduotuvėje galima duoti, pavyzdžiui, 3 eurus ir leisti patiems išsirinkti pirkinių už tokią sumą. Tokiu būdu ugdomas vaikų suvokimas apie kainas, mokoma, kad ne viską už tam tikrą sumą galima nusipirkti – kažkam reikia ir sutaupyti.

Trečia pamoka: taupymas skirtingiems tikslams

Taupyklei naudokite permatomą stiklinį indą – tuomet vaikai gali vizualiai matyti pinigų prieaugį. Kalbėkite su vaikais apie taupomus pinigus, išklausykite jų norus ir svajones – tegul tai tampa jiems svarbiu procesu ir įpročiu. 

Vaikui paskirsčius pinigų sumas ateičiai, visada leiskite dalį sukauptų pinigų išleisti, kad nedingtų vaiko motyvacija taupyti ir jis save apdovanotų norima smulkmena.

Kaip ugdyti finansinį raštingumą 7-12 metų vaikams?

Tokio amžiaus vaikai jau moka skaičiuoti, mokykloje atlieka sudėtingesnius matematinius pratimus, todėl namuose tėvai gali dar papildomai sustiprinti jų įgytas žinias – nupirkti įdomius užduočių žurnalus ar įsigyti įtraukiančių stalo žaidimų. 

Rekomendacijos 12-18 metų paaugliams

Labai svarbu jau nuo ankstyvo amžiaus vaikus pradėti pratinti skaityti knygas, ypač tokias, kurios skatina plačiau mąstyti, padeda suprasti skirtingus pinigų uždirbimo principus ir ugdo vaikų verslumą. Puiki knyga yra Roberto Kiyosakio „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“, kurioje pasakojama apie du skirtingą finansinį supratimą turinčius žmones, apie dažnai daromas klaidas ir supažindina su išties efektyviu finansų valdymo modeliu.

Viena yra kalbėtis su vaikais apie pinigų valdymą, o kita – demonstruoti tai savo pavyzdžiu. Deja, neretai tėvai patys stokoja finansinės drausmės, todėl jiems nėra lengva padėti tinkamus įpročius susiformuoti ir vaikams. Jei vaikas mato, kad tėvai neplanuoja nei savo kasdienių apsipirkimų, nei kitų išlaidų, greičiausiai užaugęs jis bus linkęs elgtis lygiai taip pat. 

Rekomenduojama kuo anksčiau pradėti efektyviai taupyti vaiko pinigus jų ateičiai. Daugelis tėvų dar nežino apie visus vaiko pinigų privalumus, kokių papildomų naudų galima gauti jų neišleidus. Platesnę informacją apie taupymo galimybes teikia Finansų sprendimo agentūros konsultantai.

 

 

  

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0