Tiesiantis kelią tarp kurčiųjų ir girdinčiųjų
Kęstutis Gumbrys jau daugiau kaip dešimt metų dirba Švedijos kapitalo prekybos tinkle „Rimi Lietuva“ ir jo darbo istoriją galima įvardyti kaip sėkmės istoriją. Jis čia yra giliai įleidęs šaknis ir tuo labai džiaugiasi. Kęstutis niekada nepraleidžia gyvenimo jam siūlomų galimybių, nes yra įsitikinęs, kad antro karto gali ir nebūti. Galbūt todėl savimi pasitikintis, draugiškas, atsakingas, atkaklus ir aktyvus keturiasdešimt penkerių metų vyriškis ne tik pats gerai integravosi į visuomenę, bet ir visuomenę priartino prie kitokiais vadinamų žmonių. ,,Tai žmogus, kuris mėgsta savo darbą, noriai prisideda prie socialinių iniciatyvų, yra nuoširdžiai įsitraukęs į organizacijos veiklą, pats nuolat siūlo įvairias idėjas, kaip asmuo ir kolega yra labai dėmesingas, išklausantis ir įsiklausantis“, – kalbėdama apie K. Gumbrį gerų žodžių negailėjo „Rimi“ bendrovės personalo valdymo partnerė Vaida Kaikarienė.
Interviu su Kęstučiu – neatsitiktinis. Šį gruodį sukanka 12 metų, kai jis dirba pagrindiniame biure „ Rimi Lietuva“. Dabar jis yra Komercijos departamento kainodaros asistentas. Jo pareigos – tikrinti kainas.
Nors darbas užima svarbią ir reikšmingą vyro gyvenimo dalį, jis turi ir pomėgių. Kęstutis yra boulingo tarp kurčiųjų iniciatorius ir populiarintojas, pats dalyvavo ir laurus nuskynė ne vienose boulingo tarptautinėse varžybose. Dar viena Kęstučio aistra – kelionės. Vyras yra apkeliavęs didžiąją dalį Europos ir svajoja aplankyti Aziją ir Pietų Ameriką.
Toliau – Kęstučio sėkmės istorija iš jo paties lūpų.
Koks kelias jus atvedė į „Rimi Lietuva“?
Prieš įsidarbindamas čia dirbau viename Europos Sąjungos EQUAL projekte „Asmenų su klausos negalia integracija į darbo rinką“ įdarbinimo tarpininku, bendradarbiavau su „Rimi Lietuva“ vadovais, padėjau įdarbinti kurčiuosius ir neprigirdinčiuosius šio prekybos tinklo parduotuvėse. Pasibaigus projektui, greitai gavau pasiūlymą iš „Rimi Lietuva“. Buvau priimtas dirbti į Personalo skyrių atrankų vadybininku. Tarpininkavau tarp parduotuvių direktorių ir kurčiųjų. Buvau naudingas, nes galėjau susikalbėti su direktoriais ir bendrauti su kurčiaisiais gestų kalba.
Ar greitai priėmėte pasiūlymą ir su kokiais iššūkiais, sunkumais susidūrėte darbo pradžioje?
Labai greitai, nes pasiūlymas dirbti tokioje didelėje tarptautinėje kompanijoje man buvo kažkas nerealaus. Vien pagrindiniame biure dirba maždaug 180 darbuotojų, todėl, atėjus iš mažos komandos į didelę įmonę, netrūko jaudulio, bet, laimei, sutikau geranoriškus kolegas ir greitai įsiliejau į draugišką bendruomenę.
Žinoma, buvo komunikavimo problemų. Iš kolegų pusės buvo baimė: kaip bendrauti su kurčiuoju, ar supras, ar sugebės padaryti paskirtas užduotis, darbus, o iš mano pusės - trūko pasitikėjimo savimi, nes atėjus iš uždaros bendruomenės reikėjo didžiulio ryžto įsilieti į didelį kolektyvą, kuriame dominavo girdintieji. Taip pat trūko tolerancijos iš girdinčiųjų. Bet turiu pasidžiaugti, kad per 10 metų šiuo požiūriu situacija smarkiai pasikeitė.
Kokias dabar pareigas einate? Kas labiausiai džiugina darbe?
Padirbėjęs Personalo skyriaus atrankų vadybininku, gavau pasiūlymą dirbti Komercijos departamente kainodaros asistentu, kur iki šiol dirbu. Man patinka mano darbas, puikios darbo sąlygos, draugiška atmosfera, šaunūs kolegos. Įdomiausia būna, kai pakviečia dalyvauti įvairiuose mažuose projektuose, sakykim, ,,Made in Silence“ (drabužių demonstravimas su kurčiaisiais modeliais) arba ,,Lygink rūbus, o ne žmones“ (darbo diskriminacija prieš neįgaliuosius, kitos tautybės, vyresnius žmones). Pastaroji įdomesnė patirtis – būti gestų kalbos mokytoju biuro darbuotojams. Kiekvieną antradienį vyksta savaitiniai susirinkimai, kuriuose aptariama įmonės veikla ir parduotuvių rezultatai. Juose dalyvauja įstaigos darbuotojai ir parduotuvių direktoriai, galima sakyti, patys atsakingiausi įmonės žmonės. Jaudinausi mokydamas juos gestų kalbos. Dabar didžiuojuosi, kad kiekvienas darbuotojas iš biuro, net įskaitant ir generalinį direktorių, moka parodyti porą žodžių gestų kalba – tai pasveikinti ir padėkoti. Gerai prisimenu, kai vykstant dideliam verslo renginiui generalinis direktorius, kalbėdamas apie įmonės socialinę atsakomybę ir neįgaliuosius darbuotojus, parodė gestą ačiū. Tuo parodydamas visuomenei, kad reikia skirti daugiau dėmesio ir tolerancijos socialiai pažeidžiamų grupių asmenims. Dirbdamas komercijos departamente iki šiol bendradarbiauju su Personalo skyriumi. Savanoriškai konsultuoju įvairiais klausimais dėl kurčiųjų įdarbinimo ir pan. „Rimi Lietuva“ yra prisiėmusi įsipareigojimus socialinės atsakomybės srityje, stengiasi pagerinti žmonių su negalia, kitataučių, vyresnių žmonių įdarbinimą ir palengvinti jų gyvenimą. Todėl ne veltui skina laurus šioje srityje tarp geriausių Lietuvos įmonių.
Kiek iš viso mūsų šalyje klausos sutrikimų turinčių žmonių dirba „Rimi Lietuva“?
Pastaruoju metu iš viso dirba apie 150 įvairią negalią turinčių žmonių, iš jų klausos negalios darbuotojų - 30 proc.
Papasakokite apie save, šeimą. Kokios vertybės yra pačios svarbiausios?
Vilniuje gyvenu dvidešimt šešerius metus, tačiau kilęs – iš Švenčionių krašto. Esu kaimo vaikas, nuolat aplankau savo gimtinę. Augau girdinčiųjų šeimoje, lankiau girdinčiųjų pagrindinę mokyklą. Paskutinė įgyta specialybė - tekstų rinkėjo ir maketuotojo. Kiek žinau, mano klausa sutriko ankstyvoje vaikystėje, kai būdamas vos trejų metukų sunkiai susirgau, o liga negrįžtamai pakenkė mano klausai. Vertinu pasitikėjimą, pagarbą, atsakomybę, sąžiningumą.
Dalyvaujate įvairaus lygio boulingo varžybose. Kaip susidomėjote šia sporto šaka? Kokios pergalės pačios įsimintiniausios?
Kaip sportininkas aktyviai dalyvauju nuo 2009 m. Susidomėjau sužinojęs, kad boulingas yra olimpinė kurčiųjų sporto šaka. Kaip tik 2009 m. vyko kurčiųjų olimpinės sporto žaidynės Taivane, ir man patiko, kad boulingas yra populiari sporto šaka tarp kurčiųjų. Pradėjau ieškoti trenerio, kuris išmokytų žaisti boulingą, ir vienas iš pirmųjų Lietuvoje parodžiau iniciatyvą populiarinti boulingą tarp Lietuvos kurčiųjų. Sunkiai, bet po truputį atsiranda žmonių, norinčių žaisti boulingą. Džiugu, kad jau tarp vyrų yra daugiau žaidėjų, kurie gali dalyvauti tarptautiniuose aukšto lygio čempionatuose. Tačiau labai trūksta moterų, jos dar niekad neatstovavo Lietuvai. Įsimintiniausia pergalė – laimėtas čempiono vardas Lietuvos ir Baltijos kurčiųjų boulingo čempionate bei atstovavimas Lietuvai dukart Europos kurčiųjų boulingo čempionatuose 2014 ir 2018 m. ir kurčiųjų olimpinėse žaidynėse 2013 m. Sofijoje (Bulgarija). Juk ne veltui sakoma, kad svarbiausia – ne laimėti, o dalyvauti.
Plačiai nuskambėjo projektas ,,Made in Silence“. Kokias emocijas kaip šio projekto dalyvis jūs patyrėte?
Kaip jau minėjau, tai buvo vienas iš „Rimi Lietuva“ projektų, kuriuos ji rėmė. Mados renginyje atstovavau „Rimi“ darbuotojams. Niekad neteko būti modeliu, todėl buvo įdomu išbandyti save tokiame vaidmenyje. Juk kitos tokios galimybės gali ir nebūti, todėl svarbu niekada nepraleisti pasiūlymo. Man labiau patinka pabandyti, o ne gailėtis, kad nepabandžiau.
Kaip leidžiate laisvalaikį?
Laiką skiriu šeimai, ketverių metų dukrai. Mėgstu keliones. Nemažai laiko užima boulingo varžybos.
Jūsų darbo istoriją galima įvardyti kaip sėkmės istoriją, nes puikiai įsiliejote į girdinčiųjų visuomenę. Ko palinkėtumėte, kaip padrąsintumėte klausos negalios žmones, kad jie išdrįstų ir nebijotų įsilieti į girdinčiųjų kolektyvą, darbovietę?
Kiekvienas žmogus yra unikalus, svarbiausia - turėti drąsos, ryžto ir nebijoti parodyti save, būti savimi. Būti atsakingam, atkakliam, pozityviam ir siekti asmeninių bei darbinių tikslų.
Ką galėtumėte pasakyti apie savo darbdavius?
Labai vertinu, kad „Rimi Lietuva“ yra socialiai atsakinga įmonė, kuri nepabijojo priimti kitokius žmones. Dabar šioje srityje įmonė yra įgijusi didelę patirtį ir yra kitų darbdavių kviečiama konsultuoti bei pristatyti savo gerąjį pavyzdį. Paskutinis įvertinimas: renginyje „Darbdaviai 2019“ „Rimi Lietuva“ buvo apdovanota už atsakingą įsipareigojimų vykdymą, mažą darbuotojų kaitą bei įdarbintų neįgaliųjų ir vyresnio amžiaus asmenų skaičių. Aš didžiuojuosi, kad dirbu šioje įmonėje.
Gerbiamas Kęstuti, dėkojame už interviu skirtą laiką, pasidalytas mintis ir vertingą patirtį. Tikimės, kad jūsų istorija panašaus likimo draugams bus įkvėpimo ir stiprybės šaltinis. Sėkmės jums visose jūsų iniciatyvose, darbuose, veiklose. Ypač suartinant girdinčiųjų ir kurčiųjų visuomenes.
K. Gumbrys jau daugiau kaip dešimt metų sėkmingai dirba Švedijos kapitalo prekybos tinkle „Rimi Lietuva“.
Mados renginyje ,,Made in Silence“ Kęstučiui pirmą kartą teko pabūti modeliu.
Laima LAPĖNIENĖ
"Akiračio" info.