Vasario 14 – šv. Valentino diena

Trumpai apie Valentino dienos atsiradimo istoriją ir skirtingas šventės tradicijas pasaulyje.

 

Vasario 14 d. visame pasaulyje švenčiama Valentino diena arba švento Valentino diena. Ji dar vadinama įsimylėjėlių arba meilės diena. Bet ar žinote, kaip atsirado ši šventė?

Manoma, kad Šv. Valentinas buvo Romos vyskupas, kuris gyveno II amžiuje. Tuometinis Romos imperatorius Klaudijus II buvo išleidęs įsakymą, draudžiantį tuoktis. Šitaip jis siekė, kad kuo daugiau vyrų eitų kariauti ir gintų imperiją nuo išorinės agresijos ir priešų. Imperatorius manė, kad vedę vyrai yra emociškai labiau prisirišę prie savo šeimų, todėl negali būti geri kariai.

Vyskupas Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmą, juos sutuokdavo slapčia. Klaudijus II išgirdęs apie tokį vyskupo elgesį, jį suėmė ir uždarė į kalėjimą, kur vasario 14 d. Valentinas buvo nubaustas mirtimi – jam nukirsta galva. Po kiek laiko (maždaug po 200 metų) Valentinas buvo paskelbtas šventuoju, o vasario 14-oji, jo mirties diena, buvo paskelbta meilės diena.

Lietuvoje ši šventė yra labai nesena – ji pradėta švęsti tik po Nepriklausomybės atgavimo 1990 m.

Valentino dienos tradicijos

Valentino diena turi savo tradicijas ir apeigas. Tiesa, kiekvienoje šalyje jos yra skirtingos.

Šią dieną visose šalyse populiaru susižadėti arba tuoktis. Teigiama, jog šv. Valentino dieną moteris gali pati prieiti prie mylimo vyro ir paprašyti ją vesti. Pagal tradiciją, atsisakyti jis tiesiog negali. O jei pasiūlymą vis dėlto atmeta, kaip kompensacijos mergina gali reikalauti raudonos šilkinės suknelės, kurią vilkėdama galės pradėti naują gyvenimą su kur kas ryžtingesniu vyru...

Anglijoje anksčiau netekėjusios merginos vasario 14-ąją keldavosi dar nepatekėjus saulei, atsistodavo palei langą ir žiūrėdavo į pro šalį einančius vyrus. Tikėta, jog pirmasis pamatytasis vyras ir yra tas vienintelis.

Japonijoje vasario 14 d. šokoladą moterys dovanoja vyrams. Vyrai atsilyginti tuo pačiu ir padovanoti šokoladą moterims turi po mėnesio, per vadinamąją Baltąją dieną.

Pavyzdžiui, Brazilijoje Valentino diena nešvenčiama. Vietoje jos brazilai birželio 12 dieną švenčia „Dia dos Namorados“ („merginų/vaikinų šventė“). Šią dieną visoje šalyje organizuojami įvairūs koncertai, pasirodymai, šou.

Visgi pagrindinė Valentino dienos šventės tradicija – dovanoti dovanas (pvz., gėles, širdelės formos šokoladą ir kt.) savo mylimiesiems (vaikinams, merginons, sutuoktiniams) ir prisipažinti meilėje.

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
1
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1