Savanorystė Lietuvos kurčiųjų draugijoje – erdvė prasmingai veiklai
Pokalbis su LKD viceprezidentu M. Balaišiu apie savanorystę Lietuvos kurčiųjų draugijoje.
Jau penktus metus iš eilės Lietuvos kurčiųjų draugija (LKD) vykdo savanorių programą, sėkmingai įtraukiančią kurčiuosius ir neprigirdinčiuosius iš visos Lietuvos. Plačiau apie savanorystę Lietuvos kurčiųjų draugijoje pasakoja LKD viceprezidentas Mykolas Balaišis.
Kiek šiuo metu yra LKD savanorių komandų?
Šiuo metu LKD turi net dvi savanorių komandas: viena savanorių komanda teikia pagalbą kurtiesiems karo pabėgėliams iš Ukrainos, ją sudaro 12 savanorių, o kita komanda organizuoja įvairias veiklas savo miestų kurčiųjų bendruomenėms. Joje šiais metais yra 10 savanorių.
Kuo skiriasi abi šios savanorių komandos?
Savanorių komandą, kuri padeda į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams, sudaro įvairūs asmenys: jaunimas, mokytojai, psichologai, asmeniniai asistentai, atvejo vadybininkai, vertėjai – ir kurtieji, ir girdintieji. Visi šie savanoriai moka lietuvių gestų kalbą, šiek tiek rusų ir ukrainiečių gestų kalbą, moka rašyti ar kalbėti rusiškai, supranta kurčiųjų kultūrą ir gali bendrauti su kurčiais žmonėmis. Atvykusius karo pabėgėlius savanoriai lydi į įvairias įstaigas, padeda sutvarkyti dokumentus, susirasti darbą ar gyvenamąją vietą, taip pat bendrauja su jais gestų kalba. Tai yra pagrindinis šios savanorių komandos tikslas.
Kita LKD savanorių komanda organizuoja įvairias veiklas kurtiesiems. Šiuo metu turime 10 savanorių iš keturių skirtingų Lietuvos miestų: Kauno, Marijampolės, Šiaulių ir Vilniaus. Patys savanoriai sugalvoja idėjas ir pakviečia kurčiuosius susiburti – taip skatina užimtumą. Labai tikimės, kad šiemet kurčiųjų bendruomenės nariai vėl aktyviai dalyvaus savanorių organizuojamose veiklose.
Kokias veiklas miestuose organizuoja LKD savanoriai ir kas jose gali dalyvauti?
LKD savanoriai organizuoja įvairias veiklas: ekskursijas, renginius, paskaitas, kūrybinius užsiėmimus ir t.t. Jose gali dalyvauti visi kurčiųjų bendruomenės nariai, taip pat ir gestų kalbą mokantys girdintieji.
Ar šiuo metu LKD vis dar tebeieško savanorių?
Į programą organizuoti veiklas savo miesto kurčiųjų bendruomenėms savanorių registracija jau pasibaigusi – norinčius galėsime pakviesti prisijungti kitais metais. Tačiau savanorių, kurie galėtų padėti į Lietuvą atvykusiems kurtiesiems ukrainiečiams, laukiame visą laiką.
Kiek laiko trunka savanorystė Lietuvos kurčiųjų draugijoje?
Dažniausiai asmenų, kurie organizuoja įvairias veiklas savo miestų kurčiųjų bendruomenėms, savanorystė LKD trunka metus. Per šį laiką galima organizuoti veiklas, įgyvendinti savo idėjas, o panorėjus – savanorystę organizacijoje galima pratęsti. Aš pats pažįstu žmones, kurie jau keletą metų iš eilės savanoriauja LKD.
Na, o kalbant apie pagalbą į Lietuvą atvykstantiems karo pabėgėliams, sunku pasakyti, kiek laiko reikės padėti ukrainiečiams. Kurčiųjų reabilitacijos centruose dirbantys specialistai paslaugas teikia savo miestų kurtiesiems, tad nespėja dar ir ukrainiečių aptarnauti. Šiuo metu savanoriauja visi, kas gali, ir savanoriaus tiek, kiek reikės. Juk negali palikti žmonių nežinioje – reikia jiems padėti.
Labai tikiuosi, kad dabartinių LKD savanorių pavyzdys įkvėps ir kitus kurčiųjų bendruomenės narius savanoriauti ir ateityje LKD savanorių ratas sparčiai plėsis. Juk tai – puiki erdvė ir galimybė prasmingai veiklai!
LKD informacija
Veiklos vykdymą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.