Kvietimas į ekskursiją su vertimu į gestų kalbą

 

Gidė Jurga Jackevičiūtė, susipažinusi su kurčiųjų kultūra kviečia klausos negalią turinčius asmenis į dienos ekskursiją, kurios metu jūs sužinosite daugiau apie žydų kultūrinį gyvenimą. 

Jurga Jackevičiūtė – gidė, edukatorė yra Lietuvos žydų istorijos ir tradicijos edukologė, Vilniaus Universitete apsigynė magistro laipsnį žydų kultūros bei paveldosaugos tema. Yra parengusi metodinę medžiagą „Nepatogaus kino“ klasėms, LRT dokumentinėje apybraižoje „Zachor. Atsimink“ pristatė Ukmergės miesto žydų istoriją. Edukatorė ne vienerius metus dirbo Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, taip pat yra aktyvi socialinių akcijų mieste ir kitų su žmogaus teisėmis susijusių iniciatyvų organizatorė ir dalyvė. 

Dienos kelionė, liepos 1 d., skirta išgirsti apie buvusią žydų gyvenseną iki II pasaulinio karo, aplankyti išlikusius maldos namus, pasivaikščioti miestų gatvelėmis ir kvartalais, kuriuose gyventa gausių ir įvairių bendruomenių, aptarti šių dienų religinę įvairovę Lietuvoje.

Kelionės metu lankysime Šilavotą, kur kadais septynių namų kompleksą, kone atskirą gyvenvietę suformavo kelios itin pamaldžios, nevedusios moterys, švelniai pramintos – davatkėlėmis. Jos tiesiog sukūrė dvasios, mokslo, namų erdvę aplink save. Mūsų lauks daugiau kaip šimtmečio istoriją pasakojančios muziejaus ekspozicijos.

Ar tikrai visi girdėjote, kad Lietuvoje totoriai pradėjo puoselėti daržininkystės tradicijas, ėmė auginti svogūnus, česnakus, agurkus, ajerus? Su totoriais ant lietuviško stalo atkeliavo ne tik šimtalapis, o ir čeburekai. Lankysimės medinėje Raižių mečetėje, kurioje iki šių dienų išsaugotas 1684 metais pagamintas minbaras. Kam jis skirtas išsiaiškinsime ekskursijos metu, tačiau pirmiausiai susitikrinsime laiką pagal du saulės laikrodžius. Totoriai pasakoja, jog tai vieninteliai tokie laikrodžiai Lietuvoje. Pamatysime Koraną ir kitus ritualuose naudojamus atributus, galėsite klausimus tiesiogiai užduoti ilgamečiam bendruomenės nariui, Lietuvos totoriui.

Papietavę Alytuje, leisimės apžiūrėti buvusios sinagogos. Per Antrąjį pasaulinį karą pastatas sprogdintas, sovietmečiu subjaurotas, o šiomis dienomis atgimęs naujam gyvenimui tiesiog traukia vidun sužinoti kaip žydų bendruomenė čia meldėsi, kur laikė ir kaip skaitė Torą. Tai gera vieta aptarti kitus šios tradicijos klausimus. Apžiūrėsime parodą, skirtą Alytaus žydų kultūriniam ir kasdienos gyvenimui pristatyti. Nepamiršime išsiaiškinti „namo su liūtukais“ savininkų istorijos. Leisimės pažinti žydiškosios Alytaus istorijos.

Vėliau keliausime link Kurnėnų, kur apžiūrėsime Amerikos Lietuvio Lauryno Radziukyno išskirtinį projektą – Lietuvai dovanų pastatydintą mokyklą. Rimti reikalai čia vyko 1934-1936 metais, o įranga keliavo iš pačios Amerikos. Neretai tokį vaizdą matome tik kino filmuose. Pamatykime jį Lietuvoje. Išsamios ekskursijos metu apžiūrėsime komplekse atliktus restauravimo darbus ir įvertinsime paveldosaugos specialistų svarbą, išsaugant daug žavingų to laiko autentikos detalių.

O kelionės pabaigą vainikuos vienos iš nedaugelio išlikusių medinės sinagogos Žiežmariuose lankymas.

,,Leiskite sau atrasti'' - sako gidė Jurga Jackevičiūtė.

  • Būtina registracija el.p. atradimukeliones@gmail.com
  • Turite klausimų? Parašykite gidei: tel. 8 663 53322
  • Kelionės kaina asmeniui: 50 eur. (pietūs neįskaičiuoti)
  • Papildomai įėjimams į lankomus objektus turėti: 10 eur.

LKD informacija

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0