Kurčiųjų emigrantų patirtis užsienyje
Tarptautinės kurčiųjų dienos proga į interviu pasikvietėme kurčiuosius emigrantus
Emigracija dažnai siejama su iššūkiais ir naujo gyvenimo pradžia. Šįkart į interviu pasikvietėme Violetą Stankutę, kuri pasidalino savo patirtimi apie gyvenimą Danijoje 9 metus.
Violeta niekada neplanavo emigruoti, jos emigracijos istorija prasidėjo spontaniškai - „Mano svajonių sąraše nebuvo jokios Danijos. Viskas įvyko netikėtai. Mano vyras - danas, sužvejojęs mane į Daniją“, - pasakoja ji.
Pasak jos, nors ir teikiamos paslaugos kurtiesiems yra plačios Danijoje, jos dažnai pasiskirsto įvairiose vietose, o jų pasiekiamumas gali kelti iššūkių. Gestų kalbos vertimo paslaugos, nors teikiamos ir nuotoliniu būdu, turi savo ribas ir valandas.
Violetos nuomone, Lietuvoje situacija dėl kurčiųjų mokyklų yra geresnė. Danijoje, pasak jos, yra trys pasirinkimo galimybės kurtiesiems vaikams. Pirmasis pasirinkimas – kurtieji vaikai eina į girdinčiųjų mokyklą, kurioje klasės yra suskirstytos į grupes – kurčiųjų ir neįgaliųjų. Antrasis – išvykti į Švediją, kur yra kelios kurčiųjų mokyklos. Ir trečiasias populiariausias pasirinkimas – dedami kochleariniai implantai kurtiesiems vaikams, kurie yra labai paplitę tarp kurčiųjų Danijoje.
Pasak Violetos, nors ir tenka įveikti iššūkius, emigracija suteikia unikalios patirties. Ji akcentuoja, kad nors danai nesivelia į šiltas ir glaustas draugystes su emigrantais, kiekvienas žingsnis link integracijos yra vertas pastangų.
Violeta sako, kad gestų kalba yra vertingas komunikacijos įrankis, suteikiantis galimybių ir džiaugsmo. Ji pabrėžia, kad gestų kalba suteikia galimybę ne tik bendrauti, bet ir prisijungti prie bendruomenės bei jaustis lygiaverčiu dalimi visuomenėje. Tai suteikia kurtiesiems žmonėms pasitikėjimo savimi ir skatina jų asmeninį ir socialinį augimą.
Arūnas Manželis: emigranto patirtis Prancūzijoje
Pasaulis visuomet atveria naujų galimybių langus, bet tiems, kurie drąsiai žengia už savo komforto zonos ribų. Į interviu pakvietėme dar vieną įdomų pašnekovą, aktyvų žmogų kurčiųjų bendruomenėje, emigrantą - Arūną Manželį. Arūnas beveik 20 metų gyvena Prancūzijos sostinėje Paryžiuje. Video interviu metu Arūnas dalijasi savo gyvenimo istorija, iššūkiais, su kuriais jis susiduria Prancūzijoje, bei lygina Prancūzijos ir Lietuvos socialines bei medicinos sistemas.
Arūno kelias Prancūzijoje prasidėjo nuo kelionės į šią meilės šalį su savo mergina ir draugais. Pabuvęs kelias dienas, gavo pasiūlymą padirbėti remonto srityje, padirbęs ir grįžęs į Lietuvą - suprato, jog labai norėtų vėl grįžti atgal.
Arūnas pasakoja, kad pradžioje gyvenimas Prancūzijoje nebuvo lengvas. Jis turėjo mokytis prancūzų kalbos, rašybos ir gestų kalbos, nes nežinant šios kalbos pagrindų, labai sunku įsitvirtinti svetimoje šalyje. Bet jam tai neužtruko daug laiko, susiradęs vietinių draugų, žingsnis po žingsnis ir šiandien Arūnas laisvai bendrauja prancūzų kalba tarsi tai būtų gimoji jo kalba.
Prancūzų kalba vaidino svarbų vaidmenį Arūno gyvenime. Išmokęs kalbą atsivėrė visos galimybės: susirasti darbą, naudotis vertimo socialinėmis, medicinos paslaugomis ir ne tik. Arūno akimis, nors Prancūzijoje dominuoja aukščiausios kokybės paslaugos, tačiau viskas atsiremia į pinigus, nieko nemokamo šioje šalyje nėra. Pašnekovas džiaugėsi Lietuvos sistema, kuri sparčiai vystosi visose srityse, pasižymi didesniu lankstumu ir prieinamumu.
Gyvenant užsienyje yra iššūkių, ypač kurtiesiems. Arūnas pataria būti atviriems naujoms galimybėms, stengtis išmokti kalbą ir integruotis į vietinę visuomenę. Tai reikalauja pastangų ir atkaklumo, bet tai taip pat gali atnešti daug pranašumų ir teigiamių galimybių.
Violeta Stankutė ir Arūnas Manželis yra puikus pavyzdžiai, kaip atkakliai siekti savo tikslų. Jų pasidalintos istorijos mums primena, jog galime įveikti kliūtis ir pasiekti tai, ko trokštame tik tada, jei tik tam turime ryžto ir noro. Gyvenimas užsienyje gali būti iššūkis, bet jis raip pat gali būti ir nuotykis, kuris suteikia nepakartojamą patirtį ir praplečia mūsų akiratį.
Daugiau apie pašnekovus - kviečiame žiūrėti parengtus video reportažus.
LKD informacija