Kas yra smurtas?

LKD pristato trumpų vaizdo įrašų ciklą apie smurtą prieš moteris artimoje aplinkoje. Pirmoji tema - „Kas yra smurtas?“.

 

Viena iš trijų moterų Lietuvoje patiria smurtą šeimoje, tačiau net 60 proc. nukentėjusiųjų nesikreipia dėl pagalbos.

Mes terminą „smurtas“ įsivaizduojame kaip šiurkščią prievartą, fizinės jėgos pavartojimą prieš asmenį, sukeliantį fizinį skausmą ar ribojantį nukentėjusiojo laisvę. Tačiau toks smurto suvokimas anaiptol nėra teisingas ir tikslus. Tad kas yra smurtas?

Smurtas artimoje aplinkoje yra esamo/buvusio partnerio, sutuoktinio, globėjo ar kito artimo asmens sisteminė prievarta, kurios tikslas – įbauginti ir kontroliuoti kitą asmenį. Paprastai smurtą patiria silpnesni, priklausomi šeimos nariai – vaikai, seneliai ir moterys.

Kontroliuojant moterį siekiama, kad partnerė taptų pavaldi ir priklausoma nuo vyro: ji atribojama nuo palaikymą galinčių suteikti žmonių, iš moters atimami pinigai ir kitos priemonės, galinčios užtikrinti nepriklausomybę ir gebėjimą ištrūkti iš smurtinių santykių.

Smurtas artimoje aplinkoje dažnai yra nematomas, neigiamas ar pateisinamas, o smurto žymės – ne visada akivaizdžiai pastebimos, nes smurtas, kai moteris yra sužalojama, pasireiškia tik kraštutiniais atvejais. Tačiau smurtas – tai ne tik fizinis kito žmogaus sužalojimas. Jis gali pasireikšti įvairiomis formomis: fiziniu, psichologiniu, ekonominiu, seksualiniu smurtu ar nepriežiūra.

2019 metais Lietuvoje atliktas tyrimas parodė, kad net 76 proc. gyventojų mano, jog „jei nori, moteris visada gali nutraukti santykius ar išsiskirti su smurtaujančiu vyru“. Tai yra vienas labiausiai paplitusių mitų apie smurtą artimoje aplinkoje. Tačiau patyrus smurtą imti iškart ir išsiskirti būna labai sunku, kadangi smurtinius santykius nutraukusios ar smurtautoją norinčios palikti moterys susiduria su daugybe kliūčių. Dažniausiai sprendimas pasilikti su smurtaujančiu vyru priimamas dėl to, kad vienu metu iškyla daugiau nei viena kliūtis, pavyzdžiui:

  • baimė dėl savo gyvybės;
  • baimė prarasti vaikus;
  • meilė smurtaujančiam vyrui;
  • tikėjimas, kad vyras ilgainiui pasikeis ir nustos smurtauti;
  • paramos ir pagalbos trūkumas iš artimųjų (šeimos, giminaičių) ar draugų;
  • gėdos jausmas.

 

 

Informacija parengta bendradarbiaujant su Moterų informacijos centru

 

 

Projektą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0