Informacija apie Respublikos Prezidento rinkimus ir referendumą.

2024 metų gegužės 12 dieną vyks Respublikos Prezidento rinkimai. Tą pačią dieną vyks ir referendumas „Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo“. 12 Konstitucijos straipsnyje yra parašyta, kas gali gauti Lietuvos pilietybę. Lietuvos piliečiai yra žmonės, kurie gyvena Lietuvoje ir turi lietuviškus dokumentus, pavyzdžiui, lietuvišką pasą.

Lietuvos piliečiai gali gyventi: ir Lietuvoje, ir kitose šalyse. Šiam referendumui yra teikiamas klausimas, ar Lietuvos piliečiai pritaria Konstitucijos pakeitimui. Tai reiškia, ar Lietuvos piliečiai pritaria, kad žmonės galėtų turėti Lietuvos ir kitų šalių pilietybę. Šis pakeitimas leistų Lietuvos piliečiams išsaugoti Lietuvos pilietybę, jei jie gautų kitos valstybės pilietybę. Tada jie galėtų būti ir kitų šalių piliečiais. Kitaip tariant, jei pilietis gautų kitos valstybės pilietybę, jis neprarastų Lietuvos pilietybės. Jeigu daugiau kaip pusė Lietuvos piliečių (50 proc.) referendume pritars siūlomam klausimui, Konstitucijos 12 straipsnis bus pakeistas. Tada kitos valstybės pilietybę gavę piliečiai išsaugos Lietuvos pilietybę. Tai reiškia jie turės daugiau kaip 1 pilietybę.

Jeigu Lietuvos piliečiai nepritars referendumu siūlomam klausimui, Konstitucija liks tokia, kaip yra dabar. Tai reiškia žmogus galės turėti tik 1 pilietybę. Referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo dar kitaip vadinamas referendumu dėl pilietybės išsaugojimo.

2024 metais gegužės 12 dieną rinkėjai galės balsuoti bet kurioje rinkimų apylinkėje. Jeigu rinkėjas negali balsuoti rinkimų dieną, jis turi teisę balsuoti anksčiau. 

Einant balsuoti reikia pasiimti savo asmens dokumentą. Asmens dokumentas gali būti: pasas;  asmens tapatybės kortelė; kiti dokumentai, kuriuose yra rinkėjo nuotrauka ir asmens kodas, pavyzdžiui, vairuotojo pažymėjimas.

Kiekvienas rinkėjas, atėjęs į rinkimų vietą, turi parodyti savo asmens dokumentą. Tada pagal rinkėjo asmens dokumentą sąraše yra surandama rinkėjo pavardė.

Balsavimas Prezidento rinkimuose ir referendume vyks 2024 metų gegužės 12 dieną nuo 7 iki 20 valandos. Kai rinkėjai eis balsuoti, jie gaus 2 biuletenius.Pirmasis biuletenis skirtas balsuoti už kandidatus į Prezidentus. Antrasis biuletenis skirtas atsakyti į referendumo klausimą. Jei 2024 metų gegužės 12 dieną balsavimo metu Prezidentas nebus išrinktas, bus organizuojamas pakartotinis balsavimas. Tai reiškia reikės eiti dar kartą balsuoti. Pakartotinis balsavimas vyks po 2 savaičių. Pakartotinis balsavimas vyks 2024 metų gegužės 26 dieną nuo 7 iki 20 valandos. Pakartotinio balsavimo metu rinkėjai gauna 1 biuletenį. Prezidentu išrenkamas daugiausia rinkėjų balsų surinkęs kandidatas.

Prezidento rinkimuose ir referendume balsuoti galima Lietuvoje ir užsienyje. Norintys balsuoti užsienyje turi registruotis. Registracijos forma yra internete. Jos adresas yra https://www. rinkejopuslapis.lt/ra-web/#rp-blank

Netyčia sugadinote biuletenį? Nieko baisaus. Jūs turite teisę gauti naują biuletenį. Ką daryti? Pasakykite rinkimų komisijos nariui, kad sugadinote biuletenį; paprašykite naujo; sugadintą biuletenį atiduokite rinkimų komisijos nariui; naują biuletenį užpildykite atidžiai, kaip norėjote. Užpildytą biuletenį perlenkite ir įmeskite į balsadėžę.

Naujausia informacija apie rinkimus ir referendumą skelbiama Vyriausiosios rinkimų komisijos svetainėje www.vrk.lt.

VRK.lt informacija

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0