EUD Generalinė Asamblėja 2023: II diena

EUD GA 2023 m. antros dienos apibendrinimas.

 

Antrąją EUD GA dieną programą koordinavo renginio šeimininkai – Švedijos kurčiųjų draugija. Jų parengtoje programoje dominavo dvi temos – diskriminacija ir smurtas: jie papasakojo apie kurčiųjų bendruomenės istoriją Švedijoje.

 

Anuomet, klausos negalią turintys asmenys norėdami susituokti, turėdavo pasirašyti vedybų aktą, kuriuo remiantis buvo pažeidžiamos žmogaus teisės. Pasirašę vedybų aktą kurtieji vyrai ir moterys nežinojo, kad jame yra įtrauktas punktas dėl privalomos sterilizacijos. Tokiu nutarimu buvo užkertamas kelias kurtiesiems susilaukti vaikų ir kurti šeimas. Tai labai skaudi kurčiųjų bendruomenės istorija.

 

Smurtas ir diskriminacija – plati tema. Praėjusiais metais LKD rengė vaizdo įrašų gestų kalba ciklą apie smurtą prieš moteris. Informaciją galima rasti čia: smurtas artimoje aplinkoje.

Švedijoje, kaip ir Lietuvoje, yra daug smurto artimoje aplinkoje atvejų. Nuo smurto nukenčia vyrai, moterys, LGBTQ+, juodaodžiai ir kitų pažeidžiamų grupių asmenys. Visgi Švedijoje drąsiai ir atvirai kalbama apie smurto prieš vyrus problematiką, dalinamasi patirtimi, patarimais. Lietuvoje daugiausia kalbama apie smurtą prieš moteris ir mergaites, o smurto prieš vyrus tema – vis dar tabu.

Įdomu, ar Lietuvoje dabar galėtume drąsiai viešai kalbėti apie LGBTIQ+ asmenų, patiriamą diskriminaciją ir smurtą prieš vyrus? Ar šie vyrai išdrįstų pasidalinti savo patirtimi? Ar Lietuva – saugi vieta išsakyti savo problemas? Kur mes galime išlieti susikaupusį skausmą? Šiuo klausimu tikrai turime daug ko pasimokyti iš švedų.

Lietuvoje vis dar gajus stereotipas, kad smurto prieš vyrus tema yra nemaloni ir nediskutuotina. Apie patirtą smurtą prabilę vyrai dažnai laikomi silpnais, „nevyriškais“. Tačiau labai svarbu kuo plačiau kalbėti ir diskutuoti apie diskriminaciją bei smurtą, kad jų apraiškų sumažėtų.

Klausimas pamąstymui: ar mes Lietuvoje galime priimti „kitokius“ asmenis, pavyzdžiui, kultūrinių mažumų atstovus, kalbėti apie vyrų teises?

 

EUD delegatų diskusijas apie žmogaus teises tarptautiniais gestais galima peržiūrėti internete: seminaras Deaf Rights to Community Support.

 

Pasibaigus oficialiai daliai, kolegos iš Švedijos visus EUD GA dalyvius pakvietė į teatrą, kur kurtieji aktoriai kartu su girdinčiais aktoriais atliko įtaigų performansą pavadinimu POWER (liet. Stiprybė) apie problemas, su kuriomis kasdien susiduria moterys. Valandos trukmės pasirodymas nepaliko abejingų.

 

LKD informacija

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0