Agatha Tiegel Hanson – pirmoji Galaudeto universitetą baigusi moteris
A. T.Hanson buvo pirmoji moteris, Galaudeto universitete baigusi ketverių metų studijas.
Ji buvo geriausia studentė savo laidoje. Universitete ji įkūrė slaptąjį moterų bendruomenę ir buvo pirmoji jos prezidentė. Ji ištekėjo už kurčiojo architekto ir advokato Olofo Hanson. A. T.Hanson tapo viena iš Nacionalinės moterų istorijos titulo laurečių.
A. T.Hanson gimė Pitsburge 1873 m. Ji tapo kurčia dėl stuburo meningito būdama 7 metų amžiaus.
Pitsburgo miestas iš peitų pusės - Pensilvanija, JAV
A. T.Hanson suprato, kad nebegalės klausyti muzikos ir dainuoti kaip anksčiau, todėl ji pasinėrė į knygas ir poeziją. “Aš buvau priversta atsisakyti muzikos nuo 7 metų, gal todėl rašau poeziją“, – rašė ji.
A. T.Hanson lankė katalikų akademiją, tada visuomeninę mokyklą kol jai sukako 13 m. Tada ji buvo perkelta į Vakarų Pensilvanijos mokykla kurtiesiems. Galaudeto universitetą ( tada – kolegija ) ji pradėjo lankyti 1888 m., kai tuometinis kolegijos prezidentas Edvard Miner Galaudetas 1887 m. laikinai atšaukė draudimą moterims lankyti kolegiją.
A. T.Hanson (kairėje) su seserimi Ema Tiegel
Nuotrauka iš http://www.gallaudet.edu/150/celebrate/visionary-leaders/agatha-tiegel.html
Tuo metu visoms moteris buvo privaloma gyventi vienuose namuose ir joms buvo draudžiama dalyvauti veiklose, vykstančiose po paskaitų universitete, nebent moterį pakviestų ir lydėtų vyras. Taip pat buvo reikalaujama, kad moterys turėtų lydintį vyrą per paskaitas.
A. T.Hanson ypač žlugdė tai, kad moterys studentės negalėjo dalyvauti debatuose su studentais vyrais. A. T.Hanson norėjo dalyvauti debatuose, todėl įkūrė moterų debatų grupę. Grupės nariai susirinkdavo slaptai, vėlai naktį ir diskutuodavo apie poeziją ir literatūrą. A. T.Hanson pastangos buvo pastebėtos. 1889 m. Galaudeto vadovybė pamatė, kaip gerai sekasi moterims, todėl atšaukė socialinį draudimą moterims.
A. T.Hanson su savo grupe 1893 m.
Nuotrauka iš http://www.gallaudet.edu/150/celebrate/visionary-leaders/agatha-tiegel.html
Kai A. T.Hanson buvo studentė, buvo įkurtas studentų laikraštis ir ji aprašė savo studijavimo patirtį. “Bendravimas su dr. Galaudetu ir nuostabiu bei maloniu mano laikų fakultetu, patekimas į tų vyrų namus, kur tvyro mandagumas, kultūra ir svetingumas iš tiesų yra palaiminti”. Ji rašė, kad už pagalbą labiausiai yra dėkinga viceprezidentui dr. E. A. Fay, kuris ją padrąsino ir parodė reikiamą kryptį. A. T.Hanson žinojo, kad jai pasisekė gauti išsilavinimą ir ji panaudojo savo žinias, kad moteris pastūmėtų į priekį. 1892 m. ji įkūrė O.W.L.S., slaptą moterų bendruomenę, dabar vadinamą Phi Kappa Zeta Sorority. Ji teigė, kad vyrai ir moterys yra intelektualiai lygūs, nors tokie pasakymai 1890 m. buvo tikra erezija.
"Tokios represijos ir proto suvaržymas yra nenatūralūs, nes buvo įrodyta, kad visų amžiaus grupių moterys savo nepriklausomybe sunaikina kiekvieną suvaržymą ir pelno pripažinimą mokslo, teologijos, literatūros, politikos ir meno srityse", – sakė A. T.Hanson.
Šeimos nuotrauka ( pagal laikrodžio rodyklę ): vyras Olofas Hanson, A. T.Hanson ir dukterys Alisa, Helen ir Marion 1930 m. Sietle.
Nuotrauka iš http://www.gallaudet.edu/150/celebrate/visionary-leaders/agatha-tiegel.html
Baigusi universitetą, Agata šešerius metus mokė Minesotos mokykloje kurtiesiems, kol sutiko savo vyrą Olofą Hanson, žinomą kurčiąjį architektą, kuris baigė tą pati Galaudeto universitetą ir buvo ten žinomas lyderis. A. T.Hanson mokėsi visą savo gyvenimą ir parašė kelias gerai žinomas poemas. Kai Agata ir Olofas susituokė, jie persikėlė į Vašingtoną.
Kurčiųjų bendruomenėje Agata buvo aktyvi vietiniu ir nacionaliniu lygiu, užėmė atsakingo pareigūno pareigas Vašingtono valstijų kurčiųjų asociacijoje, Galaudeto kolegijos alumni ( alumni – buvusių narių asociacija ) asociacijoje, episkopalinėje kurčiųjų misijos bažnyčioje. Jos namai buvo reguliari kurčiųjų ir girdinčiųjų socialinių susitikimų vieta. Kai Agatos vyras Olofas tapo episkopalinės bažnyčios pastoriumi, Agata tarnavo kaip chorantė, atlikdama dainas ir himnus gestų kalba.
Agata mėgaujasi knyga savo namuose, 1934 m.
Nuotrauka iš http://www.gallaudet.edu/150/celebrate/visionary-leaders/agatha-tiegel.html
2014 m. Agata buvo išrinkta kaip viena iš moterų Nacionalinių moterų istorijoje. Ji yra pirmoji Galaudeto absolventė, išrinkta per Nacionalinių moterų istorijoje rinkimus.
Agatos palikimas matomas ir kurčiųjų, ir moterų istorijoje. 1990 m. viduryje ji įkūrė Kurčiųjų moterų studijų kursą. Ji buvo toli pažengusi į priekį savo laikmetyje. Agata buvo rašytoja ir poetė, padėjusi nutiesti kelią kurčių moterų ateities kartoms ir dėl jos pasiekimų kurčios moterys turi daugiau galimybių. Ji mirė būdama 86 metų po ilgos ligos. Ji paliko tris dukteris ir 10 anūkų. Galaudeto universiteto aikštė ir valgykla pavadinta jos vardu. Jos palikimas lieka bendruomenei, kuriai ji tarnavo. Galaudeto universitetas didžiuojasi, kad buvo Agatos namais.
Straipsnis parengtas remiantis informacijos šaltiniais:
· http://www.gallaudet.edu/150/celebrate/visionary-leaders/agatha-tiegel.html
· https://lt.wikipedia.org/wiki/Pitsburgas
· http://www.gallaudet.edu/news/agatha-hanson-named-history-month.html
· http://www.handspeak.com/study/index.php?id=134