Smurto prieš vyrus rūšys ir pasekmės

Smurtas prieš vyrus: dažniausiai pasitaikančios rūšys ir jas lydinčios pasekmės.

 

Smurto prieš vyrus rūšys

Prieš vyrus naudojamos žinomos smurto rūšys: fizinis smurtas, seksualinis smurtas, psichologinis/emocinis smurtas, ekonominis smurtas

Tačiau dažniausiai moterys prieš vyrus naudoja verbalinį smurtą – tyčiojasi, kaltina ir reikalauja, kontroliuoja, naudoja grasinimus ir prievartą (grasina nužudyti save ar vyrą; melagingai kviečia policiją, kad vyrą suimtų; grasina palikti vyrą).

Kitas dažnai pasikartojantis – psichologinis/emocinis smurtas: pravardžiavimas, žeminimai, kaltės jausmo sukėlimas; taip pat nepasitenkinimas, kad trūksta dėmesio arba to dėmesio nemoka rodyti; reikalaujama didesnės algos, didesnių pajamų, dėl to pykstama ir priekaištaujama: „Tu man žadėjai, tu man sakei, dabar tu neužtikrini šeimos, dabar tu man neįdomus dėl to, kad tokia situacija“. Priekaištavimas dėl tos pačios meilės: „Nepakankamai man rodai dėmesio, reiškia, tu manęs nemyli, aš tau nerūpiu, aš susirasiu kitą.“

Kartais žmonos/sugyventinės laiko vyrus izoliacijoje, atiminėja pinigus ar neleidžia naudotis banko kortele, draudžia bendrauti su vaikais ir t. t. Yra daug atvejų, kai moteris sako, kad nesimylės su savo vyru, bet yra ir tokių atvejų, kai moteris reikalauja su ja miegoti daugiau, atlikti daugiau vyro pareigas.

Kartais psichologinis smurtas yra daug blogesnis nei fizinis, nes fizinis smurtas pasitaiko vieną kartą ir yra priimami tam tikri sprendimai, o psichologinis smurtas gali tęstis ir 10-20 metų.

Kai vyrai pradeda kalbėti, pasakoti, kad moteris smurtauja prieš jį, kiti žmonės sako: „Ar tu boba, kad dabar eisi skųstis, jog moteris tave skriaudžia?“ Dėl tokio visuomenės stereotipo vyrai nepasakoja apie patiriamą smurtą, visus jausmus užgniaužia savyje.

 

Smurto prieš vyrus agresoriai

Prieš vyrus smurtauja žmonos, sugyventinės, bet visgi smurto prieš vyrus atvejais didžioji dauguma agresorių būna vyrai – smurtą vyrai dažniausiai patiria nuo kitų artimoje aplinkoje esančių vyrų: tėvų, suaugusių sūnų, kitų giminaičių ir artimoje aplinkoje esančių vyrų.

Prieš vyrus smurtaujantys vyrai naudoja fizinį smurtą, šantažą, psichologinį smurtą, vyrai yra įtraukiami į tam tikrus nusikaltimus, prievartą.

 

Smurto prieš vyrus pasekmės:

  1. Psichologinės – emocinės pusiausvyros praradimas, menkas saugumo jausmas, žemas savęs vertinimas, nepasitikėjimas savimi ir kitais, savigarbos trūkumas, depresija…
  2. Fizinės – kūno sužalojimai, susikaupimo problemos, priklausomybės (alkoholis, narkotikai, azartiniai lošimai), nusikalstamumas, agresija ir pats blogiausias – savižudybė.
  3. Dėl vyrų patirtų psichologinių traumų jie negali užmegzti darnių santykių šeimoje, su kitais žmonėmis.

 

 

Vaizdo įrašas gestų kalba parengtas įgyvendinant projektą „Lietuvos kurčiųjų draugijos veiklos rėmimas 2022 metais“, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
1
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
2
wow
0