Pasaulio kurčiųjų naujienos I Pasiruošimo gimdymui kursai gestų kalba

Dėl komunikacijos barjerų ir kultūrinių skirtumų būtina užtikrinti būsimiems kurtiems tėveliams pasiruošimo tėvystei procesą atsižvelgiant į jų poreikius – organizuoti kursus gestų kalba.

 

Trumpam įsivaizduokite situaciją: jus paguldė į ligoninę tokioje šalyje, kurios nacionalinės kalbos beveik nemokate. O dabar įsivaizduokite, kad tuo metu laukiatės ir jums prasidėjo sąrėmiai – metas gimdyti. Akivaizdu, kad jus apimtų didelis baimės ir nežinios jausmas. Panašioje situacijoje gimdymo metu atsiduria daugybė kurčiųjų moterų, kadangi ligoninių personalo darbuotojai yra girdintieji, kurie nemoka gestų kalbos.

Sutariama, kad pasirengimo gimdymui ir tėvystei procesas yra būtinas, deja, jį organizuojant į ypatingus besilaukiančių kurčiųjų tėvų poreikius iš esmės nėra atsižvelgiama. Dėl komunikacijos barjerų ir kultūrinių skirtumų būsimieji kurtieji tėvai negali tiesiog lankytis gimdymo pamokose, net jei juose dalyvauja gestų kalbos vertėjas – jiems turėtų būti rengiamos pagal kurčiųjų poreikį pritaikytos pasiruošimo gimdymui paskaitos gestų kalba.

Pasiruošimo gimdymui užsiėmimai, skirti girdintiems tėvams, yra netinkami kurtiesiems, nes jie vedami žodine lietuvių kalba – tai yra antroji kalba daugumai kurčiųjų. Kurčiųjų pirmoji kalba – jų gimtoji kalba – yra gestų kalba. Gestų kalbos struktūra labai skiriasi nuo lietuvių kalbos – tai nuolat kintanti, vizuali kalba, kuri neturi nei šnekamosios, nei rašytinės formos.

Kadangi šnekamoji lietuvių kalba nėra pažodžiui verčiama į gestų kalbą, nes skiriasi sakinių struktūros, be to, pasiruošimo gimdymui užsiėmimuose vartojama daugybė būsimiems kurtiems tėvams nesuprantamų žodžių, kuriuos vartoja girdintieji, dažnai dėstomą informaciją būtina daktiliuoti gestų kalbos pirštų abėcėle paraidžiui arba pateikti kai kurių žodžių paaiškinimus gestų kalba, kad kurtieji tėvai viską suprastų. Visas šis procesas užima nemažai papildomo laiko, tad kurtiesiems tėvams būtų sunku neatsilikti nuo kitų užsiėmimų dalyvių.

Būsimiesiems kurtiems tėvams taip pat iškyla sunkumų norint suprasti dažnai tokiuose užsiėmimuose rodomų filmų apie gimdymą turinį, nes jie vienu metu turėtų žiūrėti ir filmą, ir į gestų kalbos vertėją. Tiesą sakant, kurčiųjų poros šių filmų metu net negalėtų pamatyti vertėjo gestų, nes dažnai tuo metu patalpoje išjungiama šviesa.

Atsižvelgiant į tai, kad kurtieji yra specifinė kultūrinė bendruomenė, turinti savo kalbą ir tradicijas, kurios skiriasi nuo girdinčiųjų, ir siekiant, kad pasiruošimo būsimai tėvystei procesas būtų aiškiai suprantamas visiems klausos negalią turintiems tėvams, jį organizuoti reikėtų kurčiųjų gimtąja kalba – gestų kalba.

 

LKD informacija

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0