LKD prezidento Kęstučio Vaišnoros įspūdžiai iš EUD Generalinės Asamblėjos Vienoje
Spalio 6 dieną Austrijoje, Vienoje įvyko Europos kurčiųjų sąjungos (EUD) Generalinė Asamblėja (GA). Šioje Asamblėjoje dalyvavo ir delegatai iš Lietuvos - LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora bei Valdybos narė Gina Ramanauskienė. Prieš GA Vienoje įvyko seminaras, kurio metu buvo pristatomi įvairūs pranešimai kurčiųjų bendruomenei aktualiomis temomis. Dalinamės LKD prezidento įspūdžiais ir pastebėjimais iš šios išvykos!
[Kęstutis Vaišnora]
Sveiki! Dabar pristatysiu EUD seminarą. Jame buvo daug skirtingų temų, aš išsirinkau vieną - apie kurčiuosius vertėjus. Šio pranešimo pranešėjas – girdintis vertėjas iš Austrijos. Jis papasakojo apie komandinį darbą kartu su kurčiaisiais vertėjais.
Visi žinote „Euroviziją“ – girdinčiųjų dainų konkursą. Šių dainų kurtieji negirdi. Todėl Austrijoje vykusios „Eurovizijos“ organizatoriai pasiūlė, kad gestų kalbos vertėjas išverstų visas dainas. Jis sutiko, tačiau pagalvojo, kad vienas to nepadarys. Todėl jis surado kurčiųjų vertėjų komandą.
Kaip sekėsi dirbti su šia komanda? Buvo pateikti 44 konkurso dainų tekstai. Komanda juos gerai peržiūrėjo, treniravosi, kaip juos geriausiai išversti. Jie siekė ne „kalkinio“ vertimo, o išreiškti dainos prasmę, istoriją, dainą išreikšti judesiu, šokiu, ritmika. Tai buvo labai ilgas darbas, kadangi reikėjo išversti net 44 dainas!
Kai vertimas buvo atliktas, reikėjo nusifilmuoti vertimų įrašus. Kai Austrijoje prasidėjo Eurovizijos dainų konkursas, vyko tiesioginė transliacija, o prie dainų buvo pridėti vertimo įrašai. Visi galėjome patogiai žiūrėti konkursą per LRT televiziją. Tai buvo todėl, kad vertėjų komandoje buvo dauguma kurčiųjų.
Pranešėjas, gestų kalbos vertėjas, sakė, jog kurtieji vertėjai – ypač svarbūs. Mes galime didžiuotis – Lietuvoje yra kurčiųjų vertėjų. Jeigu norėtumėte dirbti kurčiaisiais vertėjais, turėtumėte stoti mokytis, tobulėti, o ateityje galėsite dirbti. Išties – verta!
[Kęstutis Vaišnora]
Antroji tema, kurią papasakosiu – apie psichologinę pagalbą kurtiesiems. Seminare pranešimą pristatė profesorius, gydytojas psichologas. Jo pranešimo pagrindas buvo Austrijoje esantys centrai, kuriuose kurtieji, turintys psichologinių problemų, stresą, depresiją, gali susirinkti, bendrauti. Taip pat ten vyksta terapija, gydymas. Per įvairius piešinius visi gali išreikšti savo problemas, jas išspręsti.
Lektorius sakakė, jog svarbiausia kurtiesiems yra turėti vietą, kur galėtų susirinkti, pabendrauti, palaikyti ryšį su kitais. Jeigu kurtieji būtų po vieną, lengvai gali atsirasti vidinės problemos, įtampa, depresija. Todėl jis prašė visų valstybių užtikrinti vietas kurtiesiems, kur jie galėtų susirinkti.
Galvoju, kad Lietuvoje turime kurčiųjų klubus, reabilitacijos centrus, jaunimo organizacijas. Lietuvos kurtiesiems svarbu susirinkti, bendrauti, palaikyti ryšį.
[Kęstutis Vaišnora]
Pristatysiu EUD Generalinę Asamblėją. Ką mes veikėme visą dieną? Į EUD Suvažiavimą susirinko 27 valstybės, po 1-2 delegatus. EUD pristatė savo 2017 metų veiklą ir pasiekimus. Surengti seminarai, konferencijos, tarybos susitikimai, politiniai siekiai... Labai daug veiklų, visas papasakoti – sudetinga.
Rekomenduoju apsilankyti www.eud.eu ir sužinoti patiems. Šią ataskaitą patvirtino 23 balsai. Džiaugiuosi!
Delegatai išreiškė prašymą EUD, jog jų ataskaita, kuri šiemet buvo sudėta į knygą su nuotraukomis ir anglišku tekstu, ateityje būtų su QR kodais, kuriuos nuskenavus mobiliuoju telefonu, būtų pateiktas vertimas į tarptautinius gestus. Kadangi delegatams gestų kalba – pirmoji ir svarbiausia. EUD taryba pažadėjo pagalvoti ir įtraukti į planą QR kodus.
Vėliau buvo finansinė ataskaita, kuri buvo patvirtinta. Taip pat temos apie viešinimą, politiką ir kitos. Darbas vyko visą dieną, tai buvo sudėtinga!
Kita Generalinė Asamblėja įvyks Rumunijoje gegužės mėnesį. Tikiu, kad Lietuvos kurčiųjų draugiją ten vėl atstovaus du delegatai. Sėkmės visiems! Iki!