Kaip elgtis įvykus radiacijos pavojui?

Informacija, kaip elgtis įvykus radiacijos pavojui.

 

Labai svarbu, kiekvienam iš mūsų žinoti, kas vyksta, todėl nepamirškime sekti informaciją, naujienas, pateikiamas televizijoje. Artimiausia, Baltarusijoje esanti Astravo atominė elektrinė, yra prie pat Baltarusijos ir Lietuvos sienos. 
„Dėmesio visiems“ vėliau – „radiacinis pavojus“: tokius civilinės saugos signalus gautumėme, jeigu Astravo atominėje elektrinėje įvyktų avarija.
Taigi, ką tuomet reikėtų daryti? Kaip reaguoti ir kaip padėti sau bei artimiesiems? 

  • Pirmiausia, reaguokite ramiai, nepasiduokite emocijoms ir stenkitės nepanikuoti ir nekelti panikos kitiems. Gavus pavojaus signalus, susisiekite su artimaisiais ir paklauskite, ar jie taip pat gavo įspėjamąsias žinutes. Taip pat, perspėkite kaimynus. 
  • Likite uždarose patalpose (pvz, namuose, darbe). Pasirūpinkite, kad uždaruose patalpuose patektų kuo mažiau užteršto oro – uždarykite langus, duris, orkaites, dūmtraukius, išjungite vėdinimo ir šildymo oru sistemas, o langų ir durų tarpus – uždengti rankšluosčiais arba apklijuoti lipnia juostele. Jei radiacijos pavojus ištiktų važiuojant automobiliu, reikėtų sustoti saugioje vietoje, sandariai uždaryti langus, išjungti ventiliacinę sistemą ir užsidengti kvėpavimo takus. 
  • Tiek esantiems namuose, tiek automobilyje labai svarbu nepamiršti sekti naujienų – įsijungti televizorių ir laikytis nurodymų.
  • Jeigu pavojaus pranešimus gavote būnant lauke, kuo greičiau eikite į vidų ir mūvėdami apsaugines pirštines, atsargiai nusirenkite viršutinius drabužius, kuriuos dėvėjote lauke, apsaugines pirštines nusiimkite paskutines. Drabužių, su kuriais buvote lauke, nepurtykite ir nevalykite, tiesiog sudėkite į atskirą sandarų plastikinį maišą ir nusiprausę po dušu apsirenkite švariais drabužiais. 
  • Nepamirškite pasirūpinti ir vaikais bei kitais artimaisiais, kuriems reikia pagalbos, pat pat pasirūpinkite naminiais gyvūnais – parvestus iš lauko juos kruopščiai nuprauskite, o laukinius gyvulius patartina suvaryti į patalpas, pasirūpinti jų pašaru kelioms dienoms, uždaryti šiltnamius, uždengti šulinius. 
  • Į lauką eikite tik neatidėliotinu atveju. Prireikus išeiti į lauką apsirenkite apsauginiu kostiumu arba apsigaubkite vandeniui nepralaidžiu lietpalčiu, užsidėkite apsauginius akinius ir kaukę.
  • Maistą ir vandenį laikykite sandariose talpose ir nepamirškite, kad negalima valgyti maisto, parsinešto iš lauko. 
  • Pasiruoškite kalio jodido tabletes, tačiau jas vartokite tik gavę nurodymus per visuomeninį transliuotoją. Todėl sekite informaciją, pateikiamą televizijoje, radijuje. 
  • Jei bus paskelbtas evakavimas, atidžiai sekite viešojoje erdvėje pateikiamą informaciją. Bus pranešta, kaip, kada evakuotis ir kur yra evakavimo punktai, ką reikėtų pasiimti su savimi ir kita svarbi informacija. 

Tam, kad, įvykus radiacijos pavojui, kiltų kuo mažiau panikos ir pasimetimo, reikėtų susipažinti patiems ir supažindinti šeimos narius, artimuosius su informacija, kaip elgtis branduolinės avarijos metu. Svarbu patikrinti, ar visuose mobiliuose telefonuose aktyvuota pranešimų priėmimo funkcija, taip pat svarbu pasiruošti, kad 72 val. galėtumėte išgyventi neišeidami iš namų (turėtumėte pakankamai maisto, vandens, vaistų, asmeninės apsaugos ir higienos priemonių) ir būtinai klausytumėte ir vykdytumėte pareigūnų nurodymus.

Šaltinis: 15min.lt

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
1
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0