Europos neįgaliojo kortelė: ką vertėtų žinoti?

Šiuo metu Europos Komisijoje rengiamas pasiūlymas dėl unifikuotos Europos neįgaliojo kortelės. Ką vertėtų žinoti?

Europos neįgaliojo kortelė: ką vertėtų žinoti?

 

Europos Komisija yra pasiūliusi iki 2023 m. pabaigos įgyvendinti vieną iš pavyzdinių iniciatyvų – sukurti Europos neįgaliojo kortelę, kuri būtų pripažįstama visose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse. Visgi dar neaišku, ar šis pasiūlymas bus politinis įpareigojimas (pvz., iniciatyva), ar teisinis įpareigojimas (pvz., reglamentas ar direktyva).

Europos neįgaliojo kortelė – kas tai?

Europos neįgaliojo kortelės tikslas – palengvinti laisvą žmonių su negalia judėjimą Europos Sąjungoje bei užtikrinti neįgaliųjų galimybes naudotis vienodais privalumais įvairiose valstybėse narėse kultūros, laisvalaikio bei sporto paslaugų sektoriuose. Tai reiškia, kad kortelės turėtojai galėtų gauti daugiau nuolaidų ar papildomų privilegijų lankydamiesi muziejuose, pramogų parkuose ar kitose laisvalaikio vietose visoje ES. Be to, ši kortelė leistų įrodyti, kad žmogus turi negalią, net jei ji nematoma.

Šiuo metu neįgaliojo statuso tarpusavio pripažinimo sistemos ES valstybėse narėse nėra, dėl to po ES keliaujantiems neįgaliesiems gali kilti sunkumų.

Kas galėtų gauti Europos neįgaliojo kortelę?

ES valstybė narė pačios spręs, kas galės gauti Europos neįgaliojo kortelę, ir nustatys kortelės išdavimo tvarką. Tikėtina, kad kortelės išdavimo tvarka valstybėse narėse skirsis, tačiau apskritai asmenys, turintys registruotą ir oficialiai pripažintą negalią galės kreiptis dėl Europos neįgaliojo kortelės gavimo, kai tik ji pradės veikti.

Kada įsigalios Europos neįgaliojo kortelė?

Europos Komisija bendradarbiavo su neįgaliaisiais ir jų teisių gynėjais, kad išbandytų Europos neįgaliojo kortelę. 2016–2018 m. vyko bandomasis Europos neįgaliojo kortelės projektas aštuoniose valstybėse narėse (Belgijoje, Kipre, Estijoje, Suomijoje, Italijoje, Maltoje, Rumunijoje ir Slovėnijoje). Atlikus bandomąjį tyrimą, padaryta išvada, kad Europos neįgaliojo kortelė galėtų būti pripažinta ir taikoma visoje Europos Sąjungoje.

Remdamasi šia patirtimi Europos Komisija įsipareigojo 2023 m. rugsėjo mėnesį pateikti pirmąjį siūlymą dėl ES neįgaliojo kortelės, galiosiančios visose ES šalyse. Tačiau kortelė šiemet dar nebus patvirtinta – pasiūlymas tik pradės ilgą procesą, kurio metu vyks diskusijos ES institucijų lygmenyje siekiant unifikuoto sprendimo. Šis procesas gali trukti keletą metų.

 

EUD informacija

Europos kurčiųjų federacija (EUD) yra parengusi informaciją tarptautiniais gestais apie dažniausiai kylančius klausimus dėl Europos neįgaliojo kortelės. Informaciją galite rasti ČIA.

 

Šaltiniai: europa.eu ir eud.eu

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
9
dislike
1
love
3
funny
1
angry
1
sad
0
wow
3