Elektros energijos tiekėjo pasirinkimas: ką svarbu žinoti

Pateikiame susistemintą informaciją apie nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą.

 

Iki šiol gyventojai mūsų šalyje elektros energiją pirko iš vieno visuomeninio tiekėjo, o elektros kainą nustatė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba.

2020 m. gegužės 7 d. LR Seimui priėmus Elektros energetikos įstatymo pataisas, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos sąjungos šalių, kuriose visi vartotojai gali patys pasirinkti, iš kokio elektros energijos tiekėjo jie nori pirkti elektrą.

Nuosekliai, nuo 2020 iki 2023 m., trimis etapais bus atsisakoma monopolinių visuomeninio tiekėjo paslaugų ir sukuriamos sąlygos aktyviai veikti skirtingiems nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams. Visi tiekėjai konkuruos tarpusavyje, siūlydami kokybiškesnes, įvairesnes paslaugas už mažesnę kainą – tai naudinga vartotojams.

 

Tiekėjo pasirinkimo etapai

1 etapas – 2020 metai, jau įvyko. Nepriklausomą elektros energijos tiekėją turėjo pasirinkti gyventojai, sunaudojantys daugiau nei 5000 kWh per metus.

2 etapas – 2021 metai, vyksta dabar. Nepriklausomą elektros energijos tiekėją turi pasirinkti gyventojai, sunaudojantys 1000–5000 kWh per metus. Visi patenkantys į šį etapą jau gavo informacinius laiškus su raginimu pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją.

3 etapas – 2022 metai, vyks kitais metais. Nepriklausomą elektros energijos tiekėją turės pasirinkti gyventojai, sunaudojantys iki 1000 kWh per metus.

 

Kad neištiktų šokas dėl elektros kainos!

  • Jei jūs patenkate į 2 etapą, sutartį pasirašykite dabar, bet taip, kad ji įsigaliotų tik 2022 m sausio 1 d.
  • Jei galite, fiksuokite elektros kainą – taip įmokos bus stabilesnės.
  • Sutartį pasirašykite iki termino, nes artėjant jam  lūš sistemos, visur bus eilės, o telefonu sutarties sudaryti negalėsite.

 

D. U. K.

Iki kada reikia pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją?

 

 

Tie gyventojai, kurie patenka į 2 etapą, nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti iki šių metų gruodžio 10 d.

 

Kas bus, jei laiku nepasirinksiu nepriklausomo elektros tiekėjo?

 

 

Jei iki gruodžio 18 d. nepasirašysite sutarties su nepriklausomu elektros tiekėju – automatiškai jums elektrą tieks valstybinis-garantinis tiekėjas ir už elektrą mokėsite 25% daugiau.

 

Kas yra ir kuo skiriasi elektros planai?

 

 

Dauguma nepriklausomų elektros tiekėjų vartotojams siūlo rinktis vieną iš trijų planų – Standartinis, Namai ir Namai plius. Net jei šie planai įvardinami kitais žodžiais, esmė lieka ta pati. Sunaudojant labai mažai elektros – naudingesnis „Standartinis“, kiek daugiau – „Namai“, o daug – „Namai plius“ planas.

Taip pat galima rinktis fiksuotą elektros kainą arba nepastovią. Fiksuota reiškia, kad numatytą sutarties laikotarpį kaina už elektrą nekis – mokėsite tiek, kiek numatyta sutartyje. Kintanti reiškia, kad elektros kaina bus nepastovi – kis kiekvieną mėnesį.

Pasirašant sutartį galima rinktis, kokiam terminui sudaroma sutartis, pvz.: 6 mėn., 1 metai, 2 metai. Taip pat galima rinktis arba vienos laiko zonos, arba 2 laiko zonų tarifus – priklausomai pagal kiekvieno poreikį.

 

Iš ko susidaro elektros kaina?

 

 

Nepriklausomi elektros tiekėjai, nurodydami elektros kainą, rodo kainos sudedamąsias dalis. Paprastai – kiekvieno nepriklausomo elektros tiekėjo siūlomą kainą sudaro dvi dalys: pačios elektros kaina ir valstybės reguliuojama dalis. Valstybės reguliuojamą dalį sudaro jos perdavimo, elektros tinklų priežiūros ir taisymo kaštai , mokesčius valstybei. 

 

Kas atsitiks, jei pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutriks ar nutrūks elektros tiekimas?

 

 

Viskas bus gerai. Nesvarbu, kokį elektros tiekėją pasirinksite, į kasmėnesinį mokestį bus įtrauktas ir elektros tinklų priežiūros bei taisymo mokestis. Tad kad ir kas atsitiktų, elektros tiekimas bus atstatytas, tai užtikrina valstybė.

 

Kaip pasirinkti tinkamą elektros tiekėją?

 

 

Šiuo metu Lietuvoje jau yra skaičiuojama daugiau nei 8 skirtingi nepriklausomi elektros tiekėjai: Egto energija, Elektrum, Enefit, Ignitis, Perlas energija, Vilniaus energija ir kiti. Kiekvienas jų siūlo skirtingą kainodarą ir įvairius planus. Galima kreiptis į kiekvieną tiekėją ir aiškintis, koks planas yra siūlomas individualiai, bet susigaudyti, palyginti kainas ir rasti geriausią variantą – užtruktų daug laiko.

Greičiausiai pasirinkti galima naudojant automatizuotus įrankius, kurie automatiškai palygina visų tiekėjų siūlymus pagal žmogaus poreikį. Tokia sistema automatiškai apskaičiuos ir parinks jums ne tik tinkamiausią elektros tiekėją, bet ir planą. 

Elektros energijos tiekėjų sąrašą bei kontaktinius duomenis taip pat rasite svetainėje www.pasirinkitetiekeja.lt.

 

Kas yra SPRING?

 

 

SPRING – tai automatizuotas internetinis įrankis, padedantis palyginti skirtingų elektros tiekėjų pasiūlymus matant juos vienoje vietoje.

Kaip veikia SPRING?

1) Prisijunkite prie SPRING sistemos su m. parašu, smart-id ar lustine kortele. Pagal jūsų ESO kodą bus nustatyta, kiek vidutiniškai sunaudojate elektros. Tai padės parinkti tinkamiausią tiekėją ir planą.

2) Iškart sužinosite, koks elektros tiekėjas šiuo metu būtent jums būtų pigiausias. Pasiūlymai bus pateikti aiškiai ir paprastai – matysite elektros kainas ir planuojamas mėnesio išlaidas.

3) Pasirinkus tiekėją galėsite iškart pasirašyti sutartį.

Išbandyti, kaip veikia SPRING sistema, galima internetu www.springapp.eu.

 

 

Šaltiniai: www.pasirinkitetiekeja.lt ir www.springapp.eu

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
1
dislike
2
love
1
funny
0
angry
8
sad
1
wow
0