Atnaujintos rekomendacijos dėl LR rinkimų aplinkos pritaikymo asmenims, turintiems klausos negalią

Rekomendacijos atnaujintos 2020 m. lapkričio 25 d.

 

 

Lietuvos kurčiųjų draugija siekia išspręsti kylančias problemas vykstančiuose LR rinkimuose ir siūlo rekomendacijas, siekiant pritaikyti aplinką klausos negalią turinčių žmonių poreikiams:

 

  1. Rinkimų agitacijos metu visa vaizdo medžiaga turėtų būti verčiama į lietuvių gestų kalbą arba dedami lietuviški subtitrai (arba SKN – subtirtai kurtiesiems ir neprigirdintiesiems), kad informacija būtų lengviau suprantama. Įstatymiškai reglamentuoti, kad politinės partijos, kandidatai pritaikytų rinkimų politines reklamas (papildyta rekomendacija).
  2. Spaudos konferencijos, susijusios su rinkimais, turėtų būti verčiamos į lietuvių gestų kalbą.
  3. Prieš rinkimus vykstantys debatai, kuriuos transliuoja Lietuvos nacionalinė televizija ir kiti televizijos kanalai, turėtų būti verčiami į lietuvių gestų kalbą. Jeigu vyksta renginiai – ten vykstantys debatai taip pat turėtų būti verčiami į lietuvių gestų kalbą.
  4. Apie vykstančius renginius su vertimu į lietuvių gestų kalbą Lietuvos kurčiųjų draugija arba mieste esantis kurčiųjų reabilitacijos centras informuojamas iš anksto (bent savaitę iki renginio), kad būtų galima išplatinti informaciją kurtiesiems prieinamu būdu ir informaciją gautų kuo daugiau kurčiųjų bendruomenės narių.
  5. Rodomas per televiziją, debatų ar kitų su rinkimais susijusių renginių, lietuvių gestų kalbos vertėjo dydis, apšvietimas, pateikimas per transliacijas būtų tinkamas klausos negalią turintiems asmenims. Rekomenduojama LR Vyriausiajai rinkimų komisijai svarstyti tokios nuostatos įgyvendinimą teisės aktų tvarka (papildyta rekomendacija).
  6. Rinkimų apylinkių komisijos nariai būtų supažindinti su negalios etika, kurčiųjų kultūra ir gestų kalbos pradmenimis: kaip reikia užtikrinti pritaikytą aplinką, kaip elgtis ir bendrauti su klausos negalią turinčiais žmonėmis.
  7. Rinkimų dieną rinkimų apylinkėse kabantys plakatai turėtų būti su QR kodais, kad kurčiasis galėtų nuskenuoti kodą ir matyti rinkimų programas, kandidatų prisistatymus ar kitą aktualią informaciją lietuvių gestų kalba.
  8. Rinkimų apylinkės turėti būti aprūpintos planšetiniais ar stacionariais kompiuteriais, su įdiegta Skype programėle, kad asmuo su klausos negalia galėtų pasinaudoti nuotoline lietuvių gestų kalbos vertimo paslauga, kurią teikia Lietuvių gestų kalbos vertimo centras (papildyta rekomendacija).

 

Kilus klausimams dėl rekomendacijų, konsultacijas teikia Mykolas Balaišis, tel. 862558679, el. paštas mykbal@gmail.com

 

 

LKD prezidentas                                                                                                      Kęstutis Vaišnora

 

                                                                                              

 

 

 

Kokia jūsų reakcija?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0