Atnaujinamas skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina
Sveikatos apsaugos ministerija Lietuvoje atnaujina gyventojų skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina.
Įvertinusi visų Europos Sąjungos (ES) šalių pateiktus duomenis apie netikėtas nepageidaujamas šalutines reakcijas po skiepijimo „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso (COVID-19), Europos vaistų agentūra (EVA) atmetė galimas sąsajas tarp nustatytų tromboembolinių reiškinių ir minėtosios vakcinos, tačiau numato nuolat stebėti ir analizuoti visus fiksuojamus šalutinių reakcijų atvejus.
Sveikatos apsaugos ministerija, gavusi naujas Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos rekomendacijas, palaikančias EVA poziciją dėl vakcinos naudos suvaldant koronaviruso pandemiją, atnaujina gyventojų skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina.
ES vaistų reguliatorius dar kartą pabrėžė, kad visos keturios registruotos vakcinos nuo koronaviruso yra perėjusios reikiamus saugumo ir efektyvumo bandymus. Nors vakcinų gamybos technologijos skiriasi, jų poveikis organizmui yra visiškai vienodas – vakcinos pažadina imuninį atsaką, kuris apsaugo organizmą nuo susirgimo COVID-19 liga.
Gyventojai galės rinktis vakciną, kuria nori vakcinuotis. Kviečiami vakcinuotis gyventojai bus informuojami, kokia vakcina siūloma skiepytis. Jei asmuo atsisakys vakcinos – su juo bus susisiekiama vėliau, kai vakcinavimo centre atsiras galimybė vakcinuotis kito gamintojo vakcina. Vakcinavimo centrai galės greičiau vykdyti perėjimą iš vienos prioritetinės grupės į kitą, t. y., jei tuo metu vakcinuojamoje grupėje nebus pakankamai skiepytis tam tikra vakcina, bus galima drąsiai ją siūlyti kitų prioritetinių grupių asmenims.
Dar vienas pakeitimas, skatinantis greitesnę imunizaciją ir efektyvesnį vakcinų naudojimą, tiesiogiai susijęs su paskirstymu: nuo šiol vakcinos bus skirstomos savivaldybėms ne tik pagal gyventojų skaičių, bet ir atsižvelgiant į skiepijimo tempus. Tai reiškia, kad savivaldybės, kurios greičiau skiepija gyventojus, gaus daugiau vakcinų. Esant poreikiui, joms taip gali būti perskirstomos vakcinos iš tų savivaldybių, kuriose dėl lėtesnio skiepijimo susikaupia vakcinų likučiai.