Klaipėdiečių bendradarbiavimas su kaliningradiečiais

Prieš metus Klaipėdos Litorinos mokykla (buvusi kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla) pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Kaliningrado reabilitacijos ir korekcijos centru. Per tą laiką jau surengti du tarptautiniai renginiai.

Pasiūlymą draugauti Litorinos mokyklai atsiuntė Kaliningrado reabilitacijos ir korekcijos centras (KRKC), kuris skirtas vaikams, turintiems ribotas sveikatos galimybes. Tuomet niekas nesitikėjo, kad tik užsimezgusi draugystė virs tvirtu ir profesionaliu bendradarbiavimu.

Klaipėdos Litorinos mokyklos surdopedagogę ekspertę Sigitą Koroliovę (šių eilučių autorę) į tarptautinę konferenciją pasidalyti patirtimi apie sutrikusios klausos vaikų ugdymą praeitais metais pakvietė KRKC vadovė Tatjana Baklažanova.

Rusijoje yra rengiami išvažiuojamieji vizitai, kurių metu aptariamos šalies švietimo problemos, pristatomos naujovės, dalijamasi patirtimi. Tokia renginys vyko Kaliningrade. Konferencijoje „Kaliningrado srities švietimo politikos prioritetai“ dalyvavo ne tik tos srities švietimo ministrė, srities vicegubernatorius, bet ir Rusijos dūmos, Švietimo akademijos atstovai. Sujaudino šiltas ir atviras Specialiosios pedagogikos ir psichologijos instituto Tarptautinio šeimos ir vaiko Raulio Valenbergo vardo universiteto rektorės Liudmilos Ščipicynos pranešimas „Integracija ir inkliuzija Rusijoje: už ir prieš“.

Kitos dienos buvo skirtos darbui sekcijose, todėl į KRKC susirinko surdopedagogai ir tėvai, auginantys sutrikusios klausos vaikus. Konferencijoje buvo skaitomi pranešimai apie naujausius pasiekimus dirbant su vaikais po kochlearinės implantacijos. Šį klausimą išsamiai išnagrinėjo specialistė iš Sankt Peterburgo mokslinio tyrimo instituto Olga Zontova, kuri organizuoja ir koordinuoja vaikų po kochlearinės implantacijos reabilitaciją. Ji supažindino su reabilitacijos programa „Aš girdžiu pasaulį!“, skirta tėvams, lavinantiems savo vaikučius po kochlearinės implantacijos. Kaliningradiečiai pasidalijo įspūdžiais, kaip sekasi jų centre ugdyti vaikus, šviesti jų tėvus naudojant minėtą programą. Apie „stebuklingąją“ reabilitacijos programą kalbėjo ir Tverės regiono tėvų organizacijos „Garsų vandenynas“ pirmininkė, žavios mergaitės Sofijos, turinčios kochlearinį implantą, mama Irina Malceva. Pasirodo, Sankt Peterburgo  specialistai tėvų lėšomis organizuoja stovyklas, kuriose moko tėvus lavinti savo atžalas, suteikia galimybę pabendrauti ir jiems, ir jų vaikams neformalioje aplinkoje bei visiems kartu pailsėti.

Viešnia iš Tverės papasakojo apie savo organizacijos veiklą, kuri prasidėjo 2007 m. nuo... trijų narių. Šiuo metu „Garsų vandenynas“ vienija net 60 šeimų, kuriose auga vaikai – kochlearinių implantų naudotojai. Draugija savo jėgomis subūrė kompetentingų specialistų tinklą, kuris dirba ir konsultuoja tėvus bei mokytojus, dirbančius su minėtais vaikais. O. Zontova papildė I. Malcevos kalbą faktu, kad pirmininkė ne tik vienija klausos negalią turinčių vaikų tėvus, bet ir atlieka psichologės vaidmenį šeimose, kuriose vienas iš sutuoktinių (dažniausiai vyras) gimus neįgaliam vaikui neatlaiko psichologinio krūvio ir palieka šeimą. Taip nutiko ir pačiai Irinai. Laimė, didžiulė meilė grąžino jos vyrą į šeimą, ir jis dabar yra vienas aktyviausių „Garsų vandenyno“ narių. Prisidėję prie draugijos nauji nariai labai nustemba sužinoję, kad mažosios Sofijos tėvelis neturi nieko bendra su pedagogika.

Daug idėjų kilo išklausius Olštyno (Lenkija) internatinės mokyklos, ugdančios vaikus, kurių ribotos sveikatos galimybės, direktorės Moženos Dvornikovskos pasakojimą apie jų įstaigoje vykdomą šunų terapiją. Lenkų atstovės pasakojimas apie sėkmingą įvairių negalių vaikų „respubliką“ po vienu stogu mintimis sugrąžino į 2008-uosius. Tuomet priverstinai įsikūrę specialiosios mokyklos pastate netekome didelės dalies savo mokinių. Mat jų tėvai nenorėjo mokytis šalia intelekto negalią turinčių vaikų. Šis skaudus faktas parodė, kad mūsų visuomenėje dar trūksta tolerancijos ir pagarbos žmogui. Šiuo metu klaipėdiečiai, atsisveikinę su buvusiais kaimynais, laukia, kada kaimynystėje vėl sušurmuliuos Klaipėdos Vaikų saviraiškos centro darbuotojai ir į įvairius būrelius susirinkę visos Klaipėdos vaikai.

Litorinos ugdytiniai dalyvavo Kaliningrade vykusiame Tarptautiniame meno festivalyje „Mes kartu“. Klaipėdiečių delegacija, lydima mokyklos direktorės Editos Andrijauskienės ir dailės bei technologijų mokytojos metodininkės Jolitos Stumbrienės, pristatė imituojamosios dainos numerį, nuvežė meno dirbinių parodą Lietuvos kryžių tema.

Festivalyje dalyvavo įvairių negalių atstovai. Lietuvos delegacija turėjo galimybę stebėti neįtikėtinus numerius, kuriuos demonstravo artistai iš Kaliningrado srities (Zelenogradsko, Olechovo k.) ir Kaliningrado miesto, Didžiojo Naugardo, Permės, Elblongo, Olštyno, taip pat ir iš neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“. Mūsų delegacija negalėjo atsistebėti vežimėliuose kvikstepą šokančiais Europos sportinių šokių čempionais, dainuojančiomis klausos negalios mergaitėmis iš Permės, net devynis šokius vis keičiant rūbus, siūtus mokinių tėvelių, pristačiusiais šokėjais iš Didžiojo Naugardo ansamblio „Žingsnis svajonės link“.

Kol įstaigų vadovai konferencijoje „Neįgalių asmenų socializacija visuomenėje su meno pagalba“ dalijosi savo darbo patirtimi, festivalio dalyviai lankėsi Zelenogradsko pajūryje. Čia, pasak mūsų mokyklos septintokės Veronikos Michailovos, Baltijos jūros bangos buvo didesnės nei Klaipėdos pakrantėje. Antroji delegacijos dalyvė buvo Vitalija Masianova, kuri tik pernai atvyko iš Kaliningrado ir įsitraukė į Litorinos mokyklos gretas. Mergaitėms didžiausią įspūdį paliko bendravimas su kurčiaisiais iš kitų miestų.

Klaipėdiečiai namo grįžo ne tik pasisėmę naujų idėjų, susiradę daug draugų, bet ir pasižadėję kitą tarptautinę konferenciją surengti Klaipėdoje. Jei likimas neiškrės jokių pokštų, toks renginys turėtų įvykti gana greitai, nes draugystės ratas, kurį įsuko kaliningradiečiai, turi suktis vis greičiau!

 Sigita KOROLIOVĖ
 

Susipažinti su  Kaliningrado reabilitacijos ir korekcijos centru, skirtu vaikams, turintiems ribotas sveikatos galimybes, galite virtualioje nuotraukų galerijoje 
http://korsigita.wordpress.com/2013/09/08/svietimo-naujoves-kaliningrado-srityje/

Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 8 ]