Istorija apie mergaitę, svajojusią išmokti piešti

Posakis „viščiukus skaičiuoja rudenį“ visiškai netinka Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos dailės ir technologijų mokytojai Jolitai Stumbrienei. Jai, kaip ir visiems pedagogams, metus skaičiuojančiai nuo rugsėjo iki birželio, darbo rezultatus apžvelgti tenka pavasarį. O šių metų pavasaris Jolitai ir jos auklėtiniams buvo ypatingai derlingas.

Įvertinimai

Valstybinis Klaipėdos jūrų uostas, švenčiantis savo 20-ąjį jubiliejų, surengė piešinių konkursą „Lietuva prie jūros“, kuriame septintokas Edgaras Storožuk užėmė 4-ąją vietą ir pateko į diplomantų penketuką.

Plungės specialiojoje mokykloje vykęs Tarptautinis piešinių konkursas „Žemės spalvos“ sėkmingas buvo aštuntokui Mantui Činauskui, laimėjusiam 3-ąją vietą ir gavusiam Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus diplomą bei piniginį prizą. Abu berniukai turi kompleksinę negalę, todėl mokytojai buvo ypač smagu, kad vaikai realizavo save kūryboje, kuri neliko neįvertinta.

Žiemą mokyklos estetikos studijos narių kelerius metus kurti piešiniai buvo parduoti Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto surengtame aukcione. Visos surinktos lėšos – 1190 litų – perduotos gruodžio mėnesį gaisro nuniokotai gyvūnų globos įstaigai „5 pėdutės“. Prieglaudos šeimininkai pasakojo, kad šie pinigai bus panaudoti beglobių gyvūnų sterilizacijai.

Gegužės 6 d. Lietuvos dailės muziejaus padalinyje – Prano Domšaičio galerijoje – iškilmingai atidaryta Klaipėdos Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos jau dešimtą kartą suorganizuota Respublikinio moksleivių meninio projekto „Dailininko knyga“ paroda. Šių metų konkurso tema – „Oranžinio kamuolio užrašai“. Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos 6 ir 8 klasės jungtinis darbas „Oranžinio kamuolio kelionės“ buvo apdovanotas Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos diplomais, knygomis ir suvenyrais už profesionaliai atliktą darbą. Šiame konkurse mokytoja su mokiniais dalyvauja jau trečius metus ir kiekvienas darbas įvertintas diplomais. Lietuvos tūkstantmečiui išsiuvinėta knyga buvo apdovanota diplomu už knygos idėjos originalumą, o pernai metais ornamentu sukurtas „Pasaulio sutvėrimas“ vėl buvo įvertintas už profesionalumą.

Pažintis su daile

Mokytoja Jolita Stumbrienė su daile pradėjo draugauti tik paauglystėje, kai, mirus mylimai senelei, teko palikti šiltus ir jaukius namus Šiauliuose ir grįžti į Klaipėdą pas mamą. Ji, kaip daugelis to meto moterų, dirbdama keliose darbovietėse tikrai negalėjo skirti tiek laiko mažajai Jolitai ir jaunesniam sūnui Arijui, kiek jie norėjo. Kristijono Donelaičio vidurinėje mokykloje (dabar Vytauto Didžiojo gimnazija) dailę dėstė puikus pedagogas Petras Gužas, kuris pabudino kūrybos jausmą mergaitės sieloje.

Jolita ilgus metus lankė mokyklos keramikos būrelį, kadangi į Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklą mama, gal dėl pinigų stygiaus, o gal nesureikšminusi dukters svajonės, jos neišleido. Geriausia Jolitos draugė Eglė, šiuo metu kartu su mama tautodailininke Stase Vilkiene kuriančios pasakiškus karpinius, lankė dailės mokyklą ir dažnai į pamokas ateidavo su apvaliame plastikiniame dėkle sudėtais piešiniais, kad galėtų po pamokų bėgti tiesiai į dailės mokyklą. Eglė pastoviai keikdavo nereikalingą balastą ir net nenujautė, kaip jos draugė Jolita pavydėjo jai to „vamzdžio“!

Tramplinas į kūrybines paieškas

Svajonė lankyti dailės studijas išsipildė tik sukūrus šeimą ir pradėjus dirbti su neįgaliais girdėti vaikais. Neįgyvendintą vaikystės svajonę Jolita realizavo penkerius metus lankydama privačias dailininkės Marinos Zemdliauskienės pamokas. Tai buvo tramplinas į kūrybines paieškas. Noras viską mokėti pastūmėjo jauną moterį užsirašyti ir į floristikos kursus pas tuo metu garsų Klaipėdos floristą Sigitą Kaminską, šiuo metu emigravusį į Kanarus ir sėkmingai tęsiantį savo verslą ten. Už pirmuosius kursus J. Stumbrienė užsimokėjo skolintais pinigais. Vėliau didelis noras tobulėti ir žinių troškulys išmokė ją taupyti, kadangi garsaus klaipėdiečio kvietimu užsiėmimus mielai sutikdavo vesti žinomi floristai iš buvusios Tarybų sąjungos. Taip Jolitai pavyko pasisemti gėlių komponavimo paslapčių iš garsaus Rusijos floristo Staso Zubovo ir latvės Aijos Žagarinos.

O po to sekė interjero dizaino studijos... Paskambinus pažįstamai ir pasiūlius užimti staiga atsisakiusios lankyti kursus moters vietą, Jolitai teko apsispręsti per dešimt minučių. Avantiūra atsipirko! Ir modernus kotedžas, kuriame įsikūrusi Stumbrų šeima, ir svetingas sodo namelis, ir net mūsų naujoji mokykla buvo įrenginėjami vadovaujantis Jolitos patarimais ir pasiūlymais, kadangi jos subtilus skonis ir profesionalios žinios visada buvo ir yra vertinamos. Tik ji viena sugeba per akimirką, atrodytų iš nieko, sukurti įspūdingą puokštę ar šventinį vainiką; patarti muzikos mokytojai sceninių kostiumų bei grimo klausimais; pasiūlyti kolegėms, vedančioms įvairius renginius, kūrybinių idėjų; per mokinių atostogas sukviesti visas pasimokyti tapyti, susipažinti su dekupažo virtuve; neatsisakyti su manimi dalyvauti įvairiuose projektuose, kurie pastaruoju metu pelno vis didesnius pripažinimus. O pernykštė pergalė kasmetiniame Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijos bei kompanijos „Microsoft Lietuva“ konkurse „Virtuali kelionė klasėje“ suteikė Jolitai garbingą mokytojo novatoriaus vardą!

Mokiniai nenuvylė

Savo pamokas mokytoja J. Stumbrienė perduoda ne tik mokiniams ir kolegoms. Ne vienerius metus savo patirtimi dalinasi su Klaipėdos Universiteto Tęstinių studijų instituto jos vedamų seminarų klausytojais. Na, o savo apmaudą dėl vaikystėje neišsipildžiusios svajonės peržengti dailės mokyklos slenkstį mokytoja Jolita nuramino skatindama savo ugdytinius lankyti minėtą mokyklą. Nebuvo lengva įrodyti tėvams ir kurtiems vaikams, kad jie pajėgs mokytis pas garsius Klaipėdos dailininkus. Tačiau pastangos vežiojant vaikus, lankantis pas dailės mokytojus dėl pagalbos neįgaliems girdėti vaikams, ieškant deficitinių aliejinių dažų, teptukų ar pieštukų atnešė stulbinančius rezultatus. Arnas Baublys dirba dizaineriu VšĮ „Individualaus augimo centras“, jo piešiniai buvo eksponuojami Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto organizuotoje respublikinėje konferencijoje „Meno terapija: situacija ir perspektyvos“, o piešiniai, paskirti aukcionui, remiančiam gyvūnų prieglaudą, buvo parduoti už aukščiausią kainą. Karolis Simaitis studijuoja Vilniaus dailės akademijoje. Dėl regėjimo problemų nebaigęs dailės mokyklos Audrius Žvinklys vis tiek savo ateitį susiejo su menu, pasirinkęs Klaipėdos siuvimo ir paslaugų verslo mokykloje interjero apdailos atlikėjo specialybę. Dešimtokė Sandra Pakulnytė netrukus baigs trečiąją dailės klasę. O žinomo merginų dueto „Širdelės“ narės Alisos sesutė Kristina Veitaitė, paraginta mokytojos Jolitos ir sesers, šiemet baigs pirmąją dailės mokyklos klasę.

Na, o mažieji kol kas tapybos paslapčių semiasi mokyklos estetikos studijoje, garsėjančioje netradiciniais ugdymo metodais, originaliais darbais ir, kaip jau minėjau, garbingais laimėjimais.

Ebru studijos

Paskutinis nenurimstančios mokytojos veiklos baras – Ebru (tapybos ant vandens) studijos. Lietuvoje Ebru menas mažai žinomas, todėl internete radusi pranešimą apie Ebru menininko Fatih Yesil iš Turkijos vedamas pamokas, Jolita tuoj pat užsirašė į klausytojų grupę, kadangi ši meno sritis labai naudinga neįgaliems girdėti vaikams. Ebru dėka jie galės kurti, pasitelkdami specialius dažus, kuriais jūros dumbliais sutirštinto vandens masėje sukuriamas vaizdas. Darbo metu mokiniai, patys to nejausdami, galės išlieti savo emocijas, atsipalaiduoti, sukoncentruoti dėmesį į piešinį. Tai bus savotiškas meditacijos seansas, suteikiantis žmogui laisvės ir nepriklausomybės pojūtį. Nuostabiausia tai, kad neįmanoma sugadinti Ebru technika lieto piešinio! Kiekvienas užsiėmimo dalyvis nustebs, kad jam pavyko, todėl teigiamos emocijos, gražūs vaizdai popieriuje, pasitikėjimas savimi atliks dailės terapijos funkciją.

Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinei mokyklai tapus Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ VP1-2.3-ŠMM-05-K priemonės „Švietimo paslaugų sistemos prieinamumo didinimas specialiųjų poreikių asmenims (mokiniams ir kt.) ir švietimo pagalbos specialistams“ Vilniaus Viršuliškių vidurinės mokyklos projekto „Kartu - lengviau išmokt daugiau“ partneriais, neįgalių girdėti vaikų terapija taikant Ebru meną tapo tikrove. Projekto metu gautos lėšos leido atidaryti estetikos studijos filialą, kuris greitu laiku bus aprūpintas visa Ebru menui reikalinga technika ir priemonėmis.

Šeima palaiko ir džiaugiasi pasiekimais

O ką apie Jolitos Stumbrienės pomėgius mano jos šeima? Kaip ir visų Lietuvos mokytojų vyrai, taip ir Jolitos sutuoktinis Linas Stumbra dažnai pasiguodžia, kad sunku atitraukti žmoną nuo didžiulių vatmano lapų ir dažų buteliukų, o šiuo metu ir nuo kompiuterio. Naujieji pomėgiai vagia iš vyro ir dukrytės Vegos didžiąją dalį dėmesio, tačiau pažinimo džiaugsmas, puikūs kūrybiniai projektai ir pergalės šeimai taip pat kelia džiugesį ir pasididžiavimą žmona ir mama. Reikia atiduoti pagarbą vyrui Linui, kuris geranoriškai dalį algos atiduoda nepigiems žmonos pomėgiams tenkinti. Skaudu, kad Lietuvos mokytojas, negalėdamas pasigirti geru atlyginimu ir galimybe gauti finansavimą kvalifikacijos kursams, turi verstis per galvą, galvodamas, kur rasti papildomų pinigų moderniems mokslams ir novatoriškoms studijoms. Dar didesnę pagarbą kelia Jolitos Stumbrienės sutuoktinio supratingumas, kadangi jis ir šeimos vyresnėlis Aidas su menu visiškai nedraugauja ir nesupranta, kodėl mama nenustoja mokytis ir tobulėti. Kauno technologijų universiteto III kurso studentas pasekė tėčio, ilgą laiką dirbusio Klaipėdos alaus darykloje „Švyturys“ vyriausiuoju inžinieriumi, pėdomis, pasirinkdamas inžinieriaus automatiko specialybę.

O ketvirtokė Vegutė bus į mamą. Šiuo metu mergytė užsiėmusi viskuo, kur tik gali suspėti: šokiais, gitara, dainavimu, renginių organizavimu, net dailiojo čiuožimo spėjo paragauti. Tačiau po poros metų, mažoji to gal net nežino, mama ją užrašys į Adomo Brako dailės mokyklą, esančią tik per gatvę nuo jų namų. Tai bus žingsnelis atgal į tą vaikystės momentą, kai Jolitos mama pasakė, kad neverta lankyti šios mokyklos, esą užteks paprasto dailės būrelio... Tačiau mano bendrakursei, kolegei, projektų bendražygei ir gerai, laiko patikrintai ir varge, ir džiaugsme, draugei to neužteko.

KKNPM mokytoja
SIGITA KOROLIOVĖ

Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos dailės ir technologijų mokytoja Jolita Stumbrienė.

Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 5 ]