„Tokia keista, bet saldi tyla...“

„Tai žodžiai iš naujausios grupės „Pikaso“ dainos „Tyla“, kurios premjera įvyko vasario 14 d. Garsiausių Klaipėdos prodiuserių brolių Gintaro ir Mindaugo Bendžių idėją – kreiptis į girdinčią visuomenę gestų kalba – padėjo įgyvendinti Klaipėdos kurčiųjų bendruomenė.

Vasario 4 d., spaudžiant nemenkam šalčiui, mūsų bičiuliai susirinko į dainininkų Deivido Basčio, Tomo Eigerto ir Haroldo Šklėriaus dainos vaizdo klipo filmavimą. Žinutes girdinčiųjų bendruomenei siuntė ir mažiukai, ir paaugliai, ir jaunimas, ir senjorai...

Pažintis su režisiere

Dar praėjusių rugsėjo mėnesį Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos auklėtoja Ina Balčiūnaitė kreipėsi į Klaipėdos miesto jaunimo centro teatro studijos „Aušra“ režisierę Živilę Dargytę, prašydama įtraukti mokinius į teatro pasaulį. Taip gimė pantomimos spektaklis (NE)SAVAS, kuriame vaidina beveik visi aukštesniųjų klasių mokiniai.

Mokyklos žurnalistai, sužinoję, kad vasario mėnesį numatoma spektaklio premjera, nuskubėjo pas režisierę imti interviu. Mūsų pašnekovė režisierė Ž. Dargytė pasirodė esanti nepaprastai įdomi asmenybė, todėl panorome su ja supažindinti platesnį skaitytojų ratą. 1990 m. mūsų herojė baigė tuometinės Valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultete (dabar Klaipėdos universiteto Menų fakultetas) dramos teatro režisūros specialybę ir visa galva pasinėrė į uostamiesčio teatrinį gyvenimą. Jaunųjų žurnalistų Deivido Brazio ir Neringos Gulbinskaitės paklausta, kodėl pasirinko režisierės, o ne aktorės profesiją, Živilė atsakė, kad tapti aktore neleido maištingas jos būdas. Pašnekovei būdavo sunku klausyti režisieriaus nurodymų, draudimų improvizuoti. Būdama aktore ji jausdavosi lyg kalėjime, iš kurio trokšdavo ištrūkti į laisvę ir skristi kartu su savo svajonėmis ir begalinėmis idėjomis. Režisierė jaučia atradusi save, nes jos idėjas šiandien įgyvendina didelis būrys Klaipėdos jaunųjų artistų. Ž. Dargytė prasitarė, kad dažnai, jau įpusėjus spektaklio statymui, ji viską nubraukdavo, nes į galvą šaudavo nauja mintis. Suaugusieji, ko gero, neištvertų tokių režisierės minčių ir emocijų kaitos, o jaunieji aktoriai mielai keisdavo įpusėtą darbą ir pradėdavo viską iš pradžių. Tuo įsitikinau ir aš, sausio paskutinę dieną stebėdama mokyklos mokinių repetuojamą spektaklį, kurio premjera planuojama vasario pabaigoje. Režisierė dažnai nutraukdavo repeticiją ir siūlydavo artistams naujų idėjų.

Pastatytų spektaklių gausa ir studijoje išrikiuoti apdovanojimai bylojo, kad kalbiname profesionalią, puikiai išmanančią savo darbą moterį. Jaunajai žurnalistei Rūtai Ramanauskaitei pasiteiravus, kiek režisierė yra pastačiusi spektaklių, ji nesugebėjo atsakyti, tik pasiūlė elektroniniu paštu man atsiųsti savo kūrybinio darbo ataskaitą. Iš ataskaitos sužinojome, kad mūsų herojė ne tik stato spektaklius, bet ir siuva lėles, kuria lėlių teatro pasirodymus ir įvairias parodas. Jos darbinėje biografijoje nuo 1990-ųjų įrašyti net keturi spektakliai, kuriuose „vaidino“ Živilės siūtos lėlės. Pati Živilė atliko keturis vaidmenis spektakliuose ir teminėse popietėse. O pačios pastatytų spektaklių skaičius jau peržengė trisdešimties ribą ir neketina sustoti.
Vartydama režisierės ataskaitą niekaip negalėjau suprasti, kaip ji geba rasti laiko poilsiui. O poilsis, kaip išsiaiškino jaunieji žurnalistai, labai įdomus – menininkė kartu su ištikimuoju rotveileriu Rapiu anksti rytą vyksta į Klaipėdos pajūrį ir keliauja Palangos link. Grįžta jau temstant, bet ir šuns, ir jo šeimininkės akys šviečia: pirmasis džiaugiasi laisve ir mylimo žmogaus dėmesiu, antroji skuba prie kompiuterio, kad galėtų išlieti naujas būsimų spektaklių idėjas.
Pasisekė Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos bendruomenei, kad jų gyvenime atsirado Ž. Dargytė. Vaikai išmoko plastiškai judėti, daugelis jų nugalėjo scenos baimę. O svarbiausia tai, kad jos trupėje dalyvauja vaikai, kurie anksčiau vengė dėmesio, stengėsi likti nuošalyje, nes juos gožė gabesnių mokinių šlovės spinduliai, neleisdami sužibėti jų švieselėms. Tai pastebėjusi paklausiu režisierės, kas bus su šia nauja trupe po spektaklio, pasakojančio apie jaunuolį, kuris sunkiai pritampa šiuolaikiniame pilname pavojingų pagundų pasaulyje, premjeros. Režisierė atsakė, kad nori neįgalių girdėti jaunuolių trupę įtraukti į kurį nors iš daugelio Lietuvoje vykstančių teatrų festivalį. „Ne kaip žiūrovus ar statistus, ─ pabrėžė režisierė, ─ kaip visateisius festivalio dalyvius. Jie jau gali varžytis su girdinčiais!“

Dainos „Tyla“ pradžia

Repeticijai einant į pabaigą, studijoje pasirodė prodiuseriai G. ir M. Bendžiai. Jie su Ž. Dargyte yra seni pažįstami, o sužinoję, kad ji subūrė kurčiųjų trupę, kreipėsi pagalbos kuriant grupės „Pikaso“ dainos vaizdo klipą. Režisierė pasiūlė kreiptis į mokyklos pedagogus, nes prodiuseriams reikėjo ne tik suburti bendruomenę, bet ir parašyti improvizuotas žinutes girdintiesiems, suteikti vertimo pagalbą. Taip mes, laiku atsidūrę reikiamoje vietoje, tapome ne tik pantomimos spektaklio aktoriais, bet ir pramogų pasaulio dalyviais, padėjusiais išleisti naują dainą. Vaizdo klipe filmavosi ne tik mokyklos atstovai, bet ir kurtieji iš Klaipėdos kurčiųjų reabilitacijos centro, jiems talkino didelis būrys Klaipėdos apskrities gestų kalbos vertėjų centro darbuotojų. Ši nauja patirtis dar sutvirtino kurčiųjų pasitikėjimą savimi, o garsių žmonių pagalbos prašymas sutirpdė šaltuką, iki šiol neleidusį tikėti, kad girdintieji nori su mumis bendrauti. Neįprasta tyla drąsiai įžengė į girdinčiųjų pasaulį, kurio atstovai dainuoja, kad jie nori ir gali „išmokti skraidyti tavo danguje...“
Vaizdo klipą ir pasakojimą apie jo atsiradimo istoriją žiūrėkite
http://pramogos.delfi.lt/music/delfi-premjera-naujausiame-pikaso-klipe-zmones-geriausiai-suprantantys-zodzio-tyla-reiksme.d?id=55470183

KKNPM mokytoja
Sigita Koroliovė

Nuotraukoje (iš kairės) jaunasis žurnalistas Deividas Brazys, Klaipėdos miesto jaunimo centro teatro studijos „Aušra“ režisierė Živilė Dargytė, žurnalistės Rūta Ramanauskaitė ir Neringa Gulbinskaitė per interviu.


Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 7 ]