Laiškai iš gamtos

Jeigu apsidairysite aplinkui atidžiau, pastebėsite, kad gamtoje slepiasi daugybė raidžių. Ar nesusimąstėte, kad gamta nori mums kažką pasakyti? Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos jaunųjų žurnalistų būrelio nariams kartu su savo vadove Sigita Koroliove kilo mintis surasti kuo daugiau raidžių ir išsiaiškinti, ką rašo mums gamta.

Taip startavo eTwinning projektas „Laiškai iš gamtos (letters from the nature)“, prie kurio prisijungė ir partneriai iš Estijos, Italijos, Lenkijos ir Turkijos. Projekto idėja – surinkti visą gamtoje esančią anglų kalbos abėcėlę ir sudėti iš raidžių savo šalies pavadinimą – peržengė savo ribas ir virto didžiuliu gamtosauginiu projektu. Jis buvo integruotas į geografijos ir anglų kalbos pamokas, kadangi bendravimas tarp šalių partnerių vyko anglų kalba. Norinčių perskaityti gamtos rašomus laiškus buvo labai daug.

Deja, mokiniai greitai suprato, kad juos supa ne tik grožis. Šalia O raidę primenančio pienės pūko voliojosi plastikiniai buteliai; Baltijos bangų sunešti akmenėliai, sugulę į E raidę, skundėsi užterštu pajūriu; įvairiomis raidėmis išsiraizgę medžiai ošė apie nykstančius miškus... Todėl Lietuvos atstovai nusprendė supažindinti naujuosius savo draugus su jau tradicija Lietuvoje tapusia švarinimosi akcija „Darom!“ ir pakviesti visas penkias šalis balandžio mėnesį sutvarkyti juos supančią aplinką, o pačias gražiausias gamtoje padarytas nuotraukas sudėti į 2012 m. kalendorius, kad žmonės, pamatę dar likusį gamtos grožį, stabtelėtų ir susimąstytų apie naikinamą pasaulį.

Gamtoje surado 90 raidžių

Jeigu galvojate, kad rasti gamtoje raidę lengva, klystate. Šiuolaikinis pastoviai skubantis žmogus dažnai ir savo artimo nebepastebi, o ką jau kalbėti apie debesyje ar medžių tankumyne pasislėpusį ženklą! Todėl klaipėdiečių ir draugų iš Europos darbas buvo tikrai vertingas, nes jiems pavyko rasti net 90 įvairių raidžių!

Gal stiprūs vėjai, o gal mokinių ryžtas lėmė, kad daugiau negu pusė raidžių buvo surinktos Lietuvos pajūryje. Todėl Lenkijos, Italijos ir Turkijos 2012 m. kalendoriuose puikuojasi lietuviški vaizdai, paskolinti neradus savo šalyje reikalingos raidės. Sėkmingoms paieškoms, manau, padėjo ir neįgalių vaikų didesnis nei girdinčiųjų bendraamžių gebėjimas pastebėti nekasdienius dalykus.

Kai Turkijos komanda, peržvelgusi projekto nuotraukų galeriją ir neradusi raidės R, atsiuntė trimis šauktukais paryškintą pagalbos šauksmą. Pažadėjau paprašyti trūkstamos raidės paieškoti aštuntoko Roko Koveckio. Mat jo raidžių bagažas buvo didžiausias iš visų projekto dalyvių.
Ir ką jūs manote?! Po savaitgalio Rokas išdidžiai parodė gimtojoje Palangoje padarytą nuotrauką, kurioje tarp žalių lapų puikavosi iš liaunų šakelių „parašyta“ raidė R!

Mokinių sukurti kalendoriai

Kad Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos mokinių darytos nuotraukos nedulkėtų asmeniniuose albumuose, žurnalistų būrelio vadovės ir mokyklos direktorės rastų rėmėjų dėka metų pabaigoje pasaulį išvydo mokinių kurti kalendoriai ir skirtukai knygoms, raginantys susirūpinti gamtos saugumu.

Mažiesiems mokyklos bendruomenės nariams jaunieji žurnalistai Rūta Ramanauskaitė ir Rokas Koveckis papasakojo, kodėl reikia saugoti gamtą, pasidalino prisiminimais apie raidžių paieškas ir padovanojo skirtukus knygoms, prašydami ne tik skaityti, bet ir prisijungti prie jų akcijos. Visi mokyklos mokytojai kitais metais, pažvelgę į jiems dovanotus originalius kalendorius-plakatus, prisimins duotus projekto dalyviams pažadus ir ugdys mylinčius gamtą piliečius.
Su gamta susirašinėję Rūta Ramanauskaitė ir Rokas Koveckis vieną pagalbos prašantį gamtos laišką išsiuntė 2011 m. Visuotinės švietimo savaitės dalyviams.

Svečiuose pas Klaipėdos merą

O S. Jokužio spaustuvėje išleistus profesionalius kalendorius autoriai nusprendė padovanoti Klaipėdos miesto savivaldybės darbuotojams, kadangi jie turi didžiausias galimybes paraginti visuomenę prisidėti prie vaikų prašymo pasirūpinti gamta ir gimtąja Klaipėda, vasarą švęsiančia 760 m. jubiliejų. Mokiniai gruodžio 12 d. aplankė Klaipėdos miesto merą Vytautą Grubliauską ir pirmieji pasveikino Klaipėdą su artėjančiu jubiliejumi, įteikdami savo kalendorius.

Žurnalistas Rokas Koveckis paklausė mero, ar jis žinąs, kodėl jo pavasarį darytoje nuotraukoje žąsys skrenda išsirikiavusios į L raidę primenančią rikiuotę, nors visi esame įpratę matyti padangėje V raide skrendančius paukščius. Klaipėdos vadovas bandė aiškinti, kad žąsys keitė vedlį, todėl jų rikiuotė išsikraipė, tačiau Rokas paaiškino, kad paukščiai grįžo į gimtinę, kurios pavadinimas prasideda raide L – į Lietuvą. Po tokio paaiškinimo meras prisipažino, kad ir jis nepastebi gamtoje raidžių, todėl mokinių darbas ir dovana miestui jį labai sujaudino. Vytautas Grubliauskas palinkėjo, kad jo vadovaujamo super miesto gyventojai nesustotų ir toliau stebintų savo kūrybinėmis ir labai prasmingomis idėjomis bei darbais. Juk žmonės, sugebėję iššifruoti gamtos laiškus, gali nuveikti labai daug!

KKNPM jaunųjų žurnalistų būrelio vadovė
SIGITA KOROLIOVĖ

Visą gamtos abėcėlę rasite adresu http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BYIjeTPJcos  

Mokyklos jaunieji žurnalistai (iš kairės) Rokas Koveckis, Rūta Ramanauskaitė, Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, žurnalistų būrelio vadovė Sigita Koroliovė.
Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas bando atsakyti į Roko užduotą klausimą.
Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas leido Rūtai ir Rokui „pasimatuoti“ savo kėdę.

 

Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 1 ]