Mes esame!

Tarptautinę kurčiųjų savaitę klaipėdiečiai pradėjo susitikimu su vaizdo projekto „Lietuva savaip. Istorinės žinutės“ sumanytoja režisiere Gitana Platakyte – Grigiene, etnologe Gražina Kadžyte ir Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos auklėtinių filmo „Knyga“ premjera.

Projekto rengėjai atvežė bendraamžių kurtus filmukus, kuriems beveik neprireikė vertimo į gestų kalbą. Etnologė G. Kadžytė, stebėdama susidomėjusius vaikus, suprato, koks prasmingas yra projektas. Kiekvienas žmogus mato ir supranta supantį pasaulį savaip. Kurtieji tarpusavyje bendrauja gestais. Gestus naudoja kiekvienas žmogus. Ne išimtis buvo ir viešnia Gražina, kurios entuziazmas ir emocijos liejosi per kraštus ir buvo lydimi išraiškingais gestais. Deja, vaikai jų nesuprato, nes lietuvių gestų kalba turi savo taisykles, kaip ir bet kuri kita kalba. Todėl ir mokinių kurtame filme gestų nebuvo, nes jis buvo kuriamas visiems, norintiems susipažinti su Lietuva ir jos maža bendruomene, besistengiančia pristatyti save ir savo kultūrą.

Vaizdo projektas vykdomas jau trejus metus ir jame kol kas dalyvauja vienintelė sutrikusios klausos vaikų ugdymo įstaiga. Projekto idėja - parodyti ir įrodyti, ką geba kurčias žmogus, dirbdamas išvien su savo likimo draugais ir profesionalių pedagogų komanda, padedančia ir skatinančia atverti tylos pasaulio duris ir įsilieti į girdinčiųjų gyvenimą.
Kurčiam vaikui ugdyti, įdiegti pasitikėjimą savo jėgomis reikia specifinių sąlygų, kurių bendrojo lavinimo įstaigose kol kas nėra. Todėl pedagogams neramu girdėti, kad mažos kurčiųjų mokyklos Švietimo ir mokslo ministerijai yra nuostolingos.

Susitikimas buvo ne vienintelis Tarptautinės kurčiųjų savaitės renginys Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje. Mažiausiesiems mokyklos nariams pasisekė, kadangi švęsti jie pradėjo savo auklėtojos Nijolės Morkūnienės sodyboje, kurią aplankė kartu su savo tėveliais. Vaikai vaikštinėjo po daržą, vardino daržovių ir vaisių pavadinimus, skynė vėlyvąsias avietes, vaišinosi ledais su pačių sutrintomis kvapniomis uogomis, „plaukė“ sena žvejo valtimi ir net išmoko žaisti golfą!

Piešinių ant asfalto konkursu “Mano pasaulis” mažyliai vaizdais stengėsi išreikšti savo svajones ir lūkesčius.

Aksominio sezono orai leido susirungti mokyklos sportininkams tradicinio rudens kroso, kurį vedė kūno kultūros mokytoja Aušra Gardžiulienė, trasoje. Varžybų nugalėtojai buvo apdovanoti baigiamojo koncerto metu. O į jį susirinko visa Klaipėdos miesto kurčiųjų bendruomenė. Ją subūrė surdopedagogės Lina Grigaliūnienė ir spec. pedagogė Sigita Liukpetrienė. Į šventę atvyko Klaipėdos apskrities viršininko administracijos, Klaipėdos universiteto, UAB „Naftos grupė“ atstovai.

Mokyklos gestų kalbos ir informatikos būreliai (vadovės Rita Gluškovienė ir Loreta Jurkuvienė) parengė prezentaciją apie pasaulio kurčiuosius ir populiariai pristatė lietuvių gestų kalbą. Žurnalistų būrelis parodė pasaką, kuri laimėjo Lietuvos moksleivių konkurse „Žemė - mūsų rankose“, skirtame tarptautiniams planetos Žemės metams. Seserys Sandra ir Ernesta Pakulnytės gestais „sudainavo“ lietuvių liaudies dainą „Pjovė lankoj šeiną”. Šokių studija “Šypsena” (vadovė Diana Mockuvienė) linksmino smagiais šokiais. Tądien salę puošė estetikos studijos dailininkų (vadovė Jolita Stumbrienė) simbolinės pirštinaitės, Stefanijos Dubinskienės tautiniais rūbais aprengtų lėlių naujoji kolekcija ir Ritos Gluškovienės rankų darbo papuošalai.

Šokiais ir dainomis džiugino Klaipėdos kurčiųjų reabilitacijos centro nariai, lydimi šiltų direktorės Nijolės Kaminskienės eilių. Klaipėdos apskrities gestų kalbos vertėjų centro darbuotojai ir direktorė Nijolė Kaubrienė ne tik padėjo svečiams suprasti ženklų kalbą, bet ir apdovanojo kiekvieną mokinį asmeniškai. Klaipėdos paslaugų ir verslo mokykloje studijuojantys kurtieji pristatė savo trejų metų darbo rezultatus, padovanodami mokyklai iš gamtinių medžiagų sukurtą pano. Drauge buvo pagerbta mokyklos moksleivė, Taipėjaus kurčiųjų olimpiados bronzos medalio laimėtoja Viktorija Novik.

Ypatinga dovana nustebino UAB „Naftos grupė“ direktorius Antanas Urbutis, kurį atlydėjo Klaipėdos Salio Šemerio suaugusiųjų vidurinės mokyklos darbuotoja Ulijana Petraitienė. Jų dėka mūsų mokykla praturtėjo istoriją menančia ir apie Žalgirio mūšį bei Lietuvos kunigaikščius pasakojančia reprodukcijų kolekcija.

Renginys parodė, kaip svarbu kurtiesiems turėti savo šventę, žinoti, kad yra vieta, kur gali visi susibėgti, parodyti savo sugebėjimus, pasidalinti savo kūryba, aptarti problemas, drauge pasidžiaugti. Žinau, kad tarp klaipėdiečių yra ne vienas klausos negalę turintis žmogus, kuris apie šias įstaigas nėra girdėjęs, todėl mūsų pirštinaitės, dainos ir šokiai, malda Dievui, kurią kasmet sukalbame Šv. Mišių už kurčiųjų bendruomenę metu Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje, pasklido po visą miestą, kviesdami burtis, palaikyti vienas kitą ir priminti visuomenei: „MES ESAME!“

Sigita KOROLIOVĖ
Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokyklos mokytoja

 

 
 Tarptautinės kurčiųjų dienos minėjimas Klaipėdoje.
 

Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 3 ]