Surdologijos centro konsultacijos

Kaip veikia gestų kalbos žodynas Spread the sign?

Tai yra nemokamas internetinis gestų kalbos žodynas, kurį galima rasti internetiniame puslapyje www.spreadthesign.com.

www.spreadthesign.com  yra didžiausias tokio tipo gestų kalbos žodynas pasaulyje ir apima pusę Europos bei daug kitų savanoriškai prisijungusių šalių. Šiame žodyne laisvai prieinamos apie dvidešimties skirtingų šalių gestų kalbos: švedų, anglų (Britų gestų, Amerikos gestų), vokiečių, prancūzų, ispanų, portugalų, rusų, estų, lietuvių, islandų, latvių, lenkų, čekų, japonų, turkų, vokiečių (Austrijos), italų, bulgarų, ukrainiečių...

Skaityti plačiau

Vertimas iš gestų kalbos į žodinę man yra sunkesnis nei iš žodinės – į gestų kalbą. Kodėl?

Vis daugiau kalbama apie sunkumus, su kuriais susiduriama verčiant iš žodinės kalbos (ŽK) į gestų kalbą (GK) ir atvirkščiai. Apie vertimo iš GK į ŽK sunkumus kalba gestų kalbos ir vertimo studijų profesorė iš Norvegijos Anna-Lena Nilsson. Ji teigia, kad viena iš galimų priežasčių, kodėl sunku versti į ŽK – nevisiškas pirminio kalbos šaltinio (gestų kalbos) supratimas.

Skaityti plačiau

Laba diena. Norėjau užduoti klausimą, susijusį su vertėjo profesija: kaip vertėjai gali patys susitikę tobulinti vertimo į žodinę kalbą įgūdžius?

Kaip pavyzdį norėtume pateikti Hannaliisa Huhtinen ir Maarit Widberg-Palo pranešimą ,,Kolegialūs metodai, padedantys įtvirtinti vertimo į žodinę kalbą įgūdžius“, kuris buvo pristatytas per Europos gestų kalbos vertėjų forumo (Efsli) konferenciją šiais metais. Pranešėjos pasakojo, kad priklauso 100 žmonių vertėjų kooperatyvui, kuris įkurtas 1999 m. Jį įkūrė 42 vertėjai, kad pagerintų darbo sąlygas. 

Skaityti plačiau

Internete radau informacijos apie Frontrunners, kur susirenka pasaulio kurtieji. Ar galite plačiau pasakoti, kas tai yra?

Pažodinis termino frontrunner vertimas – bėgantis priekyje, t. y. lyderis. International Youth Leadership Training Course – Frontrunners – yra tarptautinė kurčiųjų jaunimo lyderystės programa. Frontrunners programa vykdoma Europoje, Danijos Urlev kaime, Castebegarde. Jos tikslas – kurčiųjų tapatybės stiprinimas, gestų kalbos puoselėjimas, kurčiųjų bendruomenės telkimas, aktyvinimas, integravimasis į visuomenę, gilinimasis į lobistinės veiklos, kurčiųjų bendruomenes aspektus. 

Skaityti plačiau

Kaip įsikūrė efsli?

Europos gestų kalbos vertėjų forumas (efsli) atstovauja Europos gestų kalbos vertėjų interesus. Efsli yra Europos narystės principu grindžiama gestų kalbos vertėjų organizacija, sudaryta iš nacionalinių ir regioninių asociacijų, individualių ir asocijuotų narių. Efsli dirba siekdama aukštesnio gestų kalbos vertėjo statuso Europoje.

 

Skaityti plačiau

Kaip pasikeitė gestų kalbos mokymas iškart po 1880 m. Milane įvykusios tarptautinės konferencijos? Ką apie šią situaciją manė amžininkai: mokytojai ir vaikai, kurių mokymo procese buvo taikomas oralinis mokymo metodas?

Situacija iškart po Milano kongreso išsamiai atskleidžiama Britų gestų kalbos transliavimo globos organizacijos (The British Sign Language Broadcasting Trust) sukurtame filme ''Kurčiųjų švietimo istorija"Filmas yra titruojamas anglų kalba.

Skaityti plačiau

Norėčiau sužinoti, kokiu įstatymu yra reglamentuota gestų kalbos vertėjų pareigos ir teisės. Kadangi daug esu girdėjusi, jog kurtieji žmonės turi teisę į vertėją, tačiau niekur nerandu kur įstatymuose būtų reglamentuota.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gegužės 4 d. nutarime Nr. 630 pažymėta, jog gimtoji kurčiųjų kalba – gestų kalba. Lietuvos Respublikos Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme 4 str. taip pat pažymėta, jog gestų kalba yra gimtoji kurčiųjų kalba.

Skaityti plačiau

Norėčiau daugiau sužinoti apie gestų kalbos lingvistą William C. Stokoe

JAV Gallaudet universiteto profesorius W. C. Stokoe yra vienas iš iškiliausių 20 a. lingvistų. Jo novatoriški amerikiečių gestų kalbos tyrinėjimai pakeitė suvokimą, kas yra gestų kalba ne tik JAV, bet ir darė įtaką kurčiųjų švietimui, gestų kalbos mokymui, vertimui visame pasaulyje. Jo tyrimai iš naujo apibrėžė, kas yra kalba. 

Skaityti plačiau

Ar kurtiesiems vaikams reikia žodinės kalbos modelio, kad galėtų vystytis jų kalba?

Anksčiau buvo tikima, kad ankstyvą kalbos vartojimą lemia neurologiškai nustatomas kalbos mechanizmų brendimas. Kurčiųjų vaikų rankomis rodomi pasikartojantys gestai ir vėlesnis kūdikių kalbos vystymasis rodo, kad pasirengimas kalbėti žodine kalba nedaro įtakos kalbos vystymuisi. Kūdikiai turi įgimtus modelius ar būdingus kalbinius ritmus, kuriuos ir vartoja, nesvarbu, tai būtų žodinė ar gestų kalba.

Skaityti plačiau

Kokią įtaką turi gestų kalba šeimose, kuriose tėvai – girdintys, o vaikai kurtieji?

Atsako Surdologijos centro darbuotoja, VU psichologijos studijų magistrantė Indrė Mikalauskaitė:

Rašiau bakalauro darbą tema „Klausos negalią turinčių paauglių bendravimo su artimaisiais patyrimas girdinčiose šeimose“. Kai gilinausi į šį klausimą pastebėjau, kad tyrimų apie kurčiųjų paauglių santykį su tėvais nėra daug, tačiau vienas iš jų nustatė, kad tie paaugliai, kurių tėvai nemoka gestų kalbos, turi daugiau elgesio problemų dėl komunikacijos su šeima trūkumo (Barker ir kt., 2009). 

Skaityti plačiau

Radau įdomų filmuką, bet nesuprantu, apie ką jis? Kaip Afrikoje moko gestų kalbos?

http://www.channel4.com/programmes/unreported-world/on-demand/58399-016

Tai video reportažas iš Ugandos apie tai, kaip Afrikoje kurtieji mokomi gestų kalbos. Gestų kalbos nemokantys kurtieji negali bendrauti su aplinkiniu pasauliu. Įsivaizduokite, koks yra gyvenimas be bendravimo su aplinkiniais. Patrikas iš Ugandos gimė kurčias, bet jo regione nėra mokyklos kurtiesiems.

Skaityti plačiau