Surdologijos centro konsultacijos

Kas užtikrina kurčiųjų teisę gauti informaciją?

Kurčiųjų teisę gauti informaciją užtikrina Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija (21 str.), kur sakoma, jog neįgalieji, taip pat ir kurtieji, turi ne tik saviraiškos laisvę, laisvę reikšti savo nuomonę, bet ir galimybę gauti informaciją.

Skaityti plačiau

Ar reikia mokyti gestų kalbos pagrindų mokyklose?

Pasaulyje vis labiau daugėja iniciatyvos, siekiant didinti supratimą apie kurčiuosius ir gestų kalbą. Iniciatyvos įvairios: nuo naujų temų įtraukimo į viduriniojo lavinimo programas iki visuotinio gestų kalbos mokymo mokyklose.

Skaityti plačiau

Skaičiau apie aklųjų kavinę, ten valgoma užrištom akim, o ar yra kurčiųjų kavinės?

Taip, pasaulyje yra kurčiųjų kavinės ir restoranai. Šių restoranų ir kavinių galime rasti įvairiose pasaulio šalyse: Kanadoje, Prancūzijoje, Indijoje ar kt. Deja, Lietuvoje tokių restoranų ar kavinių dar nėra, tačiau ateityje jos taip pat galėtų pasirodyti mūsų viešojoje erdvėje.

Skaityti plačiau

Norėčiau sužinoti daugiau informacijos apie deafhood kurtystę gestų kalba.

Terminą deafhood 1993 m. sugalvojo Paddy Ladd, Didžiojoje Britanijoje gimęs rašytojas, akademikas, aktyvistas bei kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų kultūros tyrinėtojas. Šį terminą į lietuvių kalbą siūloma versti žodžiu kurtystė (buvimas kurčiuoju; plg: tėvystė "buvimas tėvu", vaikystė "buvimas vaiku").

Skaityti plačiau

Papasakokite apie kurčią Veditz ir jo įrašą gestų kalba, tai įdomi tema.

Pirmasis įrašas gestų kalba buvo nufilmuotas Jungtinėse Amerkos Valstijose 1913 m., o vienas pirmųjų žmonių, nufilmuotų kalbančių gestų kalba, buvo Georg William Veditz, Jungtinių Amerikos Valstijų kurčiųjų mokytojas, Nacionalinės Amerikos kurčiųjų asociacijos prezidentas, turėjęs garbės į gestų kalbą versti Amerikos prezidento Woodrow Wilson žinią Amerikos kurčiųjų asociacijos konvente.   

Skaityti plačiau

Apie konsultacijas plačiau skaitykite paspaudę ČIA.

Klausimų kategorijos

 

Gestų kalbos vartotojų bendruomenė ir jų kultūra

Skaityti plačiau

Gestų kalbos žodynai

Skaityti plačiau

Abėcėlė

Skaityti plačiau

Lietuvių gestų kalbos vertėjai, vertimas ir etika

Skaityti plačiau