Surdologijos centro konsultacijos

Kurtieji vertėjai – ką jie verčia? Juk vertimas yra vienos kalbos perteikimas kita kalba. Ar galite paaiškinti?

Vertimo srityje įsigalėjusi nuostata, kad vertimo veikla būtinai turi būti susijusi su dviem kalbomis, tad natūraliai kyla klausimas: ką gali versi kurčiasis vertėjas, mokėdamas tik savo gimtąją – gestų -  kalbą?

Skaityti plačiau

Kas yra konferencijų vertėjas?

Vertimas konferencijoje iš esmės skiriasi nuo kitų vertimo aplinkų. Įprasta, kad konferencijoje verčiama pirmuoju asmeniu, nes komunikacija vyksta žodžiu. 

Skaityti plačiau

Sužinojau, kad vertėjų centrai atsirado tik nuo 2001 m. Kas kurtiesiems teikė vertimo paslaugas iki tol?

Kadangi gestų kalbos vertėjo profesija visame pasaulyje skaičiuoja tik dešimtmečius, ji tikrai laikytina nauja profesija. Šiuo metu gestų kalbos vertėjais daug kur dirba kvalifikuoti, išsilavinę, t.y. baigę su gestų kalba ir vertimu susijusias studijas, asmenys. Nors iki šiol yra šalių, kur gestų kalbos vertėjo formalizavimo ir pripažinimo procesai vis dar vyksta.

Skaityti plačiau

Ar viešbučiai pritaikyti kurtiesiems?

Šiais laikais žmonės vis labiau keliauja, o viešbučiai yra pritaikyti įvairiausiems klientų poreikiams. Keliauja ir kurčiųjų bendruomenės nariai. Viešbučiai įprastai klasifikuojami pagal žvaigždučių skaičių.

Skaityti plačiau

Gestų kalba nelabai populiari, kaip reikia populiarinti gestų kalbą?

Galima teigti, kad gestų kalbos populiarumas didėja, nors visuomenėje vis dar yra nemažai mitų apie kurčiųjų bendruomenę ir gestų kalbą, kuriuos reikia griauti.

Skaityti plačiau

Ar viešbučiai pritaikyti kurtiesiems?

Šiais laikais žmonės vis labiau keliauja, o viešbučiai yra pritaikyti įvairiausiems klientų poreikiams. Keliauja ir kurčiųjų bendruomenės nariai. Viešbučiai įprastai klasifikuojami pagal žvaigždučių skaičių.

Skaityti plačiau

Europos Parlamentas: ar čia yra kurčiųjų?

Europos Parlamente yra Europos Parlemento narė Helga Stevens, kuri stengiasi didinti gestų kalbos žinomumą ir kelti kurčiųjų bendruomenės problemas. Taip pat yra Europos Parlamento narys Adam Kosa.

Skaityti plačiau

Skaičiau, kad Anglijoje Kalėdų Senelis išmoko gestų kalbą, o kaip Lietuvoje?

Ši istorija nutiko Jungtinėje Karalystėje. Mergaitė atėjo susitikti su Kalėdų Seneliu. Ji buvo kurčia, kalbėjo tik gestų kalba, tačiau Kalėdų Senelis taip pat mokėjo gestų kalbą ir išsiaiškino, ko mergaitė nori dovanų.

Skaityti plačiau

Ar daug pasaulyje gestų kalbų?

Pasaulyje yra šimtai gestų kalbų. Gestų kalba nėra universali: skirtinguose kraštuose kalbama skirtingomis gestų kalbomis, pavyzdžiui, japonų gestų kalba (arba Nihon Shuwa), britų gestų kalba, ispanų gestų kalba (arba Lengua de signos o señas española), turkų gestų kalba (Türk İşaret Dili) ir t. t. 

Skaityti plačiau

Kas yra kurčiųjų bendruomenė?

Kurčiųjų bendruomenė save linkusi identifikuoti kaip kalbinę, kultūrinę bendruomenę konkrečioje visuomenėje. Daugelis narių didžiuojasi priklausydami šiai bendruomenei, jai priklauso daug žymių žmonių, sportininkų, aktorių, politikų, mokslo žmonių ir kt.

Skaityti plačiau

Ar reikia gestų kalbą įtvirtinti LR Konstitucijoje ir kaip yra kitose šalyse?

Iniciatyvų gestų kalbą įteisinti Lietuvos Konstitucijoje, buvo dar 2015 m. Tuometinis Seimo Pirmininko pavaduotojas, Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas nurodė, jog lietuvių gestų kalba galėtų būti įtvirtinta Konstitucijoje.  

Skaityti plačiau