Iki LKD 80-mečio šventės liko 124 dienos !

Surdologijos centro konsultacijos

Ar viešbučiai pritaikyti kurtiesiems?

Šiais laikais žmonės vis labiau keliauja, o viešbučiai yra pritaikyti įvairiausiems klientų poreikiams. Keliauja ir kurčiųjų bendruomenės nariai. Viešbučiai įprastai klasifikuojami pagal žvaigždučių skaičių.

Skaityti plačiau

Gestų kalba nelabai populiari, kaip reikia populiarinti gestų kalbą?

Galima teigti, kad gestų kalbos populiarumas didėja, nors visuomenėje vis dar yra nemažai mitų apie kurčiųjų bendruomenę ir gestų kalbą, kuriuos reikia griauti.

Skaityti plačiau

Ar viešbučiai pritaikyti kurtiesiems?

Šiais laikais žmonės vis labiau keliauja, o viešbučiai yra pritaikyti įvairiausiems klientų poreikiams. Keliauja ir kurčiųjų bendruomenės nariai. Viešbučiai įprastai klasifikuojami pagal žvaigždučių skaičių.

Skaityti plačiau

Europos Parlamentas: ar čia yra kurčiųjų?

Europos Parlamente yra Europos Parlemento narė Helga Stevens, kuri stengiasi didinti gestų kalbos žinomumą ir kelti kurčiųjų bendruomenės problemas. Taip pat yra Europos Parlamento narys Adam Kosa.

Skaityti plačiau

Skaičiau, kad Anglijoje Kalėdų Senelis išmoko gestų kalbą, o kaip Lietuvoje?

Ši istorija nutiko Jungtinėje Karalystėje. Mergaitė atėjo susitikti su Kalėdų Seneliu. Ji buvo kurčia, kalbėjo tik gestų kalba, tačiau Kalėdų Senelis taip pat mokėjo gestų kalbą ir išsiaiškino, ko mergaitė nori dovanų.

Skaityti plačiau

Ar daug pasaulyje gestų kalbų?

Pasaulyje yra šimtai gestų kalbų. Gestų kalba nėra universali: skirtinguose kraštuose kalbama skirtingomis gestų kalbomis, pavyzdžiui, japonų gestų kalba (arba Nihon Shuwa), britų gestų kalba, ispanų gestų kalba (arba Lengua de signos o señas española), turkų gestų kalba (Türk İşaret Dili) ir t. t. 

Skaityti plačiau

Kas yra kurčiųjų bendruomenė?

Kurčiųjų bendruomenė save linkusi identifikuoti kaip kalbinę, kultūrinę bendruomenę konkrečioje visuomenėje. Daugelis narių didžiuojasi priklausydami šiai bendruomenei, jai priklauso daug žymių žmonių, sportininkų, aktorių, politikų, mokslo žmonių ir kt.

Skaityti plačiau

Ar reikia gestų kalbą įtvirtinti LR Konstitucijoje ir kaip yra kitose šalyse?

Iniciatyvų gestų kalbą įteisinti Lietuvos Konstitucijoje, buvo dar 2015 m. Tuometinis Seimo Pirmininko pavaduotojas, Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas nurodė, jog lietuvių gestų kalba galėtų būti įtvirtinta Konstitucijoje.  

Skaityti plačiau

Kas užtikrina kurčiųjų teisę gauti informaciją?

Kurčiųjų teisę gauti informaciją užtikrina Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija (21 str.), kur sakoma, jog neįgalieji, taip pat ir kurtieji, turi ne tik saviraiškos laisvę, laisvę reikšti savo nuomonę, bet ir galimybę gauti informaciją.

Skaityti plačiau

Ar reikia mokyti gestų kalbos pagrindų mokyklose?

Pasaulyje vis labiau daugėja iniciatyvos, siekiant didinti supratimą apie kurčiuosius ir gestų kalbą. Iniciatyvos įvairios: nuo naujų temų įtraukimo į viduriniojo lavinimo programas iki visuotinio gestų kalbos mokymo mokyklose.

Skaityti plačiau

Skaičiau apie aklųjų kavinę, ten valgoma užrištom akim, o ar yra kurčiųjų kavinės?

Taip, pasaulyje yra kurčiųjų kavinės ir restoranai. Šių restoranų ir kavinių galime rasti įvairiose pasaulio šalyse: Kanadoje, Prancūzijoje, Indijoje ar kt. Deja, Lietuvoje tokių restoranų ar kavinių dar nėra, tačiau ateityje jos taip pat galėtų pasirodyti mūsų viešojoje erdvėje.

Skaityti plačiau