Sako, kad Anglijoje televizija itin pritaikyta kurtiesiems. Ar tikrai?

Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje gyvena beveik milijonas kurčių arba neprigirdinčių žmonių. Daugiau nei 50 000 tūkstančių kurčiųjų Jungtinėje Karalystėje kalba britų gestų kalba (angl. British Sign Language, trumpinimas – BSL). Beveik pusė jų – vaikai.

Skaityti visą tekstą

Televizija yra vienas pagrindinių informacijos šaltinių, kelias į integraciją bei pasaulio pažinimą. Nacionalinis transliuotojas turi galimybes teikti visuomenei informaciją, kokybiškas šviečiamąsias, kultūrines ir pramogines programas, sudaryti prielaidas darniam vystymuisi, demokratijos plėtrai bei atviros visuomenės vertybių įsitvirtinimui.

Kaip šiomis vertybėmis gali pasinaudoti plati Jungtinės Karalystės kurčiųjų bendruomenė ir kaip Didžiosios Britanijos nacionalinis transliuotojas įgyvendina savo tikslus didesnio kurčiųjų bendruomenės integravimo link?

BBC televizija (angl. British Broadcasting Corporation, trumpinimas – BBC) yra didžiausiais pasaulio transliuotojas, įkurtas Jungtinėje Karalystėje 1922 m. Šiuo metu korporacija turi televizijąradiją ir interneto portalą.

Britų nacionalinis transliuotojas kaip ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) gauna dotacijas iš savo šalies vyriausybės. Atsižvelgiant į tai, nacionalinis transliuotojas stengiasi teikti informaciją kuo platesniam visuomenės ratui, įtraukiant labai įvairias auditorijas.

Apie savo šalies kurčiųjų bendruomenę Didžiosios Britanijos nacionalinis transliuotojas pradėjo galvoti gan seniai, aštuntajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje. Pirmas rimtas žingsnis buvo CEEFAX (angl. See Facts, liet. Matau faktus) sukūrimas. Tai buvo vienas pirmų žingsnių televizijoje skaitmeninio pasaulio link.

1974 m. BBC inžinieriai sukūrė pirmuosius subtitrus kurtiesiems, kartu sukurdami pirmą teleteksto paslaugą pasaulyje. Čia pateikiama informacija buvo plati: naujienos, orų prognozė, sportas. CEEFAX nutraukė savo veiklą 2012 m., perėjusi prie skaitmeninės televizijos bei dar naujesnių ir pažangesnių technologijų. 2008 m. BBC pasiekė didžiulį proveržį ir net 100 proc. programų populiariuose BBC kanaluose (BBC OneBBC TwoBBC ThreeBBC FourCBeebiesCBBC ir BBC News) buvo pilnai subtitruojamos.

Šiuo metu BSL bendruomenei BBC transliuoja dviejų tipų programas:

·         interpretuotos pagrindinių BBC programų BSL versijos;

·         specialiai BSL bendruomenei sukurtos programos. Pvz., internetinis žurnalas See Hear, nagrinėjantis kurčiųjų bendruomenei svarbius klausimus. Visi siužetai verčiami į gestų kalbą arba subtitruojami. Nuoroda: http://www.bbc.co.uk/programmes/b006m9cb.

Beje, reikia paminėti, jog abi programos internate yra nuo 2008 metų.

Televizijos pritaikymas kurtiesiems yra apibrėžtas įstatymu, kuriame nustatyta, kaip ir kiek programų turi būti pritaikyta kurtiesiems.

Atsakymas parengtas remiantis šaltiniais:

http://www.bbc.co.uk/accessibility/guides/signed/

https://www.actiononhearingloss.org.uk/your-hearing/about-deafness-and-hearing-loss/statistics.aspx

http://www.bbc.co.uk/pressoffice/pressreleases/stories/2008/05_may/07/subtitling.shtml

http://www.bbc.co.uk/timelines/zphmxnb

 

Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 3 ]