Kiek gestų yra internetiniame gestų kalbos žodyne? Ar ten jau yra visi gestų kalbos gestai, ar jis dar pildomas?

Atsako Vilniaus kolegijos pedagogikos fakulteto gestų kalbos ir gestotyros dėstytojas Mantrimas Danielius

Internetiniame Lietuvių gestų kalbos žodyne (gestai.ndt.lt) yra apie 8000-9000 gestų. Tačiau tai tikrai ne visi LGK vartojami gestai, žodynas yra nuolat pildomas. Be to, dalis žodyne pateikiamų gestų yra to paties gesto variantai ir neskaičiuotini kaip atskiri gestai (pavyzdžiui, gesto MAMA pateikiami trys skirtingi variantai a, b ir c, kurie skiriasi tik plaštakos forma - 1, N arba B).

Skaityti visą tekstą

Vis dėlto visi dažniau vartojami gestai žodyne yra pateikti. Jeigu lyginsime su lietuvių kalbos ar kitų kalbų žodynais, tai 8000 žodžių yra gana mažai. Gali kilti klausimas - ar gestų kalba yra skurdesnė negu lietuvių kalba? Iš tiesų tokiu būdu lyginti kalbas neįmanoma ir nėra prasmės. Kiekviena kalba yra visavertė ir turi viską, ko jai reikia. Gestų kalba yra labai vaizdinga ir išraiškinga, bet kitaip, nei lietuvių kalba ar kitos žodinės kalbos.

Pavyzdžiui, pažiūrėkime į sąvokos eiti raišką lietuvių kalboje ir gestų kalboje. Sinonimų žodyne (sinonimai.lt) pateikiama beveik 150 žodžių, reiškiančių “eiti”. Dauguma šių žodžių yra labai retai vartojami, iš labiau įprastų galima paminėti pėdinti, žingsniuoti, kėblinti, sėlinti, bidzenti, tipenti. Dauguma šių žodžių nusako ėjimo būdą. Gestų kalba ėjimo būdą galima parodyti daug įvairiau, be to, tai priklauso nuo to, kas eina. Vien apie žmogaus ėjimą yra keli gestai, kurie gali būti parodomi įvairiais būdais (žr. pavyzdžius vaizdo įraše). Kalbant apie dramblio, šuns, pelės ėjimą gestas, reiškiantis “eiti”, irgi bus rodomas skirtingai. Tad kiek LGK turi gestų, reiškiančių “eiti”? Labai daug.

Panašiai yra su visais judėjimą žyminčiais gestais. Pavyzdžiui, LGK žodyne į paiešką įvedę “kilti”, rasime 3 gestus KILTI, tačiau visi jie vartižojami kalbant apie tokius dalykus, kaip temperatūra, ekonomika, atlyginimai ir kt. Tačiau žodyne nerasime, kaip pasakyti “kilti” apie daiktus, pavyzdžiui, kyla liftas, kyla lėktuvas, kyla vanduo, kyla užuolaida ir kt. Tai nereiškia, kad LGK neturi gesto kilti, vartojamo kalbant apie daiktus. Atvirkščiai: tokių gestų yra per daug, kad juos būtų galima dėti į žodyną. Apie kiekvieną daiktą bus vartojamas skirtingas gestas (žr. pavyzdžius vaizdo įraše). Tačiau visi šie gestai yra pasidaromi kalbėjimo metu, ir žodyne jų pateikti neišeina. Jei visa tai būtų žodyne kaip atskiri gestai, jame tikrai būtų daugiau nei 100 tūkst. gestų!

Taip pat svarbu pasakyti, kad gestų kalboje nuolat atsiranda naujų gestų, tačiau dažnai skirtingos kurčiųjų grupės juos susikuria skirtingus, ir praeina nemažai laiko, kol kuris nors vienas variantas įsitvirtina. Kadangi LGK žodynas neatlieka naujų gestų kūrimo ir rekomendavimo funkcijos, tai šie nauji gestai žodyne nepateikiami.

Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 0 ]