Memorandumas, kuris keičia pasaulio kurčiųjų sporto padėtį

Kovo 8 d. Lozanoje (Šveicarija) Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) ir Tarptautinio kurčiųjų sporto komiteto (ICSD) istoriniame susitikime susitarta, kad ICSD įstoja į TOK. Tądien tarp Tarptautinio olimpinio ir Tarptautinio kurčiųjų sporto komitetų buvo pasirašytas Susitarimo memorandumas. Vienas svarbiausių memorandume keliamų reikalavimų – ICSD atitiktis Olimpinės chartijos reikalavimams.

Ceremonijoje dalyvavo Tarptautinės kurčiųjų krepšinio federacijos (DIBF) prezidentas Aleksas Jasiūnas. Kurčiųjų krepšinio vadovas tvirtina, kad pasaulio kurčiųjų sportas tokiam suartėjimui yra pasirengęs, nes tai seniai brandintas sprendimas.

Priimti į TOK šeimą

ICSD prezidentas Valerijus Rukhledevas, generalinis sekretorius Dmitrijus Rebrovas su TOK prezidentu Thomo Bachu susitiko jo rezidencijoje. Susitikimas buvo uždaras, tad nebuvo nei žurnalistų, nei kitų susitikimo dalyvius lydinčių asmenų, išskyrus gestų kalbos vertėją.

Tarptautinių kurčiųjų federacijų - krepšinio, futbolo, regbio ir šachmatų - vadovai  buvo pakviesti į posėdžių salę. A. Jasiūnas tvirtina, kad jų sutikimui rūpestingai pasiruošta. Svečiams rodomi dėmesio ženklai: siūloma kavos, vaisvandenių, užkandžių. Pasak mūsų šalies atstovo, nors atmosfera buvo  geranoriška, kurčiųjų federacijų vadovai prisijaudino laukdami beveik 1,5 val. susitikimo rezultatų. Esą mintyse kirbėjo klausimas, kas bus, jeigu derybos nepasiseks.

Tačiau viskas pavyko puikiai. Kurčiųjų sporto federacijų vadovai buvo pakviesti į pirmo aukšto fojė, ten TOK prezidentas Th. Bachas pasveikino juos priimtus į TOK šeimą. Čia jiems buvo įteikta įvairi logotipais žymėta TOK atributika, informacinis biuletenis, kartu fotografuojamasi. Paskui - pietūs, o po jų ICSD atstovai vyko į kitoje miesto vietoje esantį kitą keturių korpusų TOK pastatą. Jame dirba TOK organizacijų „šeima“, apie kurią kalbėjo Th. Bachas. Tai, kaip skelbiama TOK išleistame leidinyje, 109 tarptautinės sporto federacijos ir asocijuotos narės. Nuo šiol ICSD yra vienas jų.

Jau numatytos patalpos ICSD darbuotojams. Prezidentas V. Rukhledevas ir generalinis sekretorius D. Rebrovas čia atvyks tik pagal poreikį. Sklandžiam darbui užtikrinti TOK kurčiųjų reikmėms skyrė vieną darbuotoją. Tai į Šveicariją atitekėjusi rusė, buvusi sportininkė. Ji ICSD patalpose dirbs nuolat. Dar skiriamas TOK konsultantas, į jį bus galima kreiptis iškilus sudėtingesnių klausimų.

„Įkurtuvių“ proga buvo organizuojama juostelės perkirpimo ceremonija. ICSD atstovai šeimininkams įteikė atsivežtų suvenyrų. DIBF prezidentas A. Jasiūnas prisistatė originaliai. Išlipęs iš lėktuvo Šveicarijoje jis surado pačių didžiausių, kokių tik įmanoma buvo aptikti, apelsinų. Laikomi maišelyje jie atrodė labai panašūs į miniatiūrinius krepšinio kamuolius. Tokia dovana maloniai nustebino TOK atstovus. Sėkmingai prasidėjusi diena baigėsi šeimininkų organizuotu pobūviu.

Kurčiųjų sporto vadovų pranešimai

Kitądien laukė darbas. Vadinamojo antro pastato (kur reziduoja sporto federacijos) mažojoje konferencijų salėje ICSD ir kurčiųjų sporto federacijų vadovai pristatė savo organizacijų struktūras, konstitucijas (taip vadinami įstatai), atsakė į klausimus. Čia susitarta, kad kitų metų vasarą vyksiančiose Kurčiųjų olimpinėse žaidynėse Turkijoje ICSD parengs ir teiks tvirtinti savo nariams naujus įstatus, kurie bus priderinti prie TOK konstitucijos, atitiks TOK olimpinę dvasią. Atitinkamai savo svarbiausius dokumentus prie TOK Konstitucijos turės priderinti ir keturios susitikime dalyvavusios kurčiųjų sporto federacijos.

Priėmimas FIBA būstinėje

Kovo 10 d. DIBF prezidentą A. Jasiūną ir generalinį sekretorių  Jurgeną Endressą į susitikimą pakvietė FIBA prezidentas  Horacio Muratore. Tai buvo dar vienas, jau antras „testas“ per dvi TOK būstinėje dienas, tik šįkart pagal iš anksto suderintą klausimyną. FIBA prieš tai Tarptautinei kurčiųjų krepšinio federacijai buvo atsiuntusi 15 klausimų. Tuo pat metu „į priešingą pusę“ skriejo ir kurčiųjų sporto atstovų klausimai FIBA. Tad iki susitikimo abi krepšinio organizacijos viena apie kitą nemažai žinojo. Mūsų šalies atstovas džiaugėsi, kad kurčiųjų „namų darbai“ šeimininkų buvo gerai įvertinti. Krepšinio vadovai buvo patenkinti A. Jasiūno ir J. Endresso organizacijos veiklos pristatymu, supažindinimu su IDBF struktūra.

Tądien FIBA pranešė, kad įsipareigoja kasmet skirti kurčiųjų krepšinio varžyboms 50 kamuolių. Taip pat skirs į talką finansų bei etikos vadybininkus. Įsipareigojo finansuoti ir kurčių vaikų tarptautines krepšinio stovyklas, per metus skirti 5-7 FIBA teisėjus svarbiausioms kurčiųjų krepšinio varžyboms teisėjauti. DIBF taip pat sulauks pagalbos organizuojant Turkijoje vyksiančias Kurčiųjų olimpines žaidynes. FIBA konstitucijoje yra įrašytos DIBF pareigos.

ICSD „aukos“ ant susijungimo pamato

Be abejo, rūpėjo iš DIBF prezidento A. Jasiūno sužinoti, ko mainais už sudarytas sąlygas puoselėti kurčiųjų sportą pareikalavo TOK. Pasak pašnekovo, ne tiek ir daug. Jau minėta, kad  per metus reikės pakeisti ICSD konstituciją, taip pat iki 2020 metų užbaigti pereinamąjį prisijungimo prie olimpinės institucijos laikotarpį ir tapti „tvarkinga“, lygiaverte, kaip ir kitos TOK federacijos, „šeimos“ nare. Na, ir paskutinis reikalavimas yra keisti ICSD pavadinimą. Taip pat ir IDC – Tarptautinio kurčiųjų olimpinių žaidynių komiteto trumpinyje neturėtų likti pirmo ir paskutinio žodžio. Manoma, kad greičiausiai tai bus pavadinimas „Deaflympics“ ar panašiai.  Tačiau TOK sutiko, kad kurtieji pasiliktų iki šiol turėtą olimpinį logotipą – tai keturis žemynus simbolizuojantis iš skirtingų spalvų (raudona, žalia, geltona, mėlyna) rankų pirštų (didžiojo, bevardžio, mažojo) sudėtas „apskritimas“.

DIBF prezidentas A. Jasiūnas mano, kad tai, ką gaus pasaulio kurčiųjų sportas, yra daug daugiau negu tai, ko neteks. Ar tokios pat nuomonės yra dauguma, paaiškės artimiausiame ICSD kongrese, kuris vyks Turkijoje.


Straipsnis iš Akiračio

Straipsnio autorė Nijolė Krasniauskienė

Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 0 ]