Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba: bus keičiamos žmogaus teises ribojančios tvarkos, tarp jų - draudimas vairuoti žmonėms su klausos negalia

Susitikimo metu Lygių galimybių kontrolierė A. Skardžiuvienė (pirma iš kairės) kalbėjo ir
apie draudimą klausos negalią turintiems asmenims vairuoti įvairių kategorijų transporto priemones.
(Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos nuotr.)

 

Dėkojame Lygių galimybių kontrolierei Agnetai Skardžiuvienei, kad prisideda prie kurčiųjų teisių gynimo: Sveikatos apsaugos ministerija turi keisti teisės aktus dėl draudimo klausos negalią turintiems asmenims vairuoti įvairių kategorijų transporto priemones!

Skaitykite lygybe.lt straipsnį apie planuojamus pokyčius.

Birželio 21 d. lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė susitiko su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais. Susitikimo metu aiškintasi, kodėl ministerija iki šiol neįgyvendino net šešių Tarnybos sprendimų. 

Susitikime buvo aptarti kontrolierės sprendimai dėl diskriminacijos sveikatos apsaugos srityje. A. Skardžiuvienė, atlikusi išsamius tyrimus, ne kartą konstatavo, kad ministro įsakymais patvirtintomis taisyklėmis ir aprašais buvo diskriminuojami žmonės su negaliavyresni ar nepasiturintys asmenys.

Viceministrė Kristina Garuolienė pažadėjo, kad apribojimai, kurie nėra pagrįsti mokslo žiniomis bei tarptautine sveikatos apsaugos praktika, pavyzdžiui, nuostata, be išsamios specialisto konsultacijos drausti klausos negalią turintiems žmonėms vairuoti tokius automobilius, kaip sunkvežimiai, traktoriai, greitosios pagalbos automobiliai ar troleibusai, bus panaikinti. Ji taip pat patikino, jog ieškos būdų, kaip susitvarkyti su pažeidimais, kurių pašalinimui reikalingos papildomos lėšos.

„Lygios galimybės turi turėti sąsajas ir su medicinos mokslu“, – sakė K. Garuolienė. Ji davė diagnostinių juostelių gliukozei nustatyti kompensavimo pavyzdį. Asmenims iki 24 m. amžiaus, sergantiems I tipo cukriniu diabetu, jų išrašoma iki 150 per mėnesį. Vyresniems jos nėra kompensuojamos, kadangi vaikams reikia griežtesnės kontrolės. Suaugę žmonės yra sąmoningesni ir patys gali sekti savo sveikatą, tad ir diagnostinių priemonių jiems reikia mažiau.

A. Skardžiuvienė sutiko, kad lygybės principai negali kirstis su mokslo faktais. „Niekada neprieštaraujame, jeigu kokie nors apribojimai yra teisėti, proporcingi ir pateisina žmonių lūkesčius. Bet jeigu yra numatytos amžiaus ribos, kurios nėra niekaip pagrindžiamos, tvarkos turi būti keičiamos“, – kalbėjo ji, omenyje turėdama sauskelnių kompensavimo praktiką. Žmogui su negalia, kuriam reikalingos šios priemonės, kompensuojamų sauskelnių skaičius sumažėja sulaukus 18 m., nepaisant fakto, kad jo sveikatos būklė išlieka tokia pati.

Sveikatos apsaugos viceministrė teigė šioje tvarkoje taip pat matanti diskriminaciją. Ji patikino, kad planuojant biudžetą bus į tai atsižvelgta – viliamasi palaipsniui sulyginti kompensuojamų sauskelnių skaičių.

Lygių galimybių įstatyme numatyta, kad valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų teisės aktais negalima diskriminuoti nei vyresnių, nei negalią turinčių, nei nepasiturinčių žmonių. Bet kokie apribojimai privalo būti pateisinami teisėtu tikslu, o šio tikslo turi būti siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis.

 

lygybe.lt

Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 8 ]