|
Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokyklose dirbantys pedagogai, gestų kalbos vertėjai vis dažniau pastebi ir nuogąstauja, kad klausos negalią turintys mokiniai kasmet mažiau dėmesio skiria mokslui, nekelia sau didesnių tikslų, neturi noro ir ambicijų siekti aukštesnio išsilavinimo. Todėl visada yra džiugu ir malonu sutikti jaunus žmones, turinčius didelius tikslus ir pozityvų požiūrį į mokslą.
„Noriu mokytis, man tai labai patinka,“ – sutikta Panevėžio kolegijos Verslo ir technologijų fakulteto bibliotekoje sakė Otilija Kolodenskytė. Dvidešimt ketverių metų kurčia mergina neakivaizdiniu būdu trečiame kurse studijuoja buhalterinę apskaitą ir siekia įgyti aukštojo mokslo diplomą.
Studijuoti nėra lengva
2005 metais baigusi Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinę mokyklą Otilija tris metus mokėsi Kauno Taikomosios dailes mokykloje, kur įgijo kompiuterinės leidybos maketuotojo spelialybę ir vidurinį išsilavinimą.
„Baigusi mokslus Kaune labai norėjau mokytis toliau, nes jaučiausi esanti dar labai jauna. Man buvo tik 22 metai, todėl įstojau į Panevėžio kolegiją ir įsidarbinau maketuotoja-dizainere Panevėžio spaustuvėje. Ten išdirbau 8 mėnesius, tačiau sumažėjus užsakymams buvau atleista iš darbo,“ – pasakojo mergina. Paklausta, kodėl rinkosi buhalterinės apskaitos, o ne kitą specialybę, ji prisipažįsta, kad iš tikrųjų jos svajonė buvo dirbti mokytoja arba auklėtoja kurčiųjų mokykloje, tačiau suvokdama realią padėtį, kad gauti darbą mokykloje nebus lengva, pasirinko buhalteriją.
„Labai mėgau matematiką, man ji visada gerai sekėsi,“ - šypsojosi Otilija. Anot jos, studijuoti turint klausos negalią nėra lengva, nes ji vienintelė kurčia tarp 35 girdinčiųjų studenčių, tačiau, esant reikalui, kurso draugės jai nuoširdžai padeda, perspėja, išgirdę kažką naujo. „Stengiuosi viską daryti pati: su vertėjos pagalba pasikalbėti su dėstytojais, paklausti jų, jei ko nesuprantu,“ – sakė mergina.
Į Belgiją nuvedė meilė
Šiuo metu Otilija gyvena ir dirba Belgijoje, Lissewege netoli Brugge miesto, o į Lietuvą ir Panevėžį pas visada laukiančią mamą ji sugrįžta tik egzaminų sesijos metu.
Mergina pasakojo 2008 metais susipažinusi su vaikinu iš Belgijos ir juodu pamilę vienas kitą. Kai ją atleido iš darbo Panevėžio spaustuvėje, draugas jai pasiūlė atvykti pas jį į Belgiją, nes ten daugiau galimybių įsidarbinti. Dabar Otilija dirba spaustuvėje valytoja. Tai, anot jos, laikinas darbas, nes jos svajonė - būti maketuotoja. Jei Belgijoje atsakingos institucijos pripažins jos baigimo diplomą, ši svajonė gali labai greitai išsipildyti.
Mėgsta intensyvų gyvenimo būdą
Dirbanti ir studijuojanti mergina, prisipažįsta, kad jos gyvenimas yra intensyvus: studijuojant neakivaizdiniu būdu, be kasdienio darbo dar turi padaryti savarankiškas užduotis, parašyti referatus, perskaityti reikiamą literatūrą. Tačiau norint visur galima suspėti. Anot Otilijos, ji su draugu dalyvauja kurčiųjų jaunimo organizacijos veikloje, lankosi kurčiųjų klubuose, švenčia draugų gimtadienius, spėja paskaityti knygą, pavartyti žurnalus. „Čia sutikau labai daug aktyvių kurčiųjų, kurie visada kviečia dalyvauti įvairiuose konkursuose, sportinėje veikloje,“ – sakė mergina.
Pasiilgsta šeimos ir draugų
Otilija labai džiaugiasi savo gyvenimu Belgijoje, o Brugge jai - pats gražiausias tos šalies miestas. Ten vingiuoja daugybė upelių, per juos nutiesta daug gražių tiltų, o kas gali likti abejingas išskirtine architektūra išsiskiriantiems namams, kurie atrodo lyg kalėdiniai sausainukai. Mergina, sako, galėtų šitame krašte gyventi visą gyvenimą, nes turi mylimą ir žmogų ir daug gerų draugų, tačiau kartais į širdį atslenka gimtinės ilgesys: „Belgijoje labai patinka, tačiau vis tiek pasiilgstu Lietuvos. Dar labiau – savo šeimos, katytės ir draugų. Kadangi dirbu ir gaunu gerą algą, dažnai galiu aplankyti Lietuvą ir artimuosius. Kol kas neplanuoju grįžti, nes čia daugiau galimybių gauti darbą ir gerą atlygį.“
Širdies draugui parodė Lietuvą, o šeimai – Belgiją
Kad mažiau kankintų ilgesys, praėjusiais metais mergina dalį atostogų praleido Lietuvoje, širdies draugui aprodė gražiausias mūsų šalies vietas, o kitą dalį - su mama ir sesute Zelma - Belgijoje. „Joms labai patiko Belgija, pamatė, kur mes su mylimuoju gyvename, tik šiek tiek nusivylė maistu, nes Lietuvoje jis daug natūralesnis,“ – pasakojo Otilija. Ji jau planuoja ir šių metų atostogas, jas norėtų praleisti šiltesniuose kraštuose, tačiau kur – dar tiksliai neišsirinko.
Aktyvi mergina jau yra pabuvojusi Švedijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Ukrainoje (ten gyvena jos tėčio giminės), Estijoje, Latvijoje. „Esu dėkinga Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinei mokyklai, kuri man suteikė galimybę aplankyti keletą užsienio valstybių. Mėgstu keliauti, noriu pamatyti dar daug šalių,“ – sakė Otilija.
Tiklas – aukštojo mokslo diplomas ir maketuotojos darbas Belgijoje
Dabar jos didžiausias tikslas – sėkmingai baigti studijas aukštojoje mokykloje ir gauti maketuotojos darbą. Nuo gimimo klausos negalią turinti mergina jau įpratusi į gyvenimą kabintis pati. Siekti savo tikslų jai nesutrukdė nei kurtumas, nei prieš devynerius metus įvykusi skaudi ir staigi tėčio netektis. Žmonėse vertinanti paprastumą, nuoširdumą, ištikimybę Otilija sako, kad jai labai svarbu yra nuoširdžiai padėti tam, kuris prašo pagalbos.
Sesuo Zelma – būsimoji socialinė darbuotoja
Otilijos sesuo Zelma taip pat Panevėžio kolegijos studentė. Neprigirdinti mergina Medicinos ir socialinių mokslų fakultete siekia įgyti socialinio darbuotojo specialybę. 2007 metais baigusi Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinę mokyklą ji įstojo į Kauno taikomosios dailės mokyklą. Ten į meną linkusi mergina mokėsi juvelyrikos ir baigė vidurinę mokyklą.
Zelmos sprendimą studijuoti socialinio darbuotojo specialybę nulėmė tai, jog jai patinka padėti žmonėms, kurie turi problemų. Neakivaizdinio skyriaus antro kurso studentė dabar atlieka praktiką Klaipėdoje „Jovaigės“ įmonėje. Kad galėtų šioje įmonėje atlikti praktiką, jai padėjo Klaipėdos kurčiųjų reabilitacijos centro socialinė darbuotoja. Mergina džiaugėsi, jog ji Klaipėdoje susirado draugų, su kuriais leidžia laisvalaikį, eina prie jūros arba į kiną. Jai patinka bendrauti su žmonėmis, kurie yra geri ir kuklūs. Praėjusią vasarą Zelma su mama ir seserimi keliavo po Belgiją. Jai labai patiko mažas, bet gražus Brugge miestas, jo nuostabus senamiestis. Ten ji tikisi dar ne kartą nuvykti.
Laisvalaikiu mergina mėgsta skaityti romantines ir istorines knygas. Jos mėgstamiausia - Stephenie Meyer knyga „Saulėlydis” – apie paprastos merginos ir vampyro meilę.
Motinos troškimas
Merginų motina taip pat kurčia, ji dirba siuvėja ir džiaugiasi, kad abi jos dukros siekia aukštojo mokslo. „Mūsų mama nori, kad mes baigtume studijas, įsitvirtintume ir susikurtume gražią ateitį,“ – tvirtino abi seserys.
Belieka tik palinkėti, kad veržlias ir ryžtingas merginas nelengvame kelyje lydėtų sėkmė ir jos pasiektų norimą tikslą.
Laima LAPĖNIENĖ
 |
 |
| Sesės Otilija ir Zelma Kolodenskytės turi didelius tikslus ir pozityvų požiūrį į mokslą. |
 |
| Sesės Kolodenskytės su mama. |
 |
| Otilija su draugu. |
|