Diskusija apie interneto tinklapių pritaikymą kurtiesiems

 

Kaip neįgaliesiems turi būti pritaikyti interneto tinklapiai? Tokį klausimą iškėlė Lietuvos neįgaliųjų forumas (LNF), prisidėdamas prie šiuo metu yra vykdomo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos projekto "Pokytis versle, viešajame sektoriuje, visuomenėje – nauji standartai diskriminacijos mažinimui". Šio projekto metu yra numatoma parengti rekomendacijas ir standartus, kaip valstybiniai interneto tinklapiai turėtų būti pritaikomi įvairias negalias turintiems asmenims ir siekti, kad šių standartų būtų laikomasi.

Todėl Lietuvos kurčiųjų draugijos, Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centro, Vilniaus kurčiųjų sporto klubo "Gestas" atstovai bei kurčiųjų bendruomenės nariai buvo pakviesti į susitikimą - diskusiją "Corner" viešbučio konferencijų salėje, kurios tikslas - išsiaiškinti, kokie yra kurčiųjų poreikiai jiems pritaikant viešojo sektoriaus interneto svetaines, t. y. : įvairių paslaugų, valstybinių įstaigų tinklapius. 

Susitikimo metu kurtieji išsakė savo nuomonę - jog jiems svarbiausia - jog kuo daugiau interneto tinklapių būtų verčiama į kurčiųjų gimtąją - gestų kalbą. Nors visi suprato, jog greitu metu pilno visų tinklapių pritaikymo negali tikėtis, tačiau išsakė nuomonę, jog prioritetu turi būti įvairios instrukcijos gestų kalba - paaiškinimai, kaip naudotis interneto savitarnos sistemomis, taip pat - instrukcijos, kaip naudotis tinklapiu: tai yra įvadiniai video paaiškinimai, kuriuose būtų papasakojama svetainės struktūra, skilčių turinys. 

Taip pat buvo diskutuojama apie įvairių tekstų supaprastintus variantus: "lengvo skaitymo" pritaikymą, kuris naudingas ne tik kurtiesiems, tačiau ir senjorams ar psichinę negalią turintiems žmonėms. Lietuvos neįgaliųjų forumo atstovai domėjosi, kodėl nemažai daliai kurčiųjų yra sudėtinga skaityti, kodėl jie ne visuomet gali pilnai suprasti tekstą. Šis klausimas, kaip pasakė LKD prezidentas V. Pivoras, yra ypač jautrus - juo kurtieji galėtų diskutuoti be galo ilgai, tačiau apibendrinant buvo paaiškinta, jog tai - kurčiųjų švietimo sistemos pasekmė.

Kurtiesiems buvo svarbu, jog įvairi tinklapių keliama video medžiaga: vaizdo reportažai, interviu, video naujienos, visuomet būtų subtitruojami, o subtitrai - pritaikyti kurtiesiems (su fono garsų aprašymais, skirtingomis spalvomis), taip pat - aiškiai matomi, jog juos galėtų perskaityti ir senjorai, ir kurtieji, kurie turi regėjimo problemų. 

Diskusija užtruko daugiau, nei dvi valandas. Jos metu buvo kalbėta ne tik apie tinklapių pritaikymą, tačiau ir apie kurčiųjų gyvenimo subtilybes. LNF atstovai sakė, jog jiems šis susitikimas buvo naudingas, kadangi, visų pirma, jis praplėtė jų akiratį apie kurčiųjų gyvenimą, pasaulėžiūrą bei kasdienybę. 

Vasario 28 dieną planuojamas dar vienas susitikimas su Lietuvos neįgaliųjų forumo atstovais - šį kartą vyks mokymai, kuriuose jie galės atrasti dar daugiau kurčiųjų gyvenimo ir kultūros. Laukiame ir nekantraujame! 

 

LKD inf.

 
 
 
 
 
 
Komentuoti

Komentarai (0)

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 4 ]