Iki LKD 80-mečio šventės liko 2 dienos 14 valandų 46 minutės 6 sekundės !
Balsuokite

Liko 3 dienos iki Lietuvos kurčiųjų draugijos 80-mečio minėjimo!

80 metų - brandus laikotarpis, per kurį Lietuvos kurčiųjų bendruomenė patyrė daug: priespaudą, diskriminaciją, „aukso amžių“, didžiulius permainų vėjus, aštrius konfliktus ir pergalingo džiaugsmo kupinus laimėjimus. Šiais dešimtmečiais įvyko daugybė pokyčių, tačiau vienas dalykas nuo pradžios iki pat šių dienų išliko nepasikeitęs - kurčiųjų bendruomenės vienybė, drąsa ir tikėjimas. 
Šimtai žmonių atidavė dešimtis savo gyvenimo metų kurčiųjų bendruomenei tikėdami, jog savo darbu ir iniciatyvomis gali pakeisti ateitį. Ir šių žmonių tikėjimas, darbai ir viltys įgavo tvirtą formą - jie sukūrė šiandienos Lietuvos kurčiųjų draugiją. Kovo 24-tąją įvyksiantis renginys taps istorijos akimirka, kai sustosime, atsigręšime atgal ir visi drauge šiems žmonėms pasakysime nuoširdų „Ačiū!“. 
Šį video įrašą kūrėme saulėtą rugsėjį, kai buvo likę 6 mėnesiai iki Lietuvos kurčiųjų draugijos 80-mečio renginio. Tuomet šventės organizatorių galvose dar tik mezgėsi pirmosios idėjos, o širdyse vyravo nekantrus jaudulys - juk šis renginys bus nepaprastai svarbus kurčiųjų bendruomenei!
Šiandien mes negalime patikėti - liko vos 3 dienos... Laikas, kupinas didelių ir mažų darbų, nemiegotų naktų ir atsipalaidavimo akimirkų, juoko ir rūpesčių, nusivylimų ir džiaugsmų prabėgo, lyg viena diena. Galvose besisukusios idėjos jau įgyvendintos, renginio programa suruošta, didelė organizatorių ir savanorių komanda užbaigia paskutinius darbus ir kovo 24 dieną, 15 valandą VDU salėje laukia Jūsų. 
Būkime tą dieną drauge, susikabinkime rankomis ir su šypsenomis prisiminkime tuos, kurie dirbo dėl mūsų! Švęskime kartu!

Liko 3 dienos iki Lietuvos kurčiųjų draugijos 80-mečio minėjimo!

Video naujienos gestų kalba

LKD video naujienos ieško naujo komandos nario - operatoriaus!

LKD video naujienos ieško naujo komandos nario - operatoriaus!

Ar norėtum būti LKD video naujienų komandos nariu: dirbti kartu, praleisti daug smagaus laiko ir siekti bendrų tikslų? Ateik dirbti į LKD operatoriumi! 
Norėtum? Parašyk mums: viesiejirysiai@lkd.lt

Informacija apie LKD 80-mečio šventę kovo 24 d.!

Typography

LKD 80-mečio šventės organizatoriai kviečia jus visus į didįjį LKD 80-mečio renginį! Čia galėsite atsivesti ir savo mažuosius vaikus, kadangi bus vaikų žaidimų kambarys! Daugiau informacijos - žiūrėkite video!

Sveikinimas Lietuvos šimtmečio proga

Typography

Kurtieji, pasitikime Lietuvos šimtmetį kartu su visais lietuviais, kurių, išsibarsčiusių po visą pasaulį, yra daugiau, nei trys milijonai! Švęskime savo nepriklausomą valstybę ir džiaukimės turėdami turtingą ir ilgą šalies istoriją, kupiną drąsos, ryžto, pasiaukojimo ir tikėjimo šviesia ateitimi! Šiandien atverkime savo širdis mūsų trispalvei ir pasakykime: „Didžiuojuosi, jog esu lietuvis!“

 

Skaityti plačiau

Didelė šventė - LKD Klaipėdos teritorinė valdyba šventė 40-metį

Typography

VIDEO NAUJIENA.

Praėjusį šeštadienį Klaipėdos kurtieji šventė! 
Lietuvos kurčiųjų draugijos Klaipėdos teritorinei valdybai suėjo 40 metų! Šis minėjimas buvo pilnas šypsenų, šiltų žodžių ir netgi ašarų...

Kurtieji - LR Seime! Renginys „Seimas gyvai: viena diena su Seimo nariu“

Typography

VIDEO NAUJIENA.

Kurčiasis jaunimas, kartu su Lietuvos kurčiųjų jaunimo asociacija, bei vidutinio bei vyresnio amžiaus kurtieji, kartu su Lietuvos kurčiųjų draugija, praleido visą gruodžio 6 dieną LR Seime. Jie bendravo su Seimo nariais, dalyvavo ekskursijoje, spaudos konferencijoje bei Seimo komitetų posėdžiuose. Daug įspūdžių, geri prisiminimai ir pozityvumas - tokios nuotaikos dalyvius lydėjo visą dieną!

Dėkojame LR Seimo narei Ramintai Popovienei, Lietuvių gestų kalbos vertėjų asociacijai ir visiems dalyvavusiems vertėjams, kurčiųjų mentoriais tapusiems Seimo nariams ir kitiems prie renginio prisidėjusiems žmonėms, o ypač - visiems dalyviams. Be jų šis puikus renginys nebūtų įvykęs!

Marlee Matlin - kurčioji aktorė, laimėjusi Oskarą

Typography

Turbūt žinote, kas yra Marlee Matlin? Tai - viena iš pačių įžymiausių kurčiųjų aktorių pasaulyje, kuri ne tik laimėjo Oskarą, bet ir turi žvaigždę Holivudo Šlovės alėjoje. Tačiau ką daugiau žinote apie šią puikią moterį? Apie ją daugiau papasakojome šitame video įraše.

Japonijoje nerūkantiems darbuotojams – papildoma savaitė atostogų

Typography

Japonijos įmonė „Piala“ suteikė papildomas apmokamas kasmetines savaitės atostogas savo nerūkantiems darbuotojams. Taip jie buvo apdovanoti už laiką, kai dirbo, o rūkoriai eidavo parūkyti. 

LKD naujienos

Kovo 7 dienos Valdybos posėdžio nutarimai

Kovo 7 dienos Valdybos posėdžio nutarimai

2018 metų kovo 7d. vyko LKD Valdybos posėdis, kuriame buvo svarstomi keli labai svarbūs klausimai. Posėdyje dalyvavo šie Valdybos nariai: Vytautas Pivoras, Kęstutis Vaišnora, Vytautas Valiauga, Arūnas Bražinskas, Aleksas Jasiūnas, Gina Ramanauskienė, Alina Juciuvienė, Inga Minkevičienė, Kristina Prudnikienė, Jūratė Pugačiauskienė, Arūnas Šaukeckas.

 

Skaityti plačiau

Visuomenės švietimas Klaipėdos Sendvario progimnazijoje

Typography

Kovo 14 d. visuomenės švietimo veikla buvo vykdoma Klaipėdos Sendvario progimnazijoje ir veikloje dalyvavo 170 mokyklos pradinių klasių moksleivių! Nemaža dalis moksleivių pirmą kartą pamatė gestų kalba bendraujantį žmogų, todėl turėjo daug klausimų ir aktyviai domėjosi, kaip gyvena kurtieji.

Kaip tampama kurčiuoju? Ką daryti ir kaip bendrauti jei nemoki gestų kalbos? Buvo užduodami tokie ir dar daugelis klausimų, dažnai pasikartojančių mokyklose. 

Skaityti plačiau

Valdybos posėdyje patvirtinta Suvažiavimo data

Typography

Įvyko Lietuvos kurčiųjų draugijos Valdybos posėdis, kurio metu patvirtinta LKD Suvažiavimo data: - 2018 m. birželio 2 - 3 dienomis. Šis LKD Suvažiavimas bus rinkiminis: rinksime LKD prezidentą, LKD Respublikinės Valdybos narius, LKD Revizijos komisiją bei turėsime priimti daug svarbių sprendimų! Greitu metu bus paskelbta LKD Suvažiavimo preliminari darbotvarkė ir informacija apie rinkimų organizavimą. Valdybos posėdyje pristatyta situacija dėl LKD 80 - mečio organizavimo, patvirtintas padėkų sąrašas, finansiniai klausimai bei kiti mūsų bendruomenei aktualūs klausimai. Už nuotraukas, susirgus darbuotojai, dėkojame LKD Valdybos narei Ingai Minkevičienei, kuri už kadro siunčia Jums linkėjimus!

Skaityti plačiau

Susitikimas su Seimo pirmininko pavaduotoja

Typography

Susitikome su LR Seimo pirmininko pirmąja pavaduotoja Rima Baškiene aptarėme nuolatinio finansavimo galimybes vykdant Surdologijos centro veiklas, gestų kalbos vertėjų etatų didinimą ir šios profesijos prestižo kėlimą, gestų kalbos vertimo paslaugų prieinamumą 24 val.per parą visomis savaitės dienomis, kurčiųjų reabilitacijos centrų ir organizacijų finansavimo modelį per savivaldybes, kuris žlugdo organizacijas ir sudaro paslaugų neprieinamumą. Aptarėme ir daugelį kitų, kurčiųjų bendruomenei aktualių klausimų. Daugeliu klausimų pozicijos tikrai sutapo ir džiaugiamės draugystės pradžia!

Skaityti plačiau

Susitikimas su Laisvės Televizijos savanoriais ir Lietuvos neįgaliųjų forumo atstovais

Typography

Lietuvos kurčiųjų draugijoje vyko susitikimas su Laisvės Televizijos savanoriais, Lietuvos neįgaliųjų forumo atstovais, kur dalyvavo žurnalistai bei visuomenininkai Andrius Tapinas ir Rita Miliūtė. Susitikimo metu vyko gestų kalbos ir kurčiųjų kultūros mokymai, diskutavome apie televizijos prieinamumą klausos negalią turintiems asmenims. Stiprinsime savanorių komandą, vesime jiems mokymus dėl tinkamo titravimo pritaikymo ir kartu sieksime didesnio televizijos prieinamumo!

Skaityti plačiau

Visuomenės švietimas Vilniaus Žemynos pagrindinėje mokykloje

Typography

Šiandien, vasario 26 d. visuomenės švietimo apie kurčiuosius užsiėmimus vesti vykome į Vilniaus Žemynos pagrindinę mokyklą, kur, per kelias grupes, apie kurčiuosius daugiau sužinojo pusė šios mokyklos moksleivių. Jau yra suplanuotas užsiėmimas ir kitiems šios mokyklos moksleiviams, tad Žemynos pagrindinė mokykla galės girtis, jog apie kurčiuosius nusimano nemažai!

Klausėme vaikų - "Ar esate matę kurčiųjų?" Dauguma atsakė, kad taip, dažnai - net pačioje artimiausioje aplinkoje: jų kieme, žaidimuose su vaikais, ar giminėje yra kurčiųjų. Tad šie užsiėmimai vaikams ir jų pedagogams padeda geriau pažinti ir suprasti dažnai nepastebimą kurtumą.

Kviečiame darželius, mokyklas, universitetus, organizacijas, darbovietes, bendruomenes pasikviesti mus apsilankyti pas Jus! Kreipkitės el.paštu: lkdmokymai@gmail.com
Skaityti plačiau

Balsavimas už LKD 80-mečio nominantus baigtas! Liko lygiai mėnuo iki šventės!

Typography

Balsavimas už LKD 80-mečio nominantus sustabdytas! Jau paaiškėjo, kas tapo labiausiai nusipelnę nominantai, kovo 24 dieną gausiantys nominacijų statulėles!

Nekantraujate sužinoti, kas tie, labiausiai nusipelnę? Atvykite į 80-mečio šventę ir sužinosite! Pažadame - renginyje įspūdžių ir emocijų netrūks! Laukiame jūsų visų, kvieskite ir savo draugus, kaimynus, giminaičius ir pažįstamus - kovo 24 dieną, 15 val, VDU salėje Kaune švęskime visi kartu! 

Kurčiųjų kultūros aktualijos

Tarp Oskaro laimėtojų - trumpametražis britų filmas apie kurčią mergaitę.

Tarp Oskaro laimėtojų - trumpametražis britų filmas apie kurčią mergaitę.

„Tylus vaikas“ („The silent child“) - tai trumpametražis filmas apie keturmetę kurčią mergaitę Libę (aktorė - kurčioji Maisie Sly), kuri auga girdinčiųjų šeimoje, su šeimos nariais bendraudama sakytine kalba. Dėl to mergaitė augo užsidariusi, tyli, kol vieną dieną į jų namus atėjo socialinė darbuotoja Joanne (Rachel Shenton) ir mergaitę ėmė mokyti gestų kalbos. Taip Libės pasaulis ėmė atsiverti. 

Tai jautrus britų režisieriaus Chriso Overtono filmas, parodantis, jog kurtieji nėra kitokie, nei girdintieji ir kad per gestų kalbą jie gali pasiekti visus savo tikslus ir svajones. Neseniai įvykusiuose Oskarų apdovanojimuose šis filmas pelnė apdovanojimą ir tapo geriausiu šių metų trumpameražiu filmu. 

Pažintinis filmukas vaikams apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laišką su vertimu į gestų kalbą!

Typography

Dalinamės internetinio TV projekto vaikams „Šviesos takeliu“ parengta pažintine laida gestų kalba apie valdovo Gedimino 700 metų senumo laišką, kurį iki kovo 20 dienos dar galima pamatyti Vilnius paveikslų galerijoje! Supažindinkite savo mažuosius su Lietuvos istorija!

Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas siuntė laišką pasauliui, kviesdamas atvažiuoti į Lietuvą geros valios žmones. Šis laiškas - pirmasis rašytinis šaltinis, kuriame pirmą kartą minimas Vilnius - 1323 m. Tai ypatingos vertės ir svarbos dokumentas, kuriam 700 metų. Vilniaus paveikslų galerijoje laišką galite pamatyti iki 2018 m. kovo 20 d. Vaikams ir moksleiviams įėjimas NEMOKAMAS!

Internetinis TV projektas vaikams „Šviesos takeliu“ - tai edukacinės, pažintinės video laidos, skirtos ugdyti ir šviesti vaikus, perteikti moralines vertybes, skatinti vaikus saugiai elgtis gatvėje, tausoti gamtą ir gyvūnus, supažindinti vaikus su Lietuvos kultūros paveldu. Muzikos ir meno terapijos forma skatinsime teigiamas emocijas ir vaikų kūrybinę saviraišką. Projektas „Šviesos takeliu“​ skirtas girdintiems ir klausos sutrikimų turintiems vaikams. Laidos bus verčiamos į lietuvių gestų kalbą. Transliuojama „YouTube“ kanale. 

Šventinis sveikinimas nuo NRD direktorės Astos Kandratavičienės

Typography

Mielieji, Artėjančios gražiausios žiemos šventės – tai atokvėpio, dalijimosi ir atsinaujinimo metas, sniego baltumo naujos pradžios pažadas sau: skambučiu, užrašytu atviruku ar susitikimu parodyti žmogišką šilumą šalia esantiems. Tai puikus laikas bent trumpam sustoti, atsigręžti, įvertinti ir keistis, nes pokyčiai prasideda nuo kiekvieno iš mūsų.Geri darbai suvienija ir sustiprina, o nuoširdumas, drąsinantis žvilgsnis, paguodžiantis žodis ir ištiesta pagalbos ranka suteikia viltį.

 

Skaityti plačiau

Kėdainiuose - kurčiųjų fotografijos paroda "Fiksuok akimirką"

Typography

Kėdainiuose 2017 m. gruodžio 19 d. 11 val. įvyko fotografijos paroda "Fiksuok akimirką". Šios parodos dalyviai - Lietuvos kurčiųjų draugijos Kauno teritorinės valdybos Kėdainių pirminės organizacijos nariai, kurie dalyvavo 2017 m. vykdytame socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projekte, fotografijos būrelio veikloje. 

Skaityti plačiau

Filmas „Lietuvių gestų kalbos raida: praeitis ir ateitis"“

Typography

Surdologijos centras, laimėjęs konkursą įgyvendinti Lietuvių gestų kalbos vertėjų paslaugų teikimo 2013-2017 metų priemonių plano priemonę 1.2.4 „Atrinkti metodinius gestų kalbo vertėjų centrus ir rengti lietuvių gestų kalbos mokymo, gestų kalbos vertėjų kvalifikacijos tobulinimo bei metodinę medžiagą įvairioms suaugusių vartotojų grupėms ir juos mokyti“, Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu 2017 m. parengė šviečiamąjį leidinį – faktais paremtą informacinį filmą „Lietuvių gestų kalbos raida – praeitis ir ateitis“. Šviečiamuoju leidiniu siekiama skleisti ir populiarinti lietuvių gestų kalbą ir kurčiųjų kultūrą.

Kviečiame žiūrėti lietuvišką filmą, subtitruotą kurtiesiems!

Typography

Nuoširdžiai kviečiame į režisierės Eglės Vertelytės tragikomedijos „Stebuklas“ kurtiesiems pritaikytos versijos premjerą, kuri įvyks šių metų gruodžio 20 d. 19 val., kino centre Multikino (7 salė) Vilniuje.

Skaityti plačiau

Naujas kurčiųjų projektas „In the hands of music“ - populiarios dainos gestų kalba!

Typography

Su didžiausiu džiaugsmu pranešame, jog gruodžio 1 d. pasirodė pirmasis iniciatyvinės grupės „In the Hands of Music“ vaizdo klipas! Didžiuojamės galėdami pristatyti lietuvių gestų kalba atliekamą Lino Adomaičio ir Simonos dainą „Saulės pėdomis“. Linkime malonaus žiūrėjimo! Nepamirškite paspausti SUBSCRIBE!

Kanalas „In the Hands of Music“ – tai erdvė, kur nelieka socialinės atskirties, nes muzika suvienija visus. Šiame kanale rasite originalius iniciatyvinės grupės kurtus įvairaus žanro dainų klipus, pateiktus gestų kalba.

Mūsų žmonės

LKNUC mažųjų ugdymas patikėtas kurčioms pedagogėms

LKNUC mažųjų ugdymas patikėtas kurčioms pedagogėms

Šiais mokslo metais Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre (LKNUC) įvyko svarbus pokytis - mokykloje atsirado pirmoji parengiamoji klasė, kurioje dirba kurtieji mokytojai ir pamokose taiko dvikalbį mokymą. Kalbamės su šios klasės mokytoja Nijole Pivoriene ir auklėtoja Indre Mikalauskaite apie iššūkius, galimybes ir džiaugsmus dirbant šį darbą. 

 

Skaityti plačiau

Kurčiasis Gediminas Poškus, Vilniaus universiteto geografijos studentas: "Reikia pastangų ir viskas pavyks!"

Typography

Video naujiena.

Susipažinkite su Gediminu - kurčiuoju pirmakursiu Vilniaus universiteto geografijos studentu! Ką reiškia būti vienam iš pirmųjų kurčiųjų savo universitete? Kaip dėstytojai reaguoja į kurčiąjį studentą? Žiūrėkite video įrašą, kurį sukūrė Vilniaus universitetas, įgyvendindami projektą #AtvirasVU! 

Pozityvus interviu su LKD viceprezidentu Kęstučiu

Typography

Pozityvus video interviu su LKD viceprezidentu Kęstučiu Vaišnora. "Jeigu visi girdintieji mokėtų gestų kalbą, kurtumo negalios neliktų." - sako jis. Pažiūrėkite, nusišypsokite ir geriau pažinkite Kęstutį. 

Šis video buvo sukurtas projekto „Pozityvus dienoraštis“, kurio tikslas – atkreipti Lietuvos gyventojų dėmesį į visuomenėje vykstančius gerus pokyčius ir mūsų visų pasiekimus, kurie bendrame naujienų sraute neretai lieka nepastebėti.

R. Jankaus įspūdžiai iš kurčiųjų baikerių suvažiavimo Miunchene

Typography

Birželio 6-18 d. Miuncheno mieste, Vokietijoje, vyko kasmetinis kurčiųjų baikerių suvažiavimas – „drift“ važiavimo šventė. Europos kurtieji baikeriai Vokietijoje rinkosi jau 10 kartą, o šiemet jubiliejiniame suvažiavime dalyvavo ir lietuviai.

Skaityti plačiau

Stasys Linkevičius - keturiasdešimt metų ištikimai su kurčiaisiais

Typography

Rugpjūčio 7 d., eidamas 76 metus, mirė didelį autoritetą tarp kurčiųjų turėjęs ilgametis draugijos narys, kultūrinio ir sportinio darbo organizatorius, darbo veteranas Stasys Linkevičius.

Skaityti plačiau

K. ir A. Kudirkos - Jaunos šeimos požiūris aktualiais kurtiesiems klausimais

Typography

Į Panevėžio kurčiųjų bendruomenę  įsilieja vis daugiau jaunų  žmonių. Jie kuria šeimas,  augina vaikus, džiaugiasi gyvenimu. Viena tokių gražių porų – tai  Kristina  ir Andrius Kudirkai, auginantys ketverių metukų dukrą Rositą ir trečius metus įpusėjusį sūnelį Marką. Mergaitė prieš metus pradėjo lankyti Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos (PKNPM) ikimokyklinio ugdymo grupę, o šį rudenį šios grupės duris pravėrė ir jos broliukas.

Skaityti plačiau

Interviu su E. Jočyte ir R. Buikauskaite apie Maltoje vykusius EUDY Žmogaus teisių mokymus

Typography

Interviu su Erika Byž Jočytė ir Rasa Buikauskaitė apie Maltoje vykusius EUDY mokymus žmogaus teisių tema. Netrukus merginos pačios surengs mokymus ir Lietuvoje!

Kurtieji pasaulyje

Mona - Pietų Amerikoje. Pirma dalis: Ekvadoras.

Mona - Pietų Amerikoje. Pirma dalis: Ekvadoras.

Retas kurčiasis nežino, kas yra Mona Paula - Monika Kumžaitė. Buvusi Lietuvos kurčiųjų jaunimo asociacijos vadovė, lietuvių kalbos studijų Edukologijos universitete bakalaurė, savanoriavusi Bolivijoje ir išmaišiusi daugybę Europos šalių. Tačiau jau kuris laikas mergina iš viešumos yra dingusi - aštuonis mėnesius savarankiškai keliauja po Pietų Ameriką. „Seniai svajojau ilgai keliauti be įsipareigojimų. Baigusi studijas, mečiau darbą ir rugpjūčio viduryje išvykau į kelionę. Man buvo didelis iššūkis.“ - štai taip pradeda savo pasakojimą Mona. 

Kas dar neskaitėte - kviečiame skaityti šiltomis emocijomis užliejantį, lapkričio mėnesio Akiratyje išspausdintą Monos straipsnį apie kelionę po Ekvadorą! Tai - pirmasis straipsnis iš Monos kelionių serijos! 

Skaityti plačiau

Kurčios dvynės, pakerėjusios mados pasaulį (išversta į gestų kalbą)

Typography

Nemažai kurčiųjų domisi mada ir norėtų būti fotomodeliais. Dviem merginoms, gimusioms Eritrėjoje, tai pavyko pasiekti savo jėgomis. Šmaikščios ir charizmatiškos dvynės Hermon ir Heroda augdamos susidūrė su visokiausiomis kliūtimis, bet sugebėjo jas įveikti. Šiuo metu seserys yra populiarios, po visą pasaulį keliaujančios mados tinklaraštininkės, apie kurias žino daugybė mados sekėjų. Dvynių istorija buvo parodyta populiariausiuose pasaulio televizijos kanaluose. Į merginas kreipiasi žinomų mados prekių ženklų atstovai, norėdami jų tinklaraštyje reklamuoti savo produktus.

Skaityti plačiau

Mitingas dėl Europos Prieinamumo Akto Briuselyje

Typography

Kovo 6-ąją, šalia Europos Parlamento Briuselyje, įvyko protestas už didesnes Europos neįgaliųjų galimybes ir teises - neįgalieji reikalavo, jog Europos Prieinamumo Aktas (European Accessibility Act) būtų priimtas nesumažinant jame išsakytų reikalavimų.

 

Skaityti plačiau

Charlie Swinbourne: 10 kurčiųjų įpročių, kurie erzina ( II dalis )

Typography

Charlie Swinbourne: 10 kurčiųjų įpročių, kurie erzina

 

Skaityti plačiau

Agatha Tiegel Hanson – pirmoji Galaudeto universitetą baigusi moteris

Agatha Tiegel Hanson – pirmoji Galaudeto universitetą baigusi moteris

 

A. T.Hanson buvo pirmoji moteris, Galaudeto universitete baigusi ketverių metų studijas. 

Skaityti plačiau

Dailininkė Nancy Rourke: nuo 20th Century Fox iki kurčiųjų meno

Dailininkė Nancy Rourke: nuo 20th Century Fox iki kurčiųjų meno

 

Nancy Rourke yra žinoma De'VIA menininkė. De'VIA yra judėjimas už kurčiųjų meną. 

Skaityti plačiau

Charlie Swinbourne: 10 girdinčiųjų įpročių, kurie erzina

Charlie Swinbourne: 10 girdinčiųjų įpročių, kurie erzina

 

 

Charlie Swinbourne, kurčiasis scenaristas ir žurnalistas

Skaityti plačiau

Šalies kultūros aktualijos

Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai - su vertimu į gestų kalbą

Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai - su vertimu į gestų kalbą

Kviečiame žiūrėti nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2017 m. kovo 22 d. 17.30 tiesiogiai per LRT Kultūra su vertimu į gestų kalbą

Skaityti plačiau

Kurčiųjų vyrų krepšinio komandos pergalė olimpiadoje - tarp 50-ties svarbiausių įvykių Lietuvoje 2017-taisiais metais!

Typography

15min.lt portalas parengė 50-ties svarbiausių įvykių, įvykusių 2017-taisiais metais apžvalgą. Džiugu matyti, jog tarp šių įvykių yra minima ir Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės pergalė kurčiųjų olimpinėse žaidynėse Turkijoje, Samsuno mieste!

Visą reikšmingaiusių Lietuvos įvykių 2017-taisiais metais sąrašą galite peržiūrėti čia: https://www.15min.lt/media/timeline/50-geru-ivykiu-2017

Skaityti plačiau

Profesinės reabilitacijos paslaugos padeda užtikrinti neįgaliųjų integracijos darbo rinkoje tvarumą

Typography

Jau dvylika metų Lietuvoje neįgaliesiems teikiamos profesinės reabilitacijos paslaugos. Ilgametė praktika parodė šių paslaugų reikalingumą bei jų efektyvumą. Profesinė reabilitacija – viena iš priemonių sėkmingai neįgaliųjų integracijai į visuomenę užtikrinti.

Skaityti plačiau

Profesinės reabilitacijos paslaugas teikiančių specialistų mokymuose pagrindinis dėmesys skirtas paslaugų kokybės užtikrinimui

Typography

Jau dvylika metų Lietuvoje neįgaliesiems teikiamos profesinės reabilitacijos paslaugos, kuriomis siekiama atkurti arba padidinti neįgalaus asmens darbingumą, profesinę kompetenciją, didinti jo integracijos į darbo rinką galimybes ir mažinti socialinę atskirtį. Skirtingas negalias turintiems asmenims reikalinga ypatinga pagalba sugrįžtant į darbo rinką.

Skaityti plačiau

Draugystės ambasadoriai tapo pavyzdžiu ne tik Lietuvai, bet ir Europai

Skaityti plačiau

Organizuojamas priėmimas į specialiosios pedagogikos tęstines studijas Šiaulių universitete

Typography

Šiaulių universiteto Tęstinių studijų institutas organizuoja priėmimą į perkvalifikavimo, tęstines, profesines ir neformaliąsias surdopedagogikos bei tiflopedagogikos studijas, su specialiosios pedagogikos specializacija.

Skaityti plačiau

Šių metų „Draugystės veža!” kryptis – Kijeve vyksianti „Eurovizija”

Typography

 

Gegužės viduryje Kijeve vyksiančiame „Eurovizijos“ dainų konkurse Lietuvai atstovausiančios grupės „Fusedmarc“ muzikantai tikrai nebus vieniši – Ukrainos sostinėje juos palaikys penkios socialinės akcijos „Drausytė veža!“ laimėtojų poros. Jei esi neįgalus arba turi negalios paliestą draugą, vienas iš tų laimingųjų gali būti ir tu!

 
Skaityti plačiau

Surdologijos centro konsultacijos

Kokią funkciją gestų kalboje atlieka lūpos? Ar jos taria žodžius?

Lietuvių gestų kalboje (LGK) lūpų judesiai yra vienas iš penkių gestą sudarančių elementų, šalia plaštakos formos (konfigūracijos), padėties (orientacijos), rodymo vietos (lokalizacijos) ir judesio. Tiek LGK, tiek kitose gestų kalbose lūpų judesiai gali būti kelių tipų: žodiniai, gestiniai, prieveiksminiai ir intonaciniai. 

Skaityti plačiau

Kodėl neverčiami į gestų kalbą filmai?

Neaišku, ar iš viso toks poreikis egzistuoja kurčiųjų bendruomenėje. Įprasta daugumai mąstyti tam tikromis klišėmis – turintiems regėjimo negalę tinka viena, turintiems klausos negalę kita ir pan. Kalbant apie kurčiųjų prieinamumo didinimą kurtiesiems pasitelkiant vertimą į gestų kalbą televizijoje – iki šiol kai kuriems kurtiesiems prieinamesnis pažodinis vertimas, vadinamoji kalkinė gestų kalba, kiti norėtų, kad verstų kurčiasis vertėjas, tretieji pasitenkintų vien tik titruotomis laidomis. Todėl sunku vienareikšmiškai atsakyti ar reikia versti filmus į gestų kalbą. 

Skaityti plačiau

Kas yra polisintetiniai gestai ir kuo jie skiriasi nuo paprastų?

Trumpai sakant, polisintetiniai gestai yra tokie gestų kalbos veiksmažodžiai, kuriuos pasidarome kalbėjimo metu, naudodami proformas. Kad būtų lengviau suprasti, ką tai reiškia, reikia pirmiausia išsiaiškinti, (1) kas yra proformos ir (2) ką reiškia pasidarome kalbėjimo metu.

Kas yra proforma?

Proforma yra motyvuota plaštakos forma, žyminti daiktą pagal jo formą arba pagal tai, kaip jis laikomas. Motyvuota reiškia, kad mes galime suprasti ir paaiškinti, kodėl gestas rodomas būtent su tokia, o ne kitokia plaštakos forma. Tarkim, jeigu jūsų paklaustų, kodėl gestas ANGLIJA rodomas su plaštakos forma N, jūs vargu ar galėtumėte paaiškinti – tiesiog tas gestas taip rodomas, ši plaštakos forma nėra motyvuota, tad tai nėra proforma. Tačiau jei paklaustų, kodėl gestas VAIRUOTI rodomas su plaštakos forma A, nesunku paaiškinti, kad taip vaizduojamas vairo laikymas, šiuo atveju plaštakos forma aiškiai motyvuota, todėl sakome, kad tai yra proforma A. Kartais plaštakos forma nėra aiškiai motyvuota, tačiau ją galime paaiškinti supratę, kaip tas gestas atsirado, pavyzdžiui, gestas NORĖTI rodomas su plaštakos forma 1 todėl, kad taip vaizduojama iš burnos tįstanti seilė. Šiuo atveju atveju galime teigti, kad istoriškai šis gestas padarytas su proforma, bet dabartinės kalbos požiūriu tai nėra proforma.

Skaityti plačiau

Kaip vertėjai kelia kvalifikaciją?

Lietuvių gestų kalbos vertėjų kvalifikacijos kėlimą Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu vykdo VšĮ „Surdologijos centras“. Kiekvienais metais ši įstaiga organizuoja kvalifikacijos kėlimo kursus bei parengia po vieną kitą metodinę mokymo medžiagą. Galbūt dėl lėšų stokos bent kartą per metus šiuose kursuose niekada nepavyksta sudalyvauti visiems Lietuvoje dirbantiems gestų kalbos vertėjams (jų yra kiek daugiau nei šimtas). Kursų tematika dažniausiai siejasi su lietuvių gestų kalba, vertimu, kurčiųjų kultūra. Taip pat ir apskričių gestų kalbos vertėjų centrai turi galimybę (tai priklauso nuo skirtų biudžetinei organizacijai lėšų) patys organizuoti seminarus savo darbuotojų kvalifikacijai kelti pagal profesinę sritį (poreikius), pavyzdžiui, tematiškai tai gali būti susiję su psichologija, laiko vadyba, profesinių ligų prevencija, darbo teise ir pan. Nors ir ne taip dažnai, tačiau vertėjai dalyvauja bei gilina savo srities žinias bei įgūdžius seminaruose, konferencijose (vertimas tokiu renginių metu negali būti laikomas kaip formalus mokymasis). Tokio formalaus mokymosi metu paprastai yra išduodami pažymėjimai, kurie gali būti panaudojami kaip įrodymai vertėjų atestacijos metu, nes į tvarkos aprašą yra įtrauktas toks reikalavimas. 

Skaityti plačiau

Man būtų įdomu sužinoti apie galimybes užrašyti gestus? Ar yra sukurtos kokios nors sistemos?

Gestų kalbos užrašymo sistemų (angl. notation system) yra sukurta nemažai (savo turi ir baltarusiai, ir estai, ir lietuviai), tačiau plačiausiai pasaulyje vartojamos šiuo metu yra dvi: HamNoSys ir SignWriting. Abi jos yra pritakytos užrašyti bet kuriai gestų kalbai, kitaip tariant, yra universalios.

Skaityti plačiau

Kodėl žymus lituanistas Juozas Pabrėža teigia: „Lietuvoje yra ne tik lietuvių, bet ir žemaičių kalba“, o lietuvių gestų kalbos neįtraukia? Tiesiog pamiršo ar nežino apie gestų kalbą?

Šiuo atveju doc. Juozas Pabrėža, ko gero, neturėjo tikslo išvardyti, kokios kalbos vartojamos Lietuvoje, todėl negalime sakyti, kad jis pamiršo gestų kalbą, bet šį klausimą vis tiek verta aptarti.

Dėl žemaičių kalbos, nėra bendro sutarimo, ar žemaičių kalba yra atskira kalba, ar tik lietuvių kalbos tarmė, bet dauguma kalbininkų vis dėlto laiko ją lietuvių kalbos tarme. Tarmės laikymas atskira kalba yra daugiau politinis sprendimas. Tarkim, kalbininkai beveik vieningai sutaria, kad serbų, kroatų ir bosnių kalbos yra ta pati kalba, tačiau kadangi dabar tai yra atskiros valstybės, politiškai tai yra atskiros kalbos. Tad jei Žemaitija būtų atskira valstybė, tikrai sakytume, kad lietuvių kalba ir žemaičių kalba yra skirtingos kalbos.

Dėl lietuvių gestų kalbos – kitas klausimas. Iš tiesų, kai kalbama apie Lietuvoje vartojamas kalbas, lietuvių gestų kalba iki šiol labai dažnai „pamirštama“. Tam gali būti kelios priežastys. 

Skaityti plačiau

Kurtumas yra negalė, bet kurtieji nenori būti laikomi neįgaliaisiais? Ar tai tiesa?

Kurčiųjų bendruomenę galima vertinti įvairiais aspektais, bet ryškiausią ir aktualiausią priešpriešą sudaro medicininis, arba patologinis, ir kultūrinis požiūris į kurtumą. Medicininio požiūrio šalininkai (dažniausiai tai yra girdintieji) žiūri į kurtumą kaip į didesnį ar mažesnį klausos sutrikimą, kurį reikia gydyti, kitaip tariant, reikia stengtis iš kurčiojo padaryti kiek įmanoma labiau girdintį. Gydytojai kaip pagrindinę priemonę siūlo technines priemones – klausos aparatus ir kochlearinius implantus, nes kitų gydymo būdų nelabai yra. Kita priemonė, susijusi su šiuo požiūriu, bet taikoma jau ne gydytojų, o pedagogų – mokyti kurčiuosius kalbėti balsu ir skaityti iš lūpų (ir, kiek įmanoma, girdėti). Abiem atvejais pagrindinis tikslas yra padaryti kurčiąjį kuo įmanoma „normalesnį“, turint omeny, kad būti girdinčiu yra „normalu“, o kurtieji yra „nenormalūs“.

Skaityti plačiau

Socialinės naujienos

Nutrauktas 112 programėlės finansavimas. Kurtieji pasipiktinę (alfa.lt straipsnis).

Nutrauktas 112 programėlės finansavimas. Kurtieji pasipiktinę (alfa.lt straipsnis).

Praėjusiais metais rengta ir bandyta 112 pagalbos iškvietimo mobilioji interneto programėlė, pritaikyta kurtiesiems, šiuo metu nebeveikia. Ši programėlė turėjo būti paleista jau šių metų pradžioje. Finansavimas buvo nutrauktas, o jai skirtos lėšos paskirstytos kitiems Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vykdomiems projektams finansuoti – gelbėjimo įrangos, skirtos ugniagesių gelbėtojų darbui, įsigijimui.

Tiesa, šiuo metu, po susitikimų su kurčiųjų atstovais, projektui yra vėl grąžintas finansavimas, tačiau tai reiškia, jog programėlė bus kuriama iš naujo - skelbiamas naujas viešasis pirkimas, todėl darbų terminas nusikelia į 2019 metų pradžią.

Kviečiame skaityti alfa.lt parengtą straipsnį apie šią situaciją.

Skaityti plačiau

Sportas

Birželio 5-9 dienomis Vilniuje vyks tarptautinis veteranų krepšinio turnyras

Birželio 5-9 dienomis Vilniuje vyks tarptautinis veteranų krepšinio turnyras

Vilniuje birželio pradžioje laukiama neeilinio kurčiųjų sporto įvykio - birželio 5 - 9 dienomis čia bus surengtas jubiliejintis tarptautinis kurčiųjų veteranų turnyras, kuriame laukiama vyrų ir moterų komandų iš skirtingų Europos šalių. Praėjusiais metais Vilniuje viešėjo Tarptautinės kurčiųjų veteranų krepšinio organizacijos techninis direktorius Zamiras Bishila. Sostinėje jis apžiūrėjo sporto bazes bei viešbučius, kad priimtų sprendimą, ar 2018 m. Vilniuje rengs jubiliejinį turnyrą. 

Skaityti plačiau

Balandžio 7 dieną vyks salės mišraus tinklinio turnyras. Kviečiame registruoti savo komandą!

Typography

Balandžio 7 dieną Vilniuje įvyks Lietuvos salės mišraus tinklinio turnyras LKSK taurei laimėti. Tai - pirmasis toks turnyras Lietuvoje. Kviečiame komandas iš visos Lietuvos registruotis ir atstovauti savo miestą! Komandą turi sudarytati 6 asmenys - 3 vyrai ir 3 moterys. Jeigu neišeina sudaryti tokios proporcijos, gali būti 4 moterys ir 2 vyrai, tačiau komandoje negali būti daugiau vyrų. 

Kelione į varžybas ir maitinimu turėsite pasirūpinti patys. Norėdami dalyvauti su savo komanda, kreipkitės į savo apskrities kurčiųjų sporto klubą.

Mišraus tinklinio turnyrai užsienyje yra populiarūs, jie įtraukiami į kurčiųjų sporto organizacijų projektus, o Estijoje šiuose turnyruose kasmet dalyvauja ypač daug dalyvių. Tikimės, jog ir Lietuvoje atsiiras ši tradicija! Būkite aktyvūs!

Skaityti plačiau

Vilniaus "Gesto" krepšinio komanda pelnė trečią vietą Vilniaus krepšinio lygos II divizione

Typography

Kovo 10 dieną Vilniuje baigėsi 2017-2018 m. sezono Vilniaus krepšinio lyga. II diviziono mažajame finale (dėl 3-4 vietų) žaidė Gestas-VKM-2000. Gestas laimėjo 61:57 (15:21, 25:17, 7:8, 14:11). Gesto komandos nariai pelnė tokius taškus: Janis Skakun (30), Algirdas Pazdrazdis (15), Lukas Pečiulis (7), Vytautas Vanagas (5), Kęstutis Vasilevičius (4), Tomas Atgalainis (0), Matas Songinas (0). Karolis Katutis nežaidė.

Skaityti plačiau

Vilniečiai iškovojo trečią vietą veteranų turnyre

Typography

Birželio 7-10 dienomis Salonikuose (Graikija)  vyko devynioliktasis tarptautinis kurčiųjų veteranų krepšinio  turnyras, kuriame sėkmingai pasirodė Vilniaus „Gestas“ komanda.

Skaityti plačiau

Laidoje „Septynios Kauno dienos“ - reportažas apie kurčiuosius krepšininkus!

Typography

Laidoje „Septynios Kauno dienos“ - reportažas apie Lietuvos kurčiųjų krepšininkų pasiruošimą pasaulio kurčiųjų olimpinėms žaidynėms bei tam skirtą juokingą finansavimą iš LKF.
Kviečiame žiūrėti!

Skaityti plačiau

Mūsų lengvaatlečių pergalės Europos čempionate

Typography

Kovo 17-19 d. 5-ajame Europos uždarų patalpų kurčiųjų lengvosios atletikos čempionate Torunėje (Lenkija) visi trys Lietuvai atstovavę sportininkai parsivežė medalius.

Skaityti plačiau

Memorandumas, kuris keičia pasaulio kurčiųjų sporto padėtį

Typography

Kovo 8 d. Lozanoje (Šveicarija) Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) ir Tarptautinio kurčiųjų sporto komiteto (ICSD) istoriniame susitikime susitarta, kad ICSD įstoja į TOK. Tądien tarp Tarptautinio olimpinio ir Tarptautinio kurčiųjų sporto komitetų buvo pasirašytas Susitarimo memorandumas. Vienas svarbiausių memorandume keliamų reikalavimų – ICSD atitiktis Olimpinės chartijos reikalavimams.

Ceremonijoje dalyvavo Tarptautinės kurčiųjų krepšinio federacijos (DIBF) prezidentas Aleksas Jasiūnas. Kurčiųjų krepšinio vadovas tvirtina, kad pasaulio kurčiųjų sportas tokiam suartėjimui yra pasirengęs, nes tai seniai brandintas sprendimas.

Skaityti plačiau
Komentuoti

Komentarai ()

Jūsų komentaras

Video laikmenos (formatas .flv):


Saugos skaičius : [ 8 ]