Akimirkos iš LKD 80-mečio renginio!

Šį savaitgalį prabėgus LKD 80-mečio minėjimo šventei mes, LKD darbuotojai, vis dar gyvename jos nuotaikomis. Tai, kiek žiūrovų susirinko šiame renginyje, buvo neįtikėtina - pilnutėlė salė!

Dalinamės renginio nuotraukomis, kurios užfiksuotos Pauliaus Sapnovo, puikaus jaunojo kurčiojo fotografo. Vėl prisiminkime šias iškilmingas, šypsenų ir emocijų kupinas akimirkas!

Akimirkos iš LKD 80-mečio renginio!

Video naujienos gestų kalba

Palanga ruošiasi vasaros sezonui

Palanga ruošiasi vasaros sezonui

Palangos miestas jau ruošiasi vasaros sezonui! Sezono atidarymas - gegužės 25 dieną, iki tol mieste bus pasodinta net 80 000 gėlių! Bus gražu!

Anglijos karališkajai porai gimė sūnus

Typography

Balandžio 23 dieną Anglijos karališkajai porai - princui Williamui ir hercogienei Catherine gimė sūnus.

Seimo svarstymui pateiktas mokesčių reformos projektas

Typography

Vyriausybė Seimo svarstymui pateikė mokesčių reformos projektą, kuriuo planuojama keisti mokesčių sistemą, pakelti algas ir keisti pensijų kaupimo tvarką. 

LKD steigiamas kurčiųjų istorijos muziejus! Prisidėkite ir jūs!

Typography

Turime puikią naujieną! Lietuvos kurčiųjų draugijos 80-mečio proga pradedamas kurti kurčiųjų istorijos muziejus. Šia veiklą koordinuos mūsų savanorė Ramunė, kuri lauks jūsų aktyvumo ir iniciatyvos! Muziejui yra reikalingi įvairūs kurčiųjų istorijos daiktai ir nuotraukos - jeigu turite kažką, kas buvo svarbu Lietuvos kurčiųjų istorijoje ir sutinkate atiduoti tai LKD muziejui - susisiekite su Ramune šiais kontaktais: 

Skype: lkdmuziejus (trečiadieniais 9-11 val.)     El. paštas: lkdmuziejus@gmail.com

Kurčiųjų muziejus - tai mūsų bendruomenės istorijos lobynas. Tikimės jūsų aktyvaus prisidėjimo jį kuriant!

Nuo gegužės 1 d. visuose namuose - privaloma priešgaisrinė signalizacija

Typography

Nuo gegužės visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose - butuose, namuose, sodo nameliuose - turės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai.

„Varpelis“ poilsio namų kelialapiai brangsta 1 eur.

Typography

LKD Valdybos sprendimu poilsio namų „Varpelis“ kelialapiai nuo šio sezono yra branginami 1 eur. Šie pinigai bus naudojami „Varpelio“ remontui bei įvairių veiklų poilsio namuose organizavimui.

Daugiau informacijos - jau netrukus.

Akimirkos iš LKD 80-mečio šventės

Typography

LKD 80-mečio šventė įvyko prieš dvi savaites, tačiau iki šiol dar gyvename jos atgarsiais. Kviečiame ir jus prisiminti (o jei nebuvote - akies krašteliu žvilgtelėti) šios įspūdingos šventės akimirkas video klipe, kurį susuko Šiaulių gestų kalbos video studija „Proforma ŠGKVS“ ir jos operatorius Mindaugas Bulnys

LKD naujienos

Balandžio mėnesį visuomenės švietimo apie kurčiuosius veikloje sudalyvavo daugiau nei 300 vaikų!

Balandžio mėnesį visuomenės švietimo apie kurčiuosius veikloje sudalyvavo daugiau nei 300 vaikų!
Balandžio mėnesį visuomenės švietimo apie kurčiuosius veikla pritraukė daugiau, nei 300 vaikų dėmesį! Užsiėmimai vyko Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje (122 moksleiviai), Daugų Vlado Mirono gimnazijoje (71 moksleivis) bei Alytaus lopšelyje - darželyje "Obelėlė" (112 ikimokyklinio amžiaus vaikų).
Moksleiviams jau artėja vaikų vasaros atostogos, bet jei susidomėjote, būtinai kreipkitės ir gal dar suspėsime susitikti iki vasaros atostogų! El. paštas: lkdmokymai@gmail.com
Sužinosite apie gestų kalbą, kurčiųjų kultūrą ir patirsite tai, ko galbūt dar niekada nesate patyrę!
Skaityti plačiau

Valdybos posėdžio nutarimai

Typography

Balandžio 11 dieną įvyko Lietuvos kurčiųjų draugijos Valdybos posėdis, kuriame pagrindinė susirinkusiųjų užduotis buvo Lietuvos kurčiųjų draugijos įmonių praėjusių metų balansų tvirtinimas.

Skaityti plačiau

LKD teisininko straipsnis: Darbo santykių įforminimas pagal naująjį Darbo kodeksą

Typography

LKD teisininkas A. Šliaupa pristato pagrindinius teisinio reguliavimo pokyčius, susijjusius su darbo sutarties sudarymu.

Skaityti plačiau

Visuomenės švietimas Vilniaus Medeinos pradinėje mokykloje

Typography

Kur galiu išmokti gestų kalbos? - šiandien klausė ne vienas Vilniaus Medeinos pradinės mokyklos moksleivis po vykusios visuomenės švietimo apie kurčiuosius veiklos, kur sudalyvavo 101 mokyklos moksleivis. Tai paskaita, kuri keičia stereotipus, paneigia egzistuojančius mitus apie gestų kalbą ir kurčiųjų kultūrą!

Jei susidomėjote, kreipkitės el.paštu: lkdmokymai@gmail.com ir Jūsų grupei pravesime šiuos mokymus. Gali dalyvauti ne tik mokyklos, darželiai, bet ir universitetai, įmonės, bendruomenės, organizacijos.

Skaityti plačiau

Dėkojame „Grand SPA Lietuva“ už suteiktą paramą 80-mečio šventei!

Typography

Šeštadienį praūžus dideliam renginiui - LKD 80-mečio jubiliejaus šventei, vis dar gyvename šventės įspūdžiais ir stebimės susirinusių žiūrovų gausa! Šventės organizatorių komanda atidavė daug jėgų tam, kad ši šventė įvyktų sklandžiai ir kurtieji galėtų iškilmingai atšvęsti Lietuvos kurčiųjų draugijos 80-metį. Todėl ypatingai dėkojame renginio rėmėjui „Grand SPA Lietuva“ už jų dovaną - atsipalaidavimo poilsį renginio organizatoriams! 

Skaityti plačiau

2017 m. LKD statistika: šiemet kurčiųjų skaičius padidėjo beveik 20 proc!

Typography

Jau paskelbta 2017 metų Lietuvos kurčiųjų asmenų statistika. Skaičiai džiugina: šiemet reabilitacijos centrų paslaugas gavo 19,5 proc. daugiau asmenų, negu praėjusiais metais!

Kviečiame peržiūrėti statistinius duomenis.

Skaityti plačiau

Liko 3 dienos iki Lietuvos kurčiųjų draugijos 80-mečio minėjimo!

Typography

80 metų - brandus laikotarpis, per kurį Lietuvos kurčiųjų bendruomenė patyrė daug: priespaudą, diskriminaciją, „aukso amžių“, didžiulius permainų vėjus, aštrius konfliktus ir pergalingo džiaugsmo kupinus laimėjimus. Šiais dešimtmečiais įvyko daugybė pokyčių, tačiau vienas dalykas nuo pradžios iki pat šių dienų išliko nepasikeitęs - kurčiųjų bendruomenės vienybė, drąsa ir tikėjimas. 
Šimtai žmonių atidavė dešimtis savo gyvenimo metų kurčiųjų bendruomenei tikėdami, jog savo darbu ir iniciatyvomis gali pakeisti ateitį. Ir šių žmonių tikėjimas, darbai ir viltys įgavo tvirtą formą - jie sukūrė šiandienos Lietuvos kurčiųjų draugiją. Kovo 24-tąją įvyksiantis renginys taps istorijos akimirka, kai sustosime, atsigręšime atgal ir visi drauge šiems žmonėms pasakysime nuoširdų „Ačiū!“. 

Kurčiųjų kultūros aktualijos

Puiki naujiena - LRT rengia atskirą studiją gestų kalbos vertėjams!

Puiki naujiena - LRT rengia atskirą studiją gestų kalbos vertėjams!

Po ilgų diskusijų buvo atsižvelgta į kurčiųjų poreikius! Lietuvos radijas ir televizija imasi iniciatyvos ir iki rudens žada įrengti atskirą studiją gestų kalbos vertėjams. Tai reiškia, kad galimai padidės į gestų kalbą verčiamų laidų skaičius!

Dalinamės 15min.lt straipsniu, kuriame - LRT atstovės spaudai mintys apie šią naująją studiją!

Skaityti plačiau

Amerikiečių kurčiųjų teatro trupė „Quest Visual Theatre“ garstroliuos Lietuvoje!

Typography

Tarptautiniu mastu pripažintas „Quest Visual Theatre“ pristatys JAV premjerą „Pasakos ir kiti niekai“, šeimai pritaikytą neverbalinį kūrinį, kuris auditoriją įtraukia į mįslingą ir linksmą kelionę per klasikines visiems žinomas pasakas. „Raudonkepuraitė“, „Trys paršeliai“ ir kitos klasikinės pasakos bei istorijos vaikams atsiskleis naujai šioje juokingoje premjeroje. 

Skaityti plačiau

KKRC užbaigė interaktyvų leidinį "Kurčiųjų istorijos kelias"!

Typography

Finišuoja tęstinis projektas „Kurčiųjų kultūros puoselėjimas interaktyviuose produktuose“. Istoriją, tradicijas ir technologines naujoves sujungęs projektas pristato inovatyvų produktą, skirtą klausos negalią turintiems žmonėms apie juos, jų kultūrą ir meną. Interaktyvus leidinys su papildyta realybe yra pirmasis produktas Lietuvoje prengtas pagal jų specialiuosius poreikius.  Šio leidinio autoriai - Kauno kurčiųjų reabilitaijos centras.

Skaityti plačiau

Kviečiame dalyvauti apklausoje apie kino filmų prieinamumą žmonėms su klausos negalia.

Typography

Kultūros ministerijoje yra vykdomas „Kurk Lietuvai” projektas „Kultūros prieinamumo didinimas žmonėms su klausos ir regos negalia“. Šia apklausa siekiama daugiau sužinoti apie žmonių su klausos negalia poreikius ir lūkesčius pritaikant jiems kino filmus. Todėl kviečiame užpildyti apklausą ir pasidalinti ja su savo organizacijos nariais, kitomis žmones su klausos negalia vienijančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis, mokyklomis, grupėmis ar kolektyvais.

 

Skaityti plačiau

Lietuvos kurčiųjų draugija iškilmingai atšventė 80-metį

Typography

Kovo 24-tąją Lietuvos kurčiųjų draugija paminėjo garbingą 80-ties metų jubiliejų, kurio metu įteikė padėkas labiausiai nusipelniusiems mūsų bendruomenei asmenims bei paskelbė labiausiai įvairiose srityse nusipelniusius žmones bei svarbiausius kurčiųjų istorijos įvykius. Galime didžiuotis, jog šio renginio globėja tapo LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri, nors į renginį atvykti negalėjo, tačiau perdavė sveikinimo žodžius.

Šis renginys, įvykęs Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje salėje, susirinkusių žiūrovų gausa pribloškė net šventės organizatorius: Kęstutį Vaišnorą, Miglę Jaskūnienę, Dovilę Matulienę bei Mykolą Balaišį - ši komanda susirinkusios virš 800 žmonių minios nenumatė net optimistiškiausiose šventės vizijose. Tai tik rodo, kokia ši šventė buvo svarbi mūsų bendruomenei ir kad, esant svarbiai progai, mūsų žmonės išties gali parodyti aktyvumą bei vienybę.

 

Skaityti plačiau

Projekto „Tylos kalba: integruota kūrybinė edukacija klausos negalią turintiems“ rezultatas - el. leidinys apie fotografiją gestų kalba

Typography

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos parengto projekto „Tylos kalba: integruota kūrybinė edukacija klausos negalią turintiems“ vienas iš puikių rezultatų - el. leidinys „Fotografijos pradžiamokslis klausos negalią turintiems“, kuris pateiktas video formatu su vertimu į lietuvių gestų kalbą. 

http://tyloskalba.smsvb.lt/fotografijos.html

Skaityti plačiau

Laida „Stop juosta“ - su vertimu į gestų kalbą

Typography

VšĮ "7 Kauno dienos" - tai televizijos laidas "STOP juosta" kurianti komanda, kuri Lietuvos radijo ir televizijos žiūrovams (LRT) pristato laidas apie tarpukario Lietuvos modernizmo architektūrą ir už jos slypinčias ano meto nusipelniusių šaliai žmonių istorijas.

Siekdami, kad šios laidos būtų prieinamos visiems Lietuvos žmonėms, VšĮ "7 Kauno dienos" inicijavo projektą, kurio metu sukurtos laidos buvo išverstos į lietuvių gestų kalbą.

Skaityti plačiau

Mūsų žmonės

Naujai išrinktos LKD teritorinių valdybų pirmininkės

Naujai išrinktos LKD teritorinių valdybų pirmininkės

2017 metų pabaigoje vyko kurčiųjų teritorinių valdybų (TV) pirmininkų, valdybų, revizijos komisijos narių rinkimai. Šiauliuose ir Panevėžyje išrinktos naujos TV pirmininkės. Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus TV pirmininkės tęs savo darbą ir dar penkerius metus vadovaus organizacijoms. Trumpai pristatome kurčiųjų TV vadoves ir jų darbo prioritetus ateinančią kadenciją.

Skaityti plačiau

LKNUC mažųjų ugdymas patikėtas kurčioms pedagogėms

Typography

Šiais mokslo metais Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre (LKNUC) įvyko svarbus pokytis - mokykloje atsirado pirmoji parengiamoji klasė, kurioje dirba kurtieji mokytojai ir pamokose taiko dvikalbį mokymą. Kalbamės su šios klasės mokytoja Nijole Pivoriene ir auklėtoja Indre Mikalauskaite apie iššūkius, galimybes ir džiaugsmus dirbant šį darbą. 

 

Skaityti plačiau

Kurčiasis Gediminas Poškus, Vilniaus universiteto geografijos studentas: "Reikia pastangų ir viskas pavyks!"

Typography

Video naujiena.

Susipažinkite su Gediminu - kurčiuoju pirmakursiu Vilniaus universiteto geografijos studentu! Ką reiškia būti vienam iš pirmųjų kurčiųjų savo universitete? Kaip dėstytojai reaguoja į kurčiąjį studentą? Žiūrėkite video įrašą, kurį sukūrė Vilniaus universitetas, įgyvendindami projektą #AtvirasVU! 

Pozityvus interviu su LKD viceprezidentu Kęstučiu

Typography

Pozityvus video interviu su LKD viceprezidentu Kęstučiu Vaišnora. "Jeigu visi girdintieji mokėtų gestų kalbą, kurtumo negalios neliktų." - sako jis. Pažiūrėkite, nusišypsokite ir geriau pažinkite Kęstutį. 

Šis video buvo sukurtas projekto „Pozityvus dienoraštis“, kurio tikslas – atkreipti Lietuvos gyventojų dėmesį į visuomenėje vykstančius gerus pokyčius ir mūsų visų pasiekimus, kurie bendrame naujienų sraute neretai lieka nepastebėti.

R. Jankaus įspūdžiai iš kurčiųjų baikerių suvažiavimo Miunchene

Typography

Birželio 6-18 d. Miuncheno mieste, Vokietijoje, vyko kasmetinis kurčiųjų baikerių suvažiavimas – „drift“ važiavimo šventė. Europos kurtieji baikeriai Vokietijoje rinkosi jau 10 kartą, o šiemet jubiliejiniame suvažiavime dalyvavo ir lietuviai.

Skaityti plačiau

Stasys Linkevičius - keturiasdešimt metų ištikimai su kurčiaisiais

Typography

Rugpjūčio 7 d., eidamas 76 metus, mirė didelį autoritetą tarp kurčiųjų turėjęs ilgametis draugijos narys, kultūrinio ir sportinio darbo organizatorius, darbo veteranas Stasys Linkevičius.

Skaityti plačiau

K. ir A. Kudirkos - Jaunos šeimos požiūris aktualiais kurtiesiems klausimais

Typography

Į Panevėžio kurčiųjų bendruomenę  įsilieja vis daugiau jaunų  žmonių. Jie kuria šeimas,  augina vaikus, džiaugiasi gyvenimu. Viena tokių gražių porų – tai  Kristina  ir Andrius Kudirkai, auginantys ketverių metukų dukrą Rositą ir trečius metus įpusėjusį sūnelį Marką. Mergaitė prieš metus pradėjo lankyti Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos (PKNPM) ikimokyklinio ugdymo grupę, o šį rudenį šios grupės duris pravėrė ir jos broliukas.

Skaityti plačiau

Kurtieji pasaulyje

Filmo „Tylos zona“ prodiuseris: „Nenorėjau, kad kurčią veikėją vaidintų girdinti aktorė.“

Filmo „Tylos zona“ prodiuseris: „Nenorėjau, kad kurčią veikėją vaidintų girdinti aktorė.“

Naujiena išversta į gestų kalbą!

Neseniai kino teatruose pasirodžiusiame Holivudo filme „Tylos zona“, sulaukusiame ypač gerų kritikų vertinimų, vaidina ir kurčioji aktorė, penkiolikametė Milicent Simmonds, jau matyta filme „Wonderstruck“. Šis filmas yra apie šeimą, kuri privalo gyventi visiškoje tyloje, kadangi bet koks, net menkiausias, garsas reiškia didžiulį pavojų.

 

Skaityti plačiau

Kurčiųjų istorijos mokslas: praeitis ir ateitis

Typography

Per visą istoriją kurtieji sudarė „pažemintąją ir nuskriaustąją“ mažumą, kuriai neatsirado vietos istorijos knygų puslapiuose. Tačiau, kaip paaiškėjo pastaraisiais dešimtmečiais, „tylioji mažuma“ turi ką pasakyti.

Kviečiame visus skaityti sausio mėn. „Akiratyje“ išspausdintą, J. Vanagienės išverstą straipsnį apie kurčiųjų istorijos mokslą.  

Skaityti plačiau

Mona - Pietų Amerikoje. Pirma dalis: Ekvadoras.

Typography

Retas kurčiasis nežino, kas yra Mona Paula - Monika Kumžaitė. Buvusi Lietuvos kurčiųjų jaunimo asociacijos vadovė, lietuvių kalbos studijų Edukologijos universitete bakalaurė, savanoriavusi Bolivijoje ir išmaišiusi daugybę Europos šalių. Tačiau jau kuris laikas mergina iš viešumos yra dingusi - aštuonis mėnesius savarankiškai keliauja po Pietų Ameriką. „Seniai svajojau ilgai keliauti be įsipareigojimų. Baigusi studijas, mečiau darbą ir rugpjūčio viduryje išvykau į kelionę. Man buvo didelis iššūkis.“ - štai taip pradeda savo pasakojimą Mona. 

Kas dar neskaitėte - kviečiame skaityti šiltomis emocijomis užliejantį, lapkričio mėnesio Akiratyje išspausdintą Monos straipsnį apie kelionę po Ekvadorą! Tai - pirmasis straipsnis iš Monos kelionių serijos! 

Skaityti plačiau

Kurčios dvynės, pakerėjusios mados pasaulį (išversta į gestų kalbą)

Typography

Nemažai kurčiųjų domisi mada ir norėtų būti fotomodeliais. Dviem merginoms, gimusioms Eritrėjoje, tai pavyko pasiekti savo jėgomis. Šmaikščios ir charizmatiškos dvynės Hermon ir Heroda augdamos susidūrė su visokiausiomis kliūtimis, bet sugebėjo jas įveikti. Šiuo metu seserys yra populiarios, po visą pasaulį keliaujančios mados tinklaraštininkės, apie kurias žino daugybė mados sekėjų. Dvynių istorija buvo parodyta populiariausiuose pasaulio televizijos kanaluose. Į merginas kreipiasi žinomų mados prekių ženklų atstovai, norėdami jų tinklaraštyje reklamuoti savo produktus.

Skaityti plačiau

Mitingas dėl Europos Prieinamumo Akto Briuselyje

Typography

Kovo 6-ąją, šalia Europos Parlamento Briuselyje, įvyko protestas už didesnes Europos neįgaliųjų galimybes ir teises - neįgalieji reikalavo, jog Europos Prieinamumo Aktas (European Accessibility Act) būtų priimtas nesumažinant jame išsakytų reikalavimų.

 

Skaityti plačiau

Charlie Swinbourne: 10 kurčiųjų įpročių, kurie erzina ( II dalis )

Typography

Charlie Swinbourne: 10 kurčiųjų įpročių, kurie erzina

 

Skaityti plačiau

Agatha Tiegel Hanson – pirmoji Galaudeto universitetą baigusi moteris

Agatha Tiegel Hanson – pirmoji Galaudeto universitetą baigusi moteris

 

A. T.Hanson buvo pirmoji moteris, Galaudeto universitete baigusi ketverių metų studijas. 

Skaityti plačiau

Šalies kultūros aktualijos

Kviečiame į konferenciją apie universalų dizainą - kaip paversti aplinką patogia neįgaliesiems?

Kviečiame į konferenciją apie universalų dizainą - kaip paversti aplinką patogia neįgaliesiems?

Kviečiame dalyvauti konferencijoje "Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui", kurioje Švedijos, Suomijos, Danijos, Norvegijos ir Lietuvos specialistai dalinsis patirtimi apie universalų dizainą, t. y. kaip statyti, projektuoti, įrenginėti aplinką, kad miestas, pastatai, viešosios erdvės būtų pritaikytos patogiai naudotis visiems gyventojams. Ši konferencija vyks balandžio 26 d. 13 val. Litexpo parodų rūmuose. 
Konferencija bus su vertimu į gestų kalbą.

Skaityti plačiau

Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai - su vertimu į gestų kalbą

Typography

Kviečiame žiūrėti nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2017 m. kovo 22 d. 17.30 tiesiogiai per LRT Kultūra su vertimu į gestų kalbą

Skaityti plačiau

Kurčiųjų vyrų krepšinio komandos pergalė olimpiadoje - tarp 50-ties svarbiausių įvykių Lietuvoje 2017-taisiais metais!

Typography

15min.lt portalas parengė 50-ties svarbiausių įvykių, įvykusių 2017-taisiais metais apžvalgą. Džiugu matyti, jog tarp šių įvykių yra minima ir Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės pergalė kurčiųjų olimpinėse žaidynėse Turkijoje, Samsuno mieste!

Visą reikšmingaiusių Lietuvos įvykių 2017-taisiais metais sąrašą galite peržiūrėti čia: https://www.15min.lt/media/timeline/50-geru-ivykiu-2017

Skaityti plačiau

Profesinės reabilitacijos paslaugos padeda užtikrinti neįgaliųjų integracijos darbo rinkoje tvarumą

Typography

Jau dvylika metų Lietuvoje neįgaliesiems teikiamos profesinės reabilitacijos paslaugos. Ilgametė praktika parodė šių paslaugų reikalingumą bei jų efektyvumą. Profesinė reabilitacija – viena iš priemonių sėkmingai neįgaliųjų integracijai į visuomenę užtikrinti.

Skaityti plačiau

Profesinės reabilitacijos paslaugas teikiančių specialistų mokymuose pagrindinis dėmesys skirtas paslaugų kokybės užtikrinimui

Typography

Jau dvylika metų Lietuvoje neįgaliesiems teikiamos profesinės reabilitacijos paslaugos, kuriomis siekiama atkurti arba padidinti neįgalaus asmens darbingumą, profesinę kompetenciją, didinti jo integracijos į darbo rinką galimybes ir mažinti socialinę atskirtį. Skirtingas negalias turintiems asmenims reikalinga ypatinga pagalba sugrįžtant į darbo rinką.

Skaityti plačiau

Draugystės ambasadoriai tapo pavyzdžiu ne tik Lietuvai, bet ir Europai

Skaityti plačiau

Organizuojamas priėmimas į specialiosios pedagogikos tęstines studijas Šiaulių universitete

Typography

Šiaulių universiteto Tęstinių studijų institutas organizuoja priėmimą į perkvalifikavimo, tęstines, profesines ir neformaliąsias surdopedagogikos bei tiflopedagogikos studijas, su specialiosios pedagogikos specializacija.

Skaityti plačiau

Surdologijos centro konsultacijos

Kokią funkciją gestų kalboje atlieka lūpos? Ar jos taria žodžius?

Lietuvių gestų kalboje (LGK) lūpų judesiai yra vienas iš penkių gestą sudarančių elementų, šalia plaštakos formos (konfigūracijos), padėties (orientacijos), rodymo vietos (lokalizacijos) ir judesio. Tiek LGK, tiek kitose gestų kalbose lūpų judesiai gali būti kelių tipų: žodiniai, gestiniai, prieveiksminiai ir intonaciniai. 

Skaityti plačiau

Kodėl neverčiami į gestų kalbą filmai?

Neaišku, ar iš viso toks poreikis egzistuoja kurčiųjų bendruomenėje. Įprasta daugumai mąstyti tam tikromis klišėmis – turintiems regėjimo negalę tinka viena, turintiems klausos negalę kita ir pan. Kalbant apie kurčiųjų prieinamumo didinimą kurtiesiems pasitelkiant vertimą į gestų kalbą televizijoje – iki šiol kai kuriems kurtiesiems prieinamesnis pažodinis vertimas, vadinamoji kalkinė gestų kalba, kiti norėtų, kad verstų kurčiasis vertėjas, tretieji pasitenkintų vien tik titruotomis laidomis. Todėl sunku vienareikšmiškai atsakyti ar reikia versti filmus į gestų kalbą. 

Skaityti plačiau

Kas yra polisintetiniai gestai ir kuo jie skiriasi nuo paprastų?

Trumpai sakant, polisintetiniai gestai yra tokie gestų kalbos veiksmažodžiai, kuriuos pasidarome kalbėjimo metu, naudodami proformas. Kad būtų lengviau suprasti, ką tai reiškia, reikia pirmiausia išsiaiškinti, (1) kas yra proformos ir (2) ką reiškia pasidarome kalbėjimo metu.

Kas yra proforma?

Proforma yra motyvuota plaštakos forma, žyminti daiktą pagal jo formą arba pagal tai, kaip jis laikomas. Motyvuota reiškia, kad mes galime suprasti ir paaiškinti, kodėl gestas rodomas būtent su tokia, o ne kitokia plaštakos forma. Tarkim, jeigu jūsų paklaustų, kodėl gestas ANGLIJA rodomas su plaštakos forma N, jūs vargu ar galėtumėte paaiškinti – tiesiog tas gestas taip rodomas, ši plaštakos forma nėra motyvuota, tad tai nėra proforma. Tačiau jei paklaustų, kodėl gestas VAIRUOTI rodomas su plaštakos forma A, nesunku paaiškinti, kad taip vaizduojamas vairo laikymas, šiuo atveju plaštakos forma aiškiai motyvuota, todėl sakome, kad tai yra proforma A. Kartais plaštakos forma nėra aiškiai motyvuota, tačiau ją galime paaiškinti supratę, kaip tas gestas atsirado, pavyzdžiui, gestas NORĖTI rodomas su plaštakos forma 1 todėl, kad taip vaizduojama iš burnos tįstanti seilė. Šiuo atveju atveju galime teigti, kad istoriškai šis gestas padarytas su proforma, bet dabartinės kalbos požiūriu tai nėra proforma.

Skaityti plačiau

Kaip vertėjai kelia kvalifikaciją?

Lietuvių gestų kalbos vertėjų kvalifikacijos kėlimą Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu vykdo VšĮ „Surdologijos centras“. Kiekvienais metais ši įstaiga organizuoja kvalifikacijos kėlimo kursus bei parengia po vieną kitą metodinę mokymo medžiagą. Galbūt dėl lėšų stokos bent kartą per metus šiuose kursuose niekada nepavyksta sudalyvauti visiems Lietuvoje dirbantiems gestų kalbos vertėjams (jų yra kiek daugiau nei šimtas). Kursų tematika dažniausiai siejasi su lietuvių gestų kalba, vertimu, kurčiųjų kultūra. Taip pat ir apskričių gestų kalbos vertėjų centrai turi galimybę (tai priklauso nuo skirtų biudžetinei organizacijai lėšų) patys organizuoti seminarus savo darbuotojų kvalifikacijai kelti pagal profesinę sritį (poreikius), pavyzdžiui, tematiškai tai gali būti susiję su psichologija, laiko vadyba, profesinių ligų prevencija, darbo teise ir pan. Nors ir ne taip dažnai, tačiau vertėjai dalyvauja bei gilina savo srities žinias bei įgūdžius seminaruose, konferencijose (vertimas tokiu renginių metu negali būti laikomas kaip formalus mokymasis). Tokio formalaus mokymosi metu paprastai yra išduodami pažymėjimai, kurie gali būti panaudojami kaip įrodymai vertėjų atestacijos metu, nes į tvarkos aprašą yra įtrauktas toks reikalavimas. 

Skaityti plačiau

Man būtų įdomu sužinoti apie galimybes užrašyti gestus? Ar yra sukurtos kokios nors sistemos?

Gestų kalbos užrašymo sistemų (angl. notation system) yra sukurta nemažai (savo turi ir baltarusiai, ir estai, ir lietuviai), tačiau plačiausiai pasaulyje vartojamos šiuo metu yra dvi: HamNoSys ir SignWriting. Abi jos yra pritakytos užrašyti bet kuriai gestų kalbai, kitaip tariant, yra universalios.

Skaityti plačiau

Kodėl žymus lituanistas Juozas Pabrėža teigia: „Lietuvoje yra ne tik lietuvių, bet ir žemaičių kalba“, o lietuvių gestų kalbos neįtraukia? Tiesiog pamiršo ar nežino apie gestų kalbą?

Šiuo atveju doc. Juozas Pabrėža, ko gero, neturėjo tikslo išvardyti, kokios kalbos vartojamos Lietuvoje, todėl negalime sakyti, kad jis pamiršo gestų kalbą, bet šį klausimą vis tiek verta aptarti.

Dėl žemaičių kalbos, nėra bendro sutarimo, ar žemaičių kalba yra atskira kalba, ar tik lietuvių kalbos tarmė, bet dauguma kalbininkų vis dėlto laiko ją lietuvių kalbos tarme. Tarmės laikymas atskira kalba yra daugiau politinis sprendimas. Tarkim, kalbininkai beveik vieningai sutaria, kad serbų, kroatų ir bosnių kalbos yra ta pati kalba, tačiau kadangi dabar tai yra atskiros valstybės, politiškai tai yra atskiros kalbos. Tad jei Žemaitija būtų atskira valstybė, tikrai sakytume, kad lietuvių kalba ir žemaičių kalba yra skirtingos kalbos.

Dėl lietuvių gestų kalbos – kitas klausimas. Iš tiesų, kai kalbama apie Lietuvoje vartojamas kalbas, lietuvių gestų kalba iki šiol labai dažnai „pamirštama“. Tam gali būti kelios priežastys. 

Skaityti plačiau

Kurtumas yra negalė, bet kurtieji nenori būti laikomi neįgaliaisiais? Ar tai tiesa?

Kurčiųjų bendruomenę galima vertinti įvairiais aspektais, bet ryškiausią ir aktualiausią priešpriešą sudaro medicininis, arba patologinis, ir kultūrinis požiūris į kurtumą. Medicininio požiūrio šalininkai (dažniausiai tai yra girdintieji) žiūri į kurtumą kaip į didesnį ar mažesnį klausos sutrikimą, kurį reikia gydyti, kitaip tariant, reikia stengtis iš kurčiojo padaryti kiek įmanoma labiau girdintį. Gydytojai kaip pagrindinę priemonę siūlo technines priemones – klausos aparatus ir kochlearinius implantus, nes kitų gydymo būdų nelabai yra. Kita priemonė, susijusi su šiuo požiūriu, bet taikoma jau ne gydytojų, o pedagogų – mokyti kurčiuosius kalbėti balsu ir skaityti iš lūpų (ir, kiek įmanoma, girdėti). Abiem atvejais pagrindinis tikslas yra padaryti kurčiąjį kuo įmanoma „normalesnį“, turint omeny, kad būti girdinčiu yra „normalu“, o kurtieji yra „nenormalūs“.

Skaityti plačiau

Socialinės naujienos

Paskaita apie pajamų deklaravimą elektroniniu būdu su vertimu į gestų kalbą

Paskaita apie pajamų deklaravimą elektroniniu būdu su vertimu į gestų kalbą

Dalinamės į gestų kalbą išversta vaizdo paskaita apie 2017 gyventojų pajamų deklaravimą elektroniniu būdu.
Deklaruoti pajamas privalote iki gegužės 2 d. tad jeigu kyla neaiškumų, tikimės, jog šiame vaizdo įraše surasite atsakymus į kylančius klausimus. 
Jeigu vis tiek lieka neaiškumų, galite kreiptis į savo apskrities kurčiųjų reabilitacijos centro ar pirminės organizacijos socialinius darbuotojus, jie jums padės. Sėkmės!

Vilniaus Kolegijoje - tarptautiniai mokymai apie nuotolinį vertimą

Typography

2018 m. balandžio 12-13 dienomis Vilniaus koelgijos Pedagogikos fakultete vyko Kopenhagos kolegijos dėstytojų Birgitte Uggerhøj ir Karen Dvinge Ryberg mokymai apie nuotolinį gestų kalbos vertimą.
Mokymuose dalyvavo lietuvių gestų kalbos vertimo 2 ir 3 kurso studentai ir beveik 20 vertėjų iš Lietuvos gestų kalbos vertėjų centrų. 
Šiuose mokymuose buvo aptariami tiek teoriniai, tiek praktiniai nuotolinio vertimo aspektai, dalyviai turėjo galimybę gautas žinias įtvirtinti praktinėse užduotyse.

Skaityti plačiau

Lietuvių gestų kalbos vertėjų asociacijos suvažiavimas

Typography

Kovo 29 dieną, Kauno kurčiųjų reabilitacijos centre, vyko Lietuvių gestų kalbos vertėjų Asociacijos suvažiavimas. Išrinkti nauji Asociacijos tarybos nariai, patvirtinti LGKVA įstatai, aptarti nario mokesčio, ataskaitinio suvažiavimo bei kiti aktualūs klausimai.

Suvažiavime dalyvavo Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidentas Vytautas Pivoras ir viceprezidentas Kęstutis Vaišnora, kurie dėkojo už bendradarbiavimą ir buvimą bendruomenės dalimi bei nuoširdų darbą LKD 80-mečio renginyje.

 

Skaityti plačiau

Dūmų detektoriai, pritaikyti kurtiesiems (15min.lt straipsnis)

Typography

Nuo gegužės mėnesio Lietuvoje įsigalios teisės aktas, kuris numatys, jog visuose būstuose bus privalomi autonominiai dūmų detektoriai. Vienos iš šiais įrenginiais prekiaujančios įmonės vadovas Gintaras Juknevičius pasakoja, ką daryti klausos negalią turintiems žmonėms.

Skaityti plačiau

Nutrauktas 112 programėlės finansavimas. Kurtieji pasipiktinę (alfa.lt straipsnis).

Typography

Praėjusiais metais rengta ir bandyta 112 pagalbos iškvietimo mobilioji interneto programėlė, pritaikyta kurtiesiems, šiuo metu nebeveikia. Ši programėlė turėjo būti paleista jau šių metų pradžioje. Finansavimas buvo nutrauktas, o jai skirtos lėšos paskirstytos kitiems Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vykdomiems projektams finansuoti – gelbėjimo įrangos, skirtos ugniagesių gelbėtojų darbui, įsigijimui.

Tiesa, šiuo metu, po susitikimų su kurčiųjų atstovais, projektui yra vėl grąžintas finansavimas, tačiau tai reiškia, jog programėlė bus kuriama iš naujo - skelbiamas naujas viešasis pirkimas, todėl darbų terminas nusikelia į 2019 metų pradžią.

Kviečiame skaityti alfa.lt parengtą straipsnį apie šią situaciją.

Skaityti plačiau

Sportas

Vilniuje įvyko 1-asis LKSK taurės kurčiųjų mišraus tinklinio turnyras

Vilniuje įvyko 1-asis LKSK taurės kurčiųjų mišraus tinklinio turnyras

Vilniuje balandžio 21 dieną įvyko kurčiųjų mišraus tinklinio turnyras LKSK taurei laimėti. Tai buvo pirmasis toks turnyras Lietuvoje. Jame dalyvavop keturios komandos: vilniečiai „Gestas-1“ bei „Gestas-2“, Panevėžio „Vėjas“ bei Kauno „Tyla“. Po įtemptų kovų turnyrą laimėjo „Gestas-1“ komanda, antrą vietą pelnė Kauno „Tyla“, tretieji liko „gestas-2“, o ketvirti - „Vėjas“. 

Tikimės, kad tradicija tęsis ir kitais metais vėl džiaugsimės ne tik turnytru, bet ir didesniu dalyvaujančių komandų būriu! 

Kviečiame pasigrožėti kurčiojo fotografo Pauliaus Sapnovo nuotraukomis iš turnyro!

Skaityti plačiau

Lietuvos kurčiųjų sporto klubo „Gestas“ ataskaitinis susirinkimas.

Typography

Gerb. SK „Gestas“ nariai,

Š.m. balandžio mėn.19 d., ketvirtadienį, 17.30 val., VšĮ Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centro salėje (Šv. Kazimiero g. 3,Vilnius) vyks Vilniaus kurčiųjų sporto klubo „Gestas“ narių ataskaitinis susirinkimas. Kviečiame būti aktyviems ir dalyvauti!

Skaityti plačiau

Buvęs kurčiųjų krepšinio rinktinės narys E. Kriūnas atstovaus kurčiuosius sportininkus Lietuvos sportininkų asociacijoje

Typography

Buvęs krepšininkas, olimpinis čempionas Edvinas Kriūnas susitiko su šiuolaikinės penkiakovės sportininku, pasaulio čempionu Justinu Kinderiu, su kuriuo aptarė bendradarbiavimo reikalus, kad kurtieji sportininkai gautų lengvatas, pripažinimą ir atstovauti jų teises, nes jie yra tikrai verti pagarbos, kaip ir girdintieji sportininkai. Puiki žinia - Edvinas Kriūnas atstovaus kurčiuosius sportininkus Lietuvos sportininkų asociacijoje!

Skaityti plačiau

Prisiminkime: 1981 m. kurčiųjų olimpiados nugalėtojai

Typography

1981 metais Kelno kurčiųjų olimpinėse žaidynėse buvę Vilniaus kurčiųjų mokyklos mokiniai lengvaatletė Ruta Narkeviciutė su SSRS komanda pelnė aukso medalį (4x400 m.) bei plaukikas Sergejus Samochvalovas pelnė du medalius: sidabro (100 m. krūtine) ir aukso (200 m. krūtine).

Skaityti plačiau

Baltarusijoje - V. Ivaškevičiaus auksas bei asmeninis rekordas.

Typography

Lietuvos kurčiųjų lengvosios atletikos rinktinės narys Vytenis Ivaškevičius kovo 22 d. Gomelyje (Baltarusija) vykusiame Europos kurčiųjų lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionate rutulį nustumė 17,16 m. ir ne tik iškovojo aukso medalį, bet ir pasiekė geriausią asmeninį rezultatą.

Skaityti plačiau

Birželio 5-9 dienomis Vilniuje vyks tarptautinis veteranų krepšinio turnyras

Typography

Vilniuje birželio pradžioje laukiama neeilinio kurčiųjų sporto įvykio - birželio 5 - 9 dienomis čia bus surengtas jubiliejintis tarptautinis kurčiųjų veteranų turnyras, kuriame laukiama vyrų ir moterų komandų iš skirtingų Europos šalių. Praėjusiais metais Vilniuje viešėjo Tarptautinės kurčiųjų veteranų krepšinio organizacijos techninis direktorius Zamiras Bishila. Sostinėje jis apžiūrėjo sporto bazes bei viešbučius, kad priimtų sprendimą, ar 2018 m. Vilniuje rengs jubiliejinį turnyrą. 

Skaityti plačiau

Balandžio 7 dieną vyks salės mišraus tinklinio turnyras. Kviečiame registruoti savo komandą!

Typography

Balandžio 7 dieną Vilniuje įvyks Lietuvos salės mišraus tinklinio turnyras LKSK taurei laimėti. Tai - pirmasis toks turnyras Lietuvoje. Kviečiame komandas iš visos Lietuvos registruotis ir atstovauti savo miestą! Komandą turi sudarytati 6 asmenys - 3 vyrai ir 3 moterys. Jeigu neišeina sudaryti tokios proporcijos, gali būti 4 moterys ir 2 vyrai, tačiau komandoje negali būti daugiau vyrų. 

Kelione į varžybas ir maitinimu turėsite pasirūpinti patys. Norėdami dalyvauti su savo komanda, kreipkitės į savo apskrities kurčiųjų sporto klubą.

Mišraus tinklinio turnyrai užsienyje yra populiarūs, jie įtraukiami į kurčiųjų sporto organizacijų projektus, o Estijoje šiuose turnyruose kasmet dalyvauja ypač daug dalyvių. Tikimės, jog ir Lietuvoje atsiiras ši tradicija! Būkite aktyvūs!

Skaityti plačiau