Video naujienos gestų kalba

Tarptautinė kurčiųjų savaitė: Akcija „Tyla?... Nieko baisaus!“ Švietimo ir mokslo ministerijoje

Tarptautinė kurčiųjų savaitė: Akcija „Tyla?... Nieko baisaus!“ Švietimo ir mokslo ministerijoje
Tarptautinės kurčiųjų savaitės metu LKD Valdybos nariai lankėsi Švietimo ir mokslo ministerijoje, kur ne tik trumpai pristatė darbuotojams gestų kalbą ir kurčiuosius, bet ir diskutavo, ką reikėtų pakeisti kurčiųjų vaikų švietimo sistemoje. 
„Turime bendradarbiauti. Kurtieji vaikai - tai mūsų ateitis.“ - susitikimo metu sakė LKD prezidentas K. Vaišnora.

Tarptautinė kurčiųjų savaitė: mados renginys „Made in silence“

Typography

Trečiąją tarptautinės kurčiųjų savaitės dieną turėjome galimybę sudalyvauti įspūdingame projekte: kurčiuosius ir girdinčiuosius sujungiančios mados kolekcijos „Made in Silence“ pristatyme. Didžiąją dalį šio projekto komandos sudaro kurtieji savanoriai!

Tarptautinė kurčiųjų savaitė: LKD Atvirų durų diena

Typography

Antrąją Tarptautinės kurčiųjų savaitės Lietuvoje dieną visi buvo pakviesti į svečius - į Lietuvos kurčiųjų draugijos centrinę būstinę Kazimiero g. 3, kur ne tik sužinojo, bet ir pamatė Lietuvos kurčiųjų draugijos istoriją bei turėjo galimybę susitikti ir pabendrauti su LKD prezidentu!

Reportažas iš konferencijos Seime LKD 80-mečiui paminėti

Typography

Pirmąją tarptautinės kurčiųjų savaitės dieną, rugsėjo 24-ąją, Seime įvyko konferencija „Lietuvos kurčiųjų draugijos 80-metis: žvilgsniai į praeities, dabarties ir ateities iššūkius ir galimybes.“ Ji buvo skirta LKD 80-mečiui paminėti. Konferencijoje be įvairių Lietuvos organizacijų atstovų pranešimų, Europos situaciją pristatė ir EUD viceprezidentas dr. Gergely Tapolczai ir Tarybos narė Sofia Issari.

Interviu su Conor Brosnan

Typography

Praėjusią savaitę įvykusiuose asmeninio asistento mokymuose pranešimą pristatė Airijos Vyriausybėje jau 17 metų dirbantis kurčiasis Conor Brosnan. Pasikvietėme jį trumpam interviu. „Norėčiau pamatyti [Lietuvos] kurčiuosius, dirbančius Vyriausybėje. Tai yra tikrai įmanoma.“ - sako jis.

Norėdami skaityti interviu tekstinį variantą, spauskite „Skaityti visą tekstą“ .

 

Skaityti plačiau

Šventosios poilsio namams "Varpelis" - jau 35 metai!

Typography

Šventosios poilsio namai "Varpelis" skaičiuoja jau 35-tą sezoną! Pristatome jo vadovę Juvitą Liandzbergienę ir kviečiame visus kurčiuosius apsilankyti!

Kaune įvyko Atvejo vadybininko mokymai.

Typography

Kaune įvyko LKD organizuojami Atvejo vadybininko mokymai, kuriuose dalyvavo atstovai iš penkių didžiausių Lietuvos miestų. Juose ši nauja pareigybė ir bus įdiegta.
Kas yra atvejo vadybininkas ir kuo jis yra svarbus kurtiesiems, žiūrėkite video reportaže!

LKD naujienos

Jau galite kreiptis į artimiausio miesto atvejo vadybininkus!

Jau galite kreiptis į artimiausio miesto atvejo vadybininkus!

Lietuvos reabilitacijos centruose jau pradėjo dirbti atvejo vadybininkai. Šiame video galite sužinoti, kas yra šie specialistai ir, esant poreikiui, jų pasiteirauti Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos ir Panevėžio reabilitacijos centruose.

Skaityti plačiau

Pirmojo naujos LKD Valdybos posėdžio nutarimai

Typography

Rugsėjo 19 d. įvyko pirmasis naujos sudėties Lietuvos kurčiųjų draugijos Valdybos posėdis. Jis, su Seimo narės Ramintos Popovienės globa, įvyko ypatingoje vietoje – LR Seime. Šiame posedyje dalyvavo visi aštuoni naujai išrinktos Valdybos nariai: Monika Kumžaitė, Mykolas Balaišis, Arūnas Bražinskas, Vytautas Pivoras, Artūras Valiauga, Gina Ramanauskienė, Daiva Čekanavičiūtė, Tomas Ivanauskas, -  bei LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora. Be kitų svarbių klausimų, šiame posėdyje buvo išrinktas ir LKD viceprezidentas.

 

Skaityti plačiau

EUD Generalinė Asamblėja: pirma diena

Typography

Šiuo metu LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora ir Valdybos narė Gina Ramanauskienė dalyvauja Europos kurčiųjų sąjungos (EUD) Generalinėje Asamblėjoje Vienoje. Kviečiame žiūrėti įspūdžius iš pirmos dienos. Laukite daugiau naujienų!

LKD prezidentas ir Valdybos narė išvyksta į EUD generalinę asamblėją Austrijoje

Typography

Šiuo metu LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora ir Valdybos narė Gina Ramanauskienė skrenda į Europos kurčiųjų sąjungos (EUD) generalinę asamblėją, kuri vyks Austrijos sostinėje Vienoje!

Skaityti plačiau

LKD vykdo nuotolines psichologų konsultacijas gestų kalba

Typography

Gera naujiena! LKD vykdo psichologo konsultacijas per Skype gestų kalba! Šią veiklą koordinuoja LKD projektų vadovė Donata Lukošienė.

Galite kreiptis į mūsų psichologes - Indrę bei Vilmą Skype adresu: LKD.psichologas šiuo darbo laiku:

Antradieniais 10:00 - 12:00

Trečiadieniais 9:00 - 11:00

Ketvirtadieniais: 15:30 - 17:30

Penktadieniais: 8:00 - 10:00

Kaune įvyko kasmetiniai asmeninio asistento mokymai

Typography

Kaune jau ketvirtą kartą vyksta Socialinės apsaugos ir darbo departamento per Neįgaliųjų reikalų departamentą finansuojami Asmeninio asistento mokymai. Juose su susirinkusiais kurčiųjų reabilitacijos centrų asmeniniais asistentais savo patirtimi dalinasi lektorius iš Airijos - Conor Brosnan.

Lietuvos kurčiųjų draugijos prezidento sveikinimas Tarptautinės kurčiųjų dienos proga

Typography

Šiandien, rugsėjo 30-ąją - Tarptautinė kurčiųjų diena, žyminti ir Tarptautinės kurčiųjų savaitės pabaigą. Diena išties didi ir ypatinga, tad LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora sveikina visą bendruomenę!

Kurčiųjų kultūros aktualijos

Konkursas „Super Miestas“ - jau spalio 27 dieną!

Konkursas „Super Miestas“ - jau spalio 27 dieną!

Lietuvos kurčiųjų draugija kartu su Lietuvos gestų kalbos vertėjų asociacija organizuoja konkursą "Super miestas". šiemet jis vyks Klaipėdoje, Klaipėdos kultūros fabrike, spalio 27 d. Konkurse varžysis penkios komandos iš didžiųjų Lietuvos miestų: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio.

Komandos sudarys kurčiųjų ir vertėjų  atstovai, kurie stengsis kuo geriau pasirodyti ir taip savo miestui užtarnauti super miesto titulą.

Įėjimas nemokamas.

Skaityti plačiau

Akimirkos iš Arkady Belozovsky seminaro

Typography

Klaipėdos kurčiųjų jaunimo organizacijos komandos pakviestas Klaipėdoje lankėsi charizmatiškas lektorius iš Amerikos - Arkady Belozovsky. Kviečiame pasižiūrėti reportažą ir interviu su lektoriumi - apie motyvaciją, pasitikėjimą savimi ir kodėl žodis „Negaliu“ yra asmeninis žmogaus kalėjimas.

Sostinės dienų renginys „Tau, Vilniau“.

Typography

Rugsėjo 2 d. Vilniaus Katedros aikštėje šurmuliavo renginys ir mugė „Tau, Vilniau“, kurio tikslas - skatinti neįgaliųjų įtrauktį į visuomenę.

Kvietimas kurtiesiems į spektaklį gestų kalba Kaune

Typography

Spektaklis „Getas“ Kauno dramos teatre – apie nacių okupuotą Lietuvą, žydų pasiryžimą išgyventi ir tikėjimą šviesesniu rytojumi net tamsiausiais laikais. Rugsėjo 23 d. – spektaklis su subtitrais, pritaikytas kurtiesiems!

Skaityti plačiau

Tarptautinė kurčiųjų savaitė 2018

Typography

Rugsėjo 23 diena - Tarptautinė gestų kalbų diena, o rugsėjo 24 - 30 dienomis švęsime Tarptautinę kurčiųjų savaitę. Kviečiame Jus prisijungti prie organizuojamų renginių, nepriklausomai nuo to ar mokate, ar nemokate gestų kalbą - būkime vieningi ir palaikykime vieni kitus! Sekite naujienas bei informaciją apie vyksiančius renginius. Jūsų dalyvavimas - mums svarbus!

Skaityti plačiau

Popiežiaus vizito Lietuvoje renginiai su vertimu į gestų kalbą

Typography

Video naujiena.

Popiežius Pranciškus rugsėjo 22-23 dienomis lankysis Lietuvoje. Vilniuje rugsėjo 22 d. jis kreipsis į 14-35 metų jaunimą, o rugsėjo 23 d. Kaune jis ves Šv. mišias. Šiuose renginiuose bus vertimas į gestų kalbą neįgaliųjų zonoje.

 

Rugsėjo 23-ioji - Tarptautinė gestų kalbų diena!

Typography

Nuo šiol kiekvienų metų rugsėjo 23 diena kurtiesiems - ypatinga! Šią dieną švenčiame Tarptautinę gestų kalbų dieną, kurios metu kviečiame visus kurčiuosius švęsti, didžiuotis savo gimtąja gestų kalba ir parodyti, kad ji yra be galo svarbi mūsų, kurčiųjų teisių užtikrinimui!

Skaityti plačiau

Mūsų žmonės

15min.lt straipsnis: Kurtumas netrukdo Lukui dirbti ir sporte siekti pergalių: „Noriu motyvuoti kitus“

15min.lt straipsnis: Kurtumas netrukdo Lukui dirbti ir sporte siekti pergalių: „Noriu motyvuoti kitus“

Potrale 15 min. lt publikuotas ypač pozityvus straipsnis apie mūsų bendruomenės narį Luką Narbutą, kuris dirba bendrovės „TeleSoftas“ informacinių technologijų sistemų administratoriumi. Šis jaunas vaikinukas siekia būti motyvacija ir kitiems. Kviečiame skaityti šį straipsnį!

Skaityti plačiau

Lrytas.lt straipsnis: Gestų kalbą privalo mokėti ir klausos negalią turinčio vaiko tėvai

Typography

Kviečiame skaityti lrytas.lt žurnalistės Elgės Kulvietienės parengtą straipsnį apie mūsų bendruomenės narę Indrę Mikalauskaitę ir jos požiūrį į gestų kalbą kurčiąjį vaiką turinčiose šeimose, pavyzdį kurtiesiems vaikams bei integraciją į bendrojo ugdymo mokyklas.

 

Skaityti plačiau

Kviečiame skaityti: Straipsnis apie Donatą Počešiūną - kurčiąjį architektą ir universalaus dizaino idėjų skleidėją!

Typography

Kviečiame skaityti straipsnį lrytas.lt publikuotą Eglės Kulvietienės straipsnį apie architektą Donatą Počešiūną - aktyvų universalaus dizaino idėjų skleidėją Lietuvoje. Donatas stažavosi Gallaudeto kurčiųjų universitete Vašingtone (JAV), tad kviečiame paskaityti apie tai, kaip aplinka turėtų padėti kurti kiekvieno savivertę ir naudą visuomenei.

Skaityti plačiau

Kurtieji dalyvavo neįgaliųjų eitynėse „Už miestą visiems“

Typography

Ir mes, kurtieji, dalyvavome eitynėse „Už miestą visiems“!
Neįgaliesiems privalo būti sudarytos galimybės būti pilnaverčiais miestų gyventojais ir gauti pritaikymą visose srityse!

Skaityti plačiau

Naujai išrinktos LKD teritorinių valdybų pirmininkės

Typography

2017 metų pabaigoje vyko kurčiųjų teritorinių valdybų (TV) pirmininkų, valdybų, revizijos komisijos narių rinkimai. Šiauliuose ir Panevėžyje išrinktos naujos TV pirmininkės. Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus TV pirmininkės tęs savo darbą ir dar penkerius metus vadovaus organizacijoms. Trumpai pristatome kurčiųjų TV vadoves ir jų darbo prioritetus ateinančią kadenciją.

Skaityti plačiau

LKNUC mažųjų ugdymas patikėtas kurčioms pedagogėms

Typography

Šiais mokslo metais Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre (LKNUC) įvyko svarbus pokytis - mokykloje atsirado pirmoji parengiamoji klasė, kurioje dirba kurtieji mokytojai ir pamokose taiko dvikalbį mokymą. Kalbamės su šios klasės mokytoja Nijole Pivoriene ir auklėtoja Indre Mikalauskaite apie iššūkius, galimybes ir džiaugsmus dirbant šį darbą. 

 

Skaityti plačiau

Kurčiasis Gediminas Poškus, Vilniaus universiteto geografijos studentas: "Reikia pastangų ir viskas pavyks!"

Typography

Video naujiena.

Susipažinkite su Gediminu - kurčiuoju pirmakursiu Vilniaus universiteto geografijos studentu! Ką reiškia būti vienam iš pirmųjų kurčiųjų savo universitete? Kaip dėstytojai reaguoja į kurčiąjį studentą? Žiūrėkite video įrašą, kurį sukūrė Vilniaus universitetas, įgyvendindami projektą #AtvirasVU! 

Kurtieji pasaulyje

Lrytas.lt straipsnis: Europos kurčiųjų sąjunga siūlo gestų kalbas įteisinti valstybių konstitucijose

Lrytas.lt straipsnis: Europos kurčiųjų sąjunga siūlo gestų kalbas įteisinti valstybių konstitucijose

Lrytas.lt portale patalintas įdomus interviu su Tarptautinės kurčiųjų savaitės metu LKD organizuotoje Seimo konferencijoje dalyvavusiais garbingais užsienio lektoriais: EUD viceprezidentu, vengrijos Parlamento nariu Dr. Gergely Tapolczai bei EUD tarybos nare, efsliDI vadove Sofia Issari. 

Dalinamės interviu apie kurčiųjų gestų kalbos vertėjų darbo svarbą, ypatingos svarbos poreikį įteisinti valstybines gestų kalbas Europos valstybių konstitucijose bei gestų kalbos vertėjų sistemą Lietuvoje.

Skaityti plačiau

Nuslėpti Stalino nusikaltimai – Sovietų Sąjungoje buvo kankinami ir žudomi kurtieji

Typography

Vienas iš žiauriausių Hitlerio nusikaltimų buvo mirties bausmės vokiečiams su fizine ar protine negalia. Tačiau mažai kas žino, jog ir Josifas Stalinas Sovietų Sąjungoje vykdė tokio paties pobūdžio nusikaltimus: slaptoji šalies viešosios tvarkos palaikymo organizacija – NKVD, areštavo ir vykdė egzekucijas Sovietų Sąjungos kurtiesiems ir nebyliams.

 

Skaityti plačiau

Filmo „Tylos zona“ prodiuseris: „Nenorėjau, kad kurčią veikėją vaidintų girdinti aktorė.“

Typography

Naujiena išversta į gestų kalbą!

Neseniai kino teatruose pasirodžiusiame Holivudo filme „Tylos zona“, sulaukusiame ypač gerų kritikų vertinimų, vaidina ir kurčioji aktorė, penkiolikametė Milicent Simmonds, jau matyta filme „Wonderstruck“. Šis filmas yra apie šeimą, kuri privalo gyventi visiškoje tyloje, kadangi bet koks, net menkiausias, garsas reiškia didžiulį pavojų.

 

Skaityti plačiau

Kurčiųjų istorijos mokslas: praeitis ir ateitis

Typography

Per visą istoriją kurtieji sudarė „pažemintąją ir nuskriaustąją“ mažumą, kuriai neatsirado vietos istorijos knygų puslapiuose. Tačiau, kaip paaiškėjo pastaraisiais dešimtmečiais, „tylioji mažuma“ turi ką pasakyti.

Kviečiame visus skaityti sausio mėn. „Akiratyje“ išspausdintą, J. Vanagienės išverstą straipsnį apie kurčiųjų istorijos mokslą.  

Skaityti plačiau

Mona - Pietų Amerikoje. Pirma dalis: Ekvadoras.

Typography

Retas kurčiasis nežino, kas yra Mona Paula - Monika Kumžaitė. Buvusi Lietuvos kurčiųjų jaunimo asociacijos vadovė, lietuvių kalbos studijų Edukologijos universitete bakalaurė, savanoriavusi Bolivijoje ir išmaišiusi daugybę Europos šalių. Tačiau jau kuris laikas mergina iš viešumos yra dingusi - aštuonis mėnesius savarankiškai keliauja po Pietų Ameriką. „Seniai svajojau ilgai keliauti be įsipareigojimų. Baigusi studijas, mečiau darbą ir rugpjūčio viduryje išvykau į kelionę. Man buvo didelis iššūkis.“ - štai taip pradeda savo pasakojimą Mona. 

Kas dar neskaitėte - kviečiame skaityti šiltomis emocijomis užliejantį, lapkričio mėnesio Akiratyje išspausdintą Monos straipsnį apie kelionę po Ekvadorą! Tai - pirmasis straipsnis iš Monos kelionių serijos! 

Skaityti plačiau

Kurčios dvynės, pakerėjusios mados pasaulį (išversta į gestų kalbą)

Typography

Nemažai kurčiųjų domisi mada ir norėtų būti fotomodeliais. Dviem merginoms, gimusioms Eritrėjoje, tai pavyko pasiekti savo jėgomis. Šmaikščios ir charizmatiškos dvynės Hermon ir Heroda augdamos susidūrė su visokiausiomis kliūtimis, bet sugebėjo jas įveikti. Šiuo metu seserys yra populiarios, po visą pasaulį keliaujančios mados tinklaraštininkės, apie kurias žino daugybė mados sekėjų. Dvynių istorija buvo parodyta populiariausiuose pasaulio televizijos kanaluose. Į merginas kreipiasi žinomų mados prekių ženklų atstovai, norėdami jų tinklaraštyje reklamuoti savo produktus.

Skaityti plačiau

Mitingas dėl Europos Prieinamumo Akto Briuselyje

Typography

Kovo 6-ąją, šalia Europos Parlamento Briuselyje, įvyko protestas už didesnes Europos neįgaliųjų galimybes ir teises - neįgalieji reikalavo, jog Europos Prieinamumo Aktas (European Accessibility Act) būtų priimtas nesumažinant jame išsakytų reikalavimų.

 

Skaityti plačiau

Šalies kultūros aktualijos

Kviečiame į konferenciją apie universalų dizainą - kaip paversti aplinką patogia neįgaliesiems?

Kviečiame į konferenciją apie universalų dizainą - kaip paversti aplinką patogia neįgaliesiems?

Kviečiame dalyvauti konferencijoje "Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui", kurioje Švedijos, Suomijos, Danijos, Norvegijos ir Lietuvos specialistai dalinsis patirtimi apie universalų dizainą, t. y. kaip statyti, projektuoti, įrenginėti aplinką, kad miestas, pastatai, viešosios erdvės būtų pritaikytos patogiai naudotis visiems gyventojams. Ši konferencija vyks balandžio 26 d. 13 val. Litexpo parodų rūmuose. 
Konferencija bus su vertimu į gestų kalbą.

Skaityti plačiau

Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai - su vertimu į gestų kalbą

Typography

Kviečiame žiūrėti nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus 2017 m. kovo 22 d. 17.30 tiesiogiai per LRT Kultūra su vertimu į gestų kalbą

Skaityti plačiau

Kurčiųjų vyrų krepšinio komandos pergalė olimpiadoje - tarp 50-ties svarbiausių įvykių Lietuvoje 2017-taisiais metais!

Typography

15min.lt portalas parengė 50-ties svarbiausių įvykių, įvykusių 2017-taisiais metais apžvalgą. Džiugu matyti, jog tarp šių įvykių yra minima ir Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės pergalė kurčiųjų olimpinėse žaidynėse Turkijoje, Samsuno mieste!

Visą reikšmingaiusių Lietuvos įvykių 2017-taisiais metais sąrašą galite peržiūrėti čia: https://www.15min.lt/media/timeline/50-geru-ivykiu-2017

Skaityti plačiau

Profesinės reabilitacijos paslaugos padeda užtikrinti neįgaliųjų integracijos darbo rinkoje tvarumą

Typography

Jau dvylika metų Lietuvoje neįgaliesiems teikiamos profesinės reabilitacijos paslaugos. Ilgametė praktika parodė šių paslaugų reikalingumą bei jų efektyvumą. Profesinė reabilitacija – viena iš priemonių sėkmingai neįgaliųjų integracijai į visuomenę užtikrinti.

Skaityti plačiau

Profesinės reabilitacijos paslaugas teikiančių specialistų mokymuose pagrindinis dėmesys skirtas paslaugų kokybės užtikrinimui

Typography

Jau dvylika metų Lietuvoje neįgaliesiems teikiamos profesinės reabilitacijos paslaugos, kuriomis siekiama atkurti arba padidinti neįgalaus asmens darbingumą, profesinę kompetenciją, didinti jo integracijos į darbo rinką galimybes ir mažinti socialinę atskirtį. Skirtingas negalias turintiems asmenims reikalinga ypatinga pagalba sugrįžtant į darbo rinką.

Skaityti plačiau

Draugystės ambasadoriai tapo pavyzdžiu ne tik Lietuvai, bet ir Europai

Skaityti plačiau

Organizuojamas priėmimas į specialiosios pedagogikos tęstines studijas Šiaulių universitete

Typography

Šiaulių universiteto Tęstinių studijų institutas organizuoja priėmimą į perkvalifikavimo, tęstines, profesines ir neformaliąsias surdopedagogikos bei tiflopedagogikos studijas, su specialiosios pedagogikos specializacija.

Skaityti plačiau

Surdologijos centro konsultacijos

Kokią funkciją gestų kalboje atlieka lūpos? Ar jos taria žodžius?

Lietuvių gestų kalboje (LGK) lūpų judesiai yra vienas iš penkių gestą sudarančių elementų, šalia plaštakos formos (konfigūracijos), padėties (orientacijos), rodymo vietos (lokalizacijos) ir judesio. Tiek LGK, tiek kitose gestų kalbose lūpų judesiai gali būti kelių tipų: žodiniai, gestiniai, prieveiksminiai ir intonaciniai. 

Skaityti plačiau

Kodėl neverčiami į gestų kalbą filmai?

Neaišku, ar iš viso toks poreikis egzistuoja kurčiųjų bendruomenėje. Įprasta daugumai mąstyti tam tikromis klišėmis – turintiems regėjimo negalę tinka viena, turintiems klausos negalę kita ir pan. Kalbant apie kurčiųjų prieinamumo didinimą kurtiesiems pasitelkiant vertimą į gestų kalbą televizijoje – iki šiol kai kuriems kurtiesiems prieinamesnis pažodinis vertimas, vadinamoji kalkinė gestų kalba, kiti norėtų, kad verstų kurčiasis vertėjas, tretieji pasitenkintų vien tik titruotomis laidomis. Todėl sunku vienareikšmiškai atsakyti ar reikia versti filmus į gestų kalbą. 

Skaityti plačiau

Kas yra polisintetiniai gestai ir kuo jie skiriasi nuo paprastų?

Trumpai sakant, polisintetiniai gestai yra tokie gestų kalbos veiksmažodžiai, kuriuos pasidarome kalbėjimo metu, naudodami proformas. Kad būtų lengviau suprasti, ką tai reiškia, reikia pirmiausia išsiaiškinti, (1) kas yra proformos ir (2) ką reiškia pasidarome kalbėjimo metu.

Kas yra proforma?

Proforma yra motyvuota plaštakos forma, žyminti daiktą pagal jo formą arba pagal tai, kaip jis laikomas. Motyvuota reiškia, kad mes galime suprasti ir paaiškinti, kodėl gestas rodomas būtent su tokia, o ne kitokia plaštakos forma. Tarkim, jeigu jūsų paklaustų, kodėl gestas ANGLIJA rodomas su plaštakos forma N, jūs vargu ar galėtumėte paaiškinti – tiesiog tas gestas taip rodomas, ši plaštakos forma nėra motyvuota, tad tai nėra proforma. Tačiau jei paklaustų, kodėl gestas VAIRUOTI rodomas su plaštakos forma A, nesunku paaiškinti, kad taip vaizduojamas vairo laikymas, šiuo atveju plaštakos forma aiškiai motyvuota, todėl sakome, kad tai yra proforma A. Kartais plaštakos forma nėra aiškiai motyvuota, tačiau ją galime paaiškinti supratę, kaip tas gestas atsirado, pavyzdžiui, gestas NORĖTI rodomas su plaštakos forma 1 todėl, kad taip vaizduojama iš burnos tįstanti seilė. Šiuo atveju atveju galime teigti, kad istoriškai šis gestas padarytas su proforma, bet dabartinės kalbos požiūriu tai nėra proforma.

Skaityti plačiau

Kaip vertėjai kelia kvalifikaciją?

Lietuvių gestų kalbos vertėjų kvalifikacijos kėlimą Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu vykdo VšĮ „Surdologijos centras“. Kiekvienais metais ši įstaiga organizuoja kvalifikacijos kėlimo kursus bei parengia po vieną kitą metodinę mokymo medžiagą. Galbūt dėl lėšų stokos bent kartą per metus šiuose kursuose niekada nepavyksta sudalyvauti visiems Lietuvoje dirbantiems gestų kalbos vertėjams (jų yra kiek daugiau nei šimtas). Kursų tematika dažniausiai siejasi su lietuvių gestų kalba, vertimu, kurčiųjų kultūra. Taip pat ir apskričių gestų kalbos vertėjų centrai turi galimybę (tai priklauso nuo skirtų biudžetinei organizacijai lėšų) patys organizuoti seminarus savo darbuotojų kvalifikacijai kelti pagal profesinę sritį (poreikius), pavyzdžiui, tematiškai tai gali būti susiję su psichologija, laiko vadyba, profesinių ligų prevencija, darbo teise ir pan. Nors ir ne taip dažnai, tačiau vertėjai dalyvauja bei gilina savo srities žinias bei įgūdžius seminaruose, konferencijose (vertimas tokiu renginių metu negali būti laikomas kaip formalus mokymasis). Tokio formalaus mokymosi metu paprastai yra išduodami pažymėjimai, kurie gali būti panaudojami kaip įrodymai vertėjų atestacijos metu, nes į tvarkos aprašą yra įtrauktas toks reikalavimas. 

Skaityti plačiau

Man būtų įdomu sužinoti apie galimybes užrašyti gestus? Ar yra sukurtos kokios nors sistemos?

Gestų kalbos užrašymo sistemų (angl. notation system) yra sukurta nemažai (savo turi ir baltarusiai, ir estai, ir lietuviai), tačiau plačiausiai pasaulyje vartojamos šiuo metu yra dvi: HamNoSys ir SignWriting. Abi jos yra pritakytos užrašyti bet kuriai gestų kalbai, kitaip tariant, yra universalios.

Skaityti plačiau

Kodėl žymus lituanistas Juozas Pabrėža teigia: „Lietuvoje yra ne tik lietuvių, bet ir žemaičių kalba“, o lietuvių gestų kalbos neįtraukia? Tiesiog pamiršo ar nežino apie gestų kalbą?

Šiuo atveju doc. Juozas Pabrėža, ko gero, neturėjo tikslo išvardyti, kokios kalbos vartojamos Lietuvoje, todėl negalime sakyti, kad jis pamiršo gestų kalbą, bet šį klausimą vis tiek verta aptarti.

Dėl žemaičių kalbos, nėra bendro sutarimo, ar žemaičių kalba yra atskira kalba, ar tik lietuvių kalbos tarmė, bet dauguma kalbininkų vis dėlto laiko ją lietuvių kalbos tarme. Tarmės laikymas atskira kalba yra daugiau politinis sprendimas. Tarkim, kalbininkai beveik vieningai sutaria, kad serbų, kroatų ir bosnių kalbos yra ta pati kalba, tačiau kadangi dabar tai yra atskiros valstybės, politiškai tai yra atskiros kalbos. Tad jei Žemaitija būtų atskira valstybė, tikrai sakytume, kad lietuvių kalba ir žemaičių kalba yra skirtingos kalbos.

Dėl lietuvių gestų kalbos – kitas klausimas. Iš tiesų, kai kalbama apie Lietuvoje vartojamas kalbas, lietuvių gestų kalba iki šiol labai dažnai „pamirštama“. Tam gali būti kelios priežastys. 

Skaityti plačiau

Kurtumas yra negalė, bet kurtieji nenori būti laikomi neįgaliaisiais? Ar tai tiesa?

Kurčiųjų bendruomenę galima vertinti įvairiais aspektais, bet ryškiausią ir aktualiausią priešpriešą sudaro medicininis, arba patologinis, ir kultūrinis požiūris į kurtumą. Medicininio požiūrio šalininkai (dažniausiai tai yra girdintieji) žiūri į kurtumą kaip į didesnį ar mažesnį klausos sutrikimą, kurį reikia gydyti, kitaip tariant, reikia stengtis iš kurčiojo padaryti kiek įmanoma labiau girdintį. Gydytojai kaip pagrindinę priemonę siūlo technines priemones – klausos aparatus ir kochlearinius implantus, nes kitų gydymo būdų nelabai yra. Kita priemonė, susijusi su šiuo požiūriu, bet taikoma jau ne gydytojų, o pedagogų – mokyti kurčiuosius kalbėti balsu ir skaityti iš lūpų (ir, kiek įmanoma, girdėti). Abiem atvejais pagrindinis tikslas yra padaryti kurčiąjį kuo įmanoma „normalesnį“, turint omeny, kad būti girdinčiu yra „normalu“, o kurtieji yra „nenormalūs“.

Skaityti plačiau

Socialinės naujienos

LKD teisininko straipsnis: Ar privalo darbdavys suteikti mokymosi atostogas? Ar jos apmokamos?

LKD teisininko straipsnis: Ar privalo darbdavys suteikti mokymosi atostogas? Ar jos apmokamos?

Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 135 str. 1 d. nurodyta, jog darbuotojams, kurie mokosi pagal formaliojo švietimo programas, pagal šias programas vykdančių švietimo tiekėjų pažymas suteikiamos mokymosi atostogos. Šiuo atveju, pažymėtina, kad DK numato, jog diplominiam (bakalauro, magistro) darbui ar daktaro disertacijai ar meno projektui baigti ir ginti darbdavys turi suteikti trisdešimties kalendorinių dienų mokymosi atostogas.

Skaityti plačiau

LKD teisininko straipsnis: Ką būtina žinoti apie paveldėto nekilnojamojo turto pardavimą?

Typography

Svarbu pažymėti, jog jokių apribojimų paveldėto nekilnojamojo turto, šiuo atveju buto, pardavimui nei Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas, nei kiti įstatymai nenumato.
 

Skaityti plačiau

15min.lt straipsnis: Seimo komiteto nariai siūlo LRT įpareigoti daugiau programų pritaikyti neįgaliesiems

Typography

Džiaugiamės, kad LR Seimo Kultūros komiteto nariai atsižvelgia į neįgaliųjų poreikius dėl informacijos prieinamumo nacionalinėje televizijoje. Tikimės teigiamų pokyčių!

Kviečiame skaityti portale 15min.lt publikuotą straipsnį apie Seimo Kultūros komiteto įregistruotas pataisas, kad Lietuvos radijas ir televizija (LRT) daugiau programų adaptuotų klausos ir regos negalią turintiems žmonėms.

Skaityti plačiau

Kvietimas į tarptautinę konferenciją apie kurčiųjų vaikų dvikalbystę Klaipėdoje!

Typography

Tarptautinė konferencija "Kurčiųjų vaikų dvikalbystė - Lietuvos, Vokietijos ir Islandijos patirtis". 
Registracija 9.00 val. Pradžia 10.00 val. 
Skirta kurčiųjų vaikų tėvams, mokytojams, logopedams, specialiesiems pedagogams ir tiems, kam rūpi kurčio vaiko švietimas.

Registracija čia:

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd1MbJ6R09KTBcCWQO7FXXG52HfbBw8LX1thNarNIUFrAp-MA/viewform

 

Skaityti plačiau

LKD teisininko straipsnis: Ar gali įpėdiniai užginčyti testamentą po testatoriaus mirties?

Typography

Ar gali įpėdiniai užginčyti testamentą po testatoriaus mirties?

Pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą (toliau – CK) paveldima yra pagal įstatymą ir pagal testamentą. Pagal įstatymą paveldima, kada tai nepakeista ir kiek nepakeista testamentu. Tai reiškia, jog prioritetas yra teikiamas surašytam testamentui ir joje išdėstytai testatoriaus valiai ir, tik nesant surašyto testamento arba testamentu nepaskyrus tam tikros turto dalies, visa tai gali atitekti įpėdiniams, paveldintiems pagal įstatymą.

Skaityti plačiau

LRT ieško gestų kalbos vertėjų - gal tai TU?

Typography

Turi gestų kalbos vertėjo išsilavinimą, norėtum būti mylimas kurčiųjų ir kasdien rodytis per LRT televziją?
Siųsk savo CV: personalas@lrt.lt iki rugpjūčio 31 dienos!

Skaityti plačiau

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba: bus keičiamos žmogaus teises ribojančios tvarkos, tarp jų - draudimas vairuoti žmonėms su klausos negalia

Typography

Dėkojame Lygių galimybių kontrolierei Agnetai Skardžiuvienei, kad prisideda prie kurčiųjų teisių gynimo: Sveikatos apsaugos ministerija turi keisti teisės aktus dėl draudimo klausos negalią turintiems asmenims vairuoti įvairių kategorijų transporto priemones!

Skaitykite lygybe.lt straipsnį apie planuojamus pokyčius.

Skaityti plačiau

Sportas

KURČIŲJŲ SPORTO NAUJIENOS - LKSK.LT

KURČIŲJŲ SPORTO NAUJIENOS - LKSK.LT

Lietuvos kurčiųjų sporto naujienas kviečiame sekti naujame Lietuvos kurčiųjų sporto federacijos tinklapyje lksk.lt

Skaityti plačiau